Tej wiosny pogoda bywa kapryśna. Senna aura ostatnich paru dni sprawiała, że czuliśmy się nie jak w maju, a raczej – jak w listopadzie. A, jak wiadomo, w czasie deszczu nudzą się nie tylko dzieci. Jeśli masz akurat wolny wieczór, zachęcamy do tego, aby spędzić go nieco bardziej produktywnie, niż oglądając kolejny odcinek serialu. Podobnej, wesołej rozrywki dostarczą gry z książek Bored? Games!– a zabawa z nimi zapewni Ci jednoczesny trening gramatyki i komunikowania się w języku angielskim.

Autorzy obu książkowych zestawów gier, Ciara Fizgerald i Daniel Łukasiak, są nauczycielami języka angielskiego. Pomysł na nie narodził się, gdy kolejny raz zastanawiali się, jak rozruszać przysypiających na lekcjach uczniów za pomocą inspirujących ćwiczeń. Poszukiwania gotowych, ciekawych pomysłów metodycznych nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, więc postanowili zacząć samodzielnie tworzyć edukacyjne gry dla swoich uczniów. Odzew kursantów był bardzo entuzjastyczny, więc gier do nauki angielskiego powstawało coraz więcej. Wkrótce było ich już na tyle dużo, że autorzy zaczęli zastanawiać się, jak podzielić się nimi z innymi nauczycielami, desperacko szukającymi skutecznych metod walki z lekcyjną nudą.

Mimo że książki powstawały z myślą o pracy na lekcji, nie potrzeba całej grupy uczniów, żeby ćwiczyć angielski przy ich pomocy. Większość zawartych w nich gier przeznaczonych jest dla dwóch graczy, choć zdarzają się też takie dla czterech osób. Możesz więc z powodzeniem korzystać z nich w domu, z twoją drugą połówką czy z przyjaciółmi. 

Wystarczy, że skompletujesz kilka potrzebnych, łatwo dostępnych narzędzi, wymaganych do danej gry, takich jak pionki, żetony, monety czy coś do pisania – i możesz siadać do zabawy. Książka zabiera wszystko inne, co Ci do tego potrzebne: instrukcje, karty do wycinania i plansze, których nie trzeba wcale wyrywać. Dzięki przemyślnej konstrukcji – odpowiedniej technice szycia i oprawie w tzw. broszurę szwajcarską (okładka nie jest klejona z grzbietem) – książkę w każdym miejscu można rozłożyć zupełnie na płasko. Dzięki temu pionki na planszach stoją stabilnie i nie przewracają się. 

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, Bored? Games! nie są przeznaczone dla dzieci, tylko dla młodzieży i dorosłych, pośród których znaleźć można coraz więcej amatorów modnych planszówek. Docenią oni pogodny, humorystyczny ton poszczególnych gier i towarzyszących im pięknych ilustracji autorstwa Kingi Spiczko. 

Na serię składają się dwie książki – komplety gier na dwóch poziomach zaawansowania w nauce języka angielskiego. Naszą nowością jest Bored? Games!o niebieskiej okładce, z grami przeznaczonymi dla osób na poziomach od początkującego do średniozaawansowanego (A1–B1). Znajdują się w niej propozycje zabaw, dzięki którym przećwiczysz użycie konstrukcji m.in. z: czasem Past Simple, czasownikami modalnymi (mayimight), pierwszym trybem warunkowym czy przedimkami (aanthe). Wszystkie teksty w książce, zarówno na kartach i planszach, jak i w instrukcjach, są w języku angielskim. Początkującym uczniom angielskiego w zrozumieniu mechaniki poszczególnych gier pomogą dostępne do pobrania w Internecie tłumaczenia instrukcji. Tych bardziej zaawansowanych zachęcamy jednak do dodatkowego ćwiczenia czytania ze zrozumieniem.

Druga część serii, Bored? Games!o żółtej okładce, dedykowana jest osobom umiejącym już trochę więcej. Podczas zabawy przy jej pomocy można poćwiczyć takie zawiłości angielskiej gramatyki jak: czasowniki złożone, wyrażanie życzeń i hipotez, różne typy zdań warunkowych czy inwersję. Tutaj również, tak samo, jak w części niebieskiej, żartobliwe pomysły autorów sprawiają, że szkolenie praktycznych umiejętności językowych staje się samą przyjemnością.

Obie książki zostały pomyślane jako materiały do doskonalenia biegłości użycia języka – zachęcają do samodzielnego, twórczego układania zdań i wymawiania ich. Nie ma w nich wyjaśnień zagadnień gramatycznych, książka stanowi uzupełnienie klasycznych kursów i podręczników. Każdy uczący się języka obcego jednak wie, jak istotne w tym procesie jest częste jego używanie i wielokrotne ćwiczenie poznanych konstrukcji. Bored? Games! to ułatwiają, ponieważ w większość gier można bez uczucia znużenia grać wielokrotnie, tworząc coraz to nowe, zabawne wyrażenia. 

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Uwaga! Uczciwie uprzedzamy, że już samo otwarcie książki z planszówkami może prowadzić do silnego uzależnienia, a próba jej zamknięcia przed rozegraniem kolejnej partyjki może zakończyć się niepowodzeniem.

Jeden komentarz

  1. Ciekawa propozycja na odświeżenie i wprowadzenie czegoś innego, nowego na zajęcia z języka angielskiego. Sprawdza sie szczególnie w mniejszych grupach językowych i stanowi ciekawe i angażujące uzupełnienie i przypomnienie materiału w zupełnie nowy sposób. Ilustrowane gry przykuwają oko, a forma ich przygotowania pomaga udoskonalić umiejętności językowe zapewniając angażującą rozgrywkę w grupie.

Dodaj komentarz