Phrasal verbs spędzają sen z powiek niejednemu z nas. Dlaczego ich nauka sprawia nam tyle trudności i czym są właściwie angielskie czasowniki złożone? Phrasal verb może składać się z następujących członów: czasownika + przysłówka, czasownika + przyimka lub czasownika + przysłówka + przyimka. Haczyk polega na tym, że w danym połączeniu otrzymujemy całkiem nowy semantycznie czasownik frazowy, który ma odmienne znaczenie od czasownika bazowego. Właśnie dlatego tak trudno zapamiętać znaczenie pojedynczych phrasal verbs.

To prawda, że phrasale nie są wdzięczną częścią mowy do opanowania i zapamiętania. Warto jednak się ich uczyć, bo często występują w codziennej, swobodnej komunikacji po angielsku. Wzbogacają nasze wypowiedzi i czynią nasz język bardziej żywym i naturalnym. Poznaj 5 sposobów, dzięki którym sprawnie przyswoisz phrasal verbs!

1. Przypisz angielskie phrasale do grup tematycznych

To jeden z najbardziej oczywistych sposobów na naukę czasowników frazowych. Ułożenie ich w kolejności alfabetycznej nie ma większego sensu, bo często mają one odległe znaczenia – np. to take away oznacza „brać na wynos”, a to take down tłumaczymy jako „zapisać, zanotować”. Rozsądniej będzie, jeśli pogrupujesz phrasale tematycznie. Możesz utworzyć grupę takich, które są związane np. z kuchnią i jedzeniem – wtedy do to take away możesz dopisać to tuck in „wcinać”, to cut up „pociąć, pokroić”, to boil over „kipieć” czy to roll out „rozwałkować”. Phrasale, które tak ze sobą skojarzysz, łatwiej wejdą Ci do głowy.

2. Praktykuj użycie phrasal verbs w kontekście – na przykładzie zdań

Czym byłaby nauka języka obcego bez przywoływania kontekstów? Dzięki zastosowaniu nowych słówek, reguł gramatycznych czy właśnie phrasali w gotowych zdaniach, uczysz się praktycznego użycia angielskiego w codziennych sytuacjach – a czasowniki złożone pojawiają się niezwykle często w naturalnej komunikacji. Co możesz zrobić, to spróbować ułożyć zdania właśnie z użyciem danego phrasala. Świetnym sposobem jest też wyłapywanie pojedynczych phrasali w dialogach podczas oglądania serialu lub słuchania angielskich podcastów. Mając w głowie konkretną scenę z filmu i kontekst wydarzeń, zapamiętanie czasowników złożonych będzie naprawdę skuteczne i przyjemne. 

3. Przenieś angielskie czasowniki frazowe na papier

To od Ciebie zależy, jak najwygodniej będzie Ci utrwalać czasowniki złożone. Możesz do tego celu przeznaczyć notes lub segregator. Zapisuj je w jednym miejscu z zasłyszanym zdaniem, a potem przypisuj do wspomnianych grup tematycznych. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w usystematyzowanej tabeli, w której znajdą się: phrasal, jego tłumaczenie, przykładowe zdanie, tłumaczenie zdania i ewentualnie wymowa. Inną popularną metodą jest sporządzanie własnych fiszek, najlepiej wraz z rysunkiem lub symbolem, który dodatkowo ułatwi Ci zapamiętanie phrasala – szczególnie, jeśli jesteś wzrokowcem. Idąc tym tropem, możesz też rozrysować mapę myśli, na której rozmieścisz określone czasowniki frazowe.

4. Ucz się systematycznie phrasal verbs

Ta zasada sprawdza się zawsze, niezależnie od tego, jaki materiał musimy przyswoić. W przypadku phrasali jest to jednak szczególnie ważne, ponieważ stanowią one dużą grupę, a poza tym – jak już wiemy – ich znaczenia często są trudne do zapamiętania. Najlepiej będzie, jeśli każdego dnia skupisz się maksymalnie na 3 phrasalach. Zastosuj wybrane przez siebie techniki nauki; układaj zdania z użyciem danych czasowników frazowych i powtarzaj je na głos, przygotuj fiszki z obrazkami albo odtwarzaj wybrany fragment filmu lub utworu w celu jak najlepszego oswojenia się z użyciem danegophrasala.

5. Sięgnij po kalendarz do nauki phrasal verbs

Jeżeli nadal szukasz skutecznego sposobu na przyswojenie czasowników frazowych, poznaj Angielski 365. Phrasal verbs na każdy dzień. To kalendarz biurkowy, który zawiera aż 365 czasowników złożonych – po jednym na każdy dzień!

Nie jest to kalendarz na konkretny rok, co oznacza, że naukę z nim możesz rozpocząć w dowolnym dniu. Okładkę kalendarza wykorzystasz jako wygodną podpórkę.

Kalendarz łączy w sobie wszystkie metody skutecznej nauki phrasal verbs. Na każdej z jego kartek znajdziesz:

  • wybrany phrasal oraz zdanie z jego zastosowaniem, 
  • tłumaczenie zarówno phrasala, jak i zdania (na odwrocie),
  • numer nagrania MP3 z natywnym lektorem,
  • fikuśną grafikę, która ułatwi Ci zapamiętanie.

Oznacza to, że będziesz uczyć się systematycznie i w kontekście, poznasz właściwą wymowę, a oryginalne ilustracje będą dla Ciebie dodatkową pomocą.

Kalendarz Angielski 365. Phrasal verbs na każdy dzień to idealna propozycja dla samouków, ale też maturzystów oraz osób przygotowujących się do egzaminów FCE lub CAE. Z nim nauka phrasali będzie czystą przyjemnością!

Dodaj komentarz