Zaczynasz przygodę z językiem obcym? Chcesz utrwalić zagadnienia językowe na poziomie B1? A może mówisz w obcym języku prawie jak native speaker, ale nie znasz jeszcze wielu idiomów czy nietypowych sformułowań z języka potocznego? Niezależnie od tego, na jakim jesteś etapie znajomości języka, pamiętaj, że warto się go uczyć samodzielnie! Specjalnie dla Ciebie przedstawiamy 4 kroki, które przybliżą Cię do sukcesu w domowej nauce.

Krok 1.  Matura z angielskiego lub wakacje w Madrycie. W jakim celu uczysz się języka obcego?

Celów, w jakich uczymy się języków obcych jest tak wiele, jak wiele jest ludzi na świecie. Może być to zdanie matury z angielskiego na poziomie rozszerzonym, zdobycie certyfikatu FCE lub CAE, emigracja do pracy w Niemczech czy wakacje w stolicy Hiszpanii. Znasz swój? Pamiętaj, że to właśnie wizja osiągnięcia wymarzonego celu jest największym motywatorem. Od tego zależy też cały plan nauki – jeśli chcesz zorganizować sobie własne powtórki do matury z angielskiego, możesz wybrać książkę zawierającą maturalne zadania testowe z kluczem, która pomoże Ci uzupełnić wiedzę z lekcji i przećwiczyć np. słowotwórstwo. Inaczej będzie, gdy Twój cel jest mniej nastawiony na wiedzę gramatyczną, a bardziej na sprawną komunikację np. w języku hiszpańskim. Przed wczasami za granicą warto przypomnieć sobie przydatne hiszpańskie zwroty, gotowe do wykorzystania na lotnisku, w restauracji czy u lekarza.

Warto dodać, że uczenie się dla przyjemności też może być celem samym w sobie!

Krok 2. Określ swój poziom i wybierz metodę nauki języka

Warto wiedzieć, na jakim wyjściowym poziomie znajomości języka obcego się znajdujesz. Możesz w tym celu wykonać np. test poziomujący z języka angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego. Ta wiedza pomoże Ci w dopasowaniu odpowiedniej dla Ciebie metody nauki języka i wyborze materiałów na danym poziomie. Jesteś wzrokowcem? Sporządź mapy myśli z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi danego tematu. Najwięcej zapamiętujesz dzięki ćwiczeniom ze słuchu? Korzystaj z dostępnych kursów audio MP3. Jeśli zależy Ci na przystępnej, a zarazem praktycznej metodzie nauki języka dla samouków, wybierz książkę z serii „w tłumaczeniach”, np. Angielski w tłumaczeniach. Słownictwo. Zawarte w niej ćwiczenia tłumaczeniowe, wskazówki językowe oraz kod do pobrania nagrań z natywnym lektorem umożliwią Ci efektywną samodzielną naukę w domowym zaciszu.

Krok 3. Filmy, seriale, muzyka i książki, czyli otaczaj się językiem obcym

Nie jest tajemnicą, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na samodzielną naukę języka obcego jest obcowanie z nim codziennie. Nie chodzi tu jedynie o odhaczanie podręcznikowych ćwiczeń – chodzi o tzw. immersję językową. Zanurzenie się w języku pomaga nam w nauce także na poziomie podświadomym. Jak się okazuje, ta metoda jest też po prostu przyjemna! Oglądaj zatem filmy i seriale w oryginalnej ścieżce dźwiękowej (np. z angielskimi napisami), czytaj książki w oryginale oraz słuchaj zagranicznej muzyki. Możesz również zmienić język menu w swoim telefonie. Obcuj z językiem codziennie, na wiele sposobów, a zanim się zorientujesz, niektóre konstrukcje językowe same na stałe utrwalą się w Twojej pamięci. 

Krok 4. Sporządzaj notatki podczas nauki języka

Rozwiązujesz ćwiczenia gramatyczne i nie możesz spamiętać tej jednej, jedynej zasady? W serialu padło słówko, które na pewno może przydać Ci się w codziennej komunikacji? A może wymowa nieregularnego czasownika nie może wejść Ci do głowy? Jeśli nie chcesz pogubić się w nauce języka obcego, dobrze będzie, jak sporządzisz wszystkie notatki w jednym miejscu. Może Ci pomóc w tym Notes do nauki języków obcych w 4 kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym i jasnopomarańczowym. 

To dopasowany do Twoich potrzeb organizer, który wspomoże Cię w nauce dowolnego języka obcego. Jest podzielony na gotowe do uzupełnienia rozdziały, gdzie zapiszesz nowe wyrażenia, słownictwo, dowolne reguły gramatyczne oraz trudne i ciekawe zwroty. Notes jest przeznaczony zarówno dla osób chaotycznych, jak i bardziej zorganizowanych. Tym pierwszym pomoże odnaleźć porządek w chaosie, tym drugim – zapewni jeszcze większą przejrzystość w notatkach.

Notuj wszystko w jednym miejscu i ucz się tak, jak lubisz!

Dodaj komentarz