Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. Na zewnątrz jeszcze świeci słońce, ale jesienna aura w powietrzu jest coraz wyraźniej odczuwalna. Dla wielu jest to ostatni rok ich edukacji szkolnej, a co się z tym wiąże – matura zbliża się wielkimi krokami. Matematyka to zapewne największe wyzwanie dla większości maturzystów, jednak nie mniejszym jest język obcy. Jak wiadomo, większość osób na poziomie podstawowym wybiera angielski, i nic dziwnego. W końcu jest to język obowiązkowy, z którym każdy w mniejszym lub większym stopniu zetknął się na swojej ścieżce edukacyjnej. Wiele osób decyduje się także na zdawanie go na poziomie rozszerzonym. 

Matura rozszerzona z angielskiego to nie tylko przepustka na filologię angielską, ale może się przydać przy rekrutacji na wiele innych kierunków. Jeśli zastanawiasz się jak zdać maturę z sukcesem, Preston ma dla Ciebie kilka wskazówek i propozycji. Nie zwlekaj i niech Twoja nauka do matury z angielskiego zacznie się już teraz!

Przygotowanie do matury z angielskiego. Podstawa i rozszerzenie

Matura rządzi się swoimi prawami. Żeby zdać ją z sukcesem, warto oswoić się z określonym typem zadań, z którymi możesz się na niej spotkać. Praktyka czyni mistrza, dlatego warto zaplanować przygotowanie do matury z angielskiego z książką Testy z angielskiego. Środki językowe. To ci się przyda. Jest to kompleksowa pozycja podzielona na dwie części: podstawową i rozszerzoną. Każda z nich zawiera po 30 testów, w których znajdziesz dziesiątki zadań maturalnych. Jeśli przed tobą matura podstawowa, pierwsza część pozwoli ci na wzbogacenie środków językowych oraz powtórzenie podstawowej gramatyki. Część rozszerzona zawiera zbiór zadań, dzięki którym nie tylko zdasz maturę rozszerzoną śpiewająco, ale również będziesz mógł/mogła przystąpić do takich egzaminów jak FCE. W przeciwieństwie do części pierwszej, nie znajdziesz tam odpowiedzi A, B, C. Musisz wykazać się więc większą inwencją i znajomością języka czy to w zadaniach z uzupełnianiem luk, czy w znajdowaniu synonimów dla danych wyrażeń. 

Nie jesteś jednak zostawiony/a na pastwę losu z nauką gramatyki. Pomogą ci się z nią uporać książki Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka 3 (dla poziomu podstawowego) i Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka 4 (dla poziomu rozszerzonego). Każda z nich zawiera ponad 1200 zdań do tłumaczenia zgrupowanych w 36 rozdziałach. Jeden rozdział to oddzielne zagadnienie gramatyczne. Nie pomylisz już więcej Present Perfect z Past Simple, a czasowniki modalne opanujesz po mistrzowsku. Co więcej, jeśli chcesz nie tylko zaoszczędzić sobie stresu podczas egzaminu, ale również pieniądze, to warto zainwestować w wyżej wymienione książki w zestawie: odpowiednio Niezbędnik maturzysty. Poziom podstawowy oraz Niezbędnik maturzysty. Poziom rozszerzony   to więcej za mniej. Jeśli wahasz się jeszcze, czy podołasz, pamiętaj, że to ci się przyda! 

Słowa na zawołanie. Słówka do matury z angielskiego 

Powtórka przed maturą z angielskiego to przedsięwzięcie, które warto rozłożyć w czasie i korzystać z wielu źródeł nauki tak, by podtrzymać swoją motywację i najzwyczajniej w świecie nie zanudzić się na śmierć. Warto rozplanować sobie plan działania. Można przykładowo jeden dzień w tygodniu poświęcić gramatyce, drugi wykorzystać na naukę słówek, a trzeciego dnia poćwiczyć umiejętności komunikacyjne. Oczywiście należy w tym wszystkim znaleźć czas na odpoczynek, by w ogóle mieć motywację do przyjmowania wiedzy i nie nadwerężyć swoich sił przerobowych. Dla tych, którzy wciąż nie czują się pewnie rozwiązując zadania gramatyczne, polecamy Angielski. Trening B1 i Angielski. Trening B2. Są one skorelowane z materiałem, który zawierają wyżej wspomniane książki z serii w tłumaczeniach. Zapewnią ci nie tylko intensywny, gramatyczny trening, ale także leksykalne rozciąganie. Dzięki urozmaiconym ćwiczeniom słówka do matury z angielskiego zapamiętasz na długo, nie tylko do czasu egzaminu. 

Po więcej słówek możesz też sięgnąć do książki Angielski w tłumaczeniach. Słownictwo 2. Książka ta obejmuje 50 tematów, takich jak m.in. ubrania, sporty czy problemy środowiskowe, w których to poznasz słownictwo na poziomie średniozaawansowanym, które na pewno przyda ci się podczas matury podstawowej oraz rozszerzonej. Jest to pozycja szczególnie polecana dla tych, którym sen z powiek spędza matura ustna z angielskiego. Nawet znając wszystkie zasady gramatyczne, często zdarza się, że utykamy w martwym punkcie, gdy brakuje nam słów, by wyrazić nasze myśli. Można oczywiście zawsze poratować się prostszym synonimem, bądź sparafrazować dane zdanie. Dobrym rozwiązaniem jest jednak systematyczne wzbogacanie swojego słownika, przez co będziemy czuć się swobodniej podczas rozmowy z komisją egzaminacyjną. Z odpowiednim trenerem nikt nie zapyta cię już, czy cat got your tongue

Zmiany na maturze z angielskiego 2023. Ile trwa matura z angielskiego?

Należy pamiętać, że matura z angielskiego 2023 będzie wyglądała nieco inaczej niż w poprzednich latach. Poziom matury podstawowej ulegnie zwiększeniu z poziomu B1 na poziom B1+/B2. B1+ to poziom wymagany jeśli chodzi o produkcję języka, tj. mówienie i pisanie. Rozumienie tekstu pisanego i mówionego może zaś być sprawdzane na poziomie B2. Jest to dość znacząca zmiana, obejmująca większą ilość struktur gramatycznych oraz słownictwa, które należy rozumieć i opanować, chcąc zdawać maturę z angielskiego na poziomie podstawowym. Jeśli chodzi o gramatykę, zmiany nie są bardzo znaczące. Obejmują one m.in. tryby warunkowe. W poprzednich latach wymagana była znajomość trybu 0, I i II. Na maturze 2023 dochodzi jeszcze tryb III. Ponadto, na poziomie podstawowym spotkasz się z zadaniami otwartymi w każdej części egzaminu, także tych poświęconych na rozumienie ze słuchu (przynajmniej jedno zadanie otwarte) i rozumienie tekstu pisanego. 

Część poświęcona na listening wydłuży się z 20 do 25 minut, limit wyrazów wypowiedzi pisemnej również ulegnie zwiększeniu do 100-150 wyrazów. Zadania typu prawda/fałsz znikną na dobre z repertuaru zadań maturalnych. Teksty, które pojawią się w arkuszu podstawowym, będą dłuższe nich dotychczas (od ok. 1200 do 1450 wyrazów). W części poświęconej na znajomość środków językowych przynajmniej jedno z zadań będzie zadaniem otwartym, gdzie będzie można się spodziewać m.in. tłumaczeń, zadań z lukami czy uzupełniania fragmentów zdań z wykorzystaniem słów podanych w nawiasie. Cały egzamin będzie trwał, jak do tej pory, 120 minut. 

Matura z angielskiego na poziomie rozszerzonym w roku 2023 także ulegnie kilku modyfikacjom. Czas poświęcony na słuchanie zwiększy się z 25 do ok. 30 minut. Przynajmniej jedno zadanie będzie miało charakter zadania otwartego. Teksty w części rozumienia pisemnego będą również dłuższe niż dotychczas – będą zawierały od ok. 1600 do 1800 wyrazów. Czas trwania matury na poziomie rozszerzonym to 180 minut. Część ustna egzaminu pozostaje bez zmian i będzie trwał ok. 15 minut. Co można wywnioskować z tych zmian? Większy focus stawiany jest zdecydowanie na znajomość gramatyki oraz bogatszego słownictwa niż dotychczas. Dlatego ci, którzy czują się dość pewnie na poziomie B1, powinni także zanurzyć się nieco dalej w naukę języka, by móc odnieść sukces na egzaminie, którego poziom trudności będzie nieznacznie większy od roku 2023. 

Jeśli jednak zaczniesz naukę już od września, małymi krokami dojdziesz do poziomu, który zadowoli nie tylko egzaminatorów, ale przede wszystkim Ciebie. Wykorzystaj Twój ostatni nowy rok szkolny i zaplanuj zdrowy, językowy trening, bez efektu jojo!

Jeden komentarz

  1. Pingback: Top 47 Matura Z Angielskiego Jak Zdać The 111 Top Answers

Leave a Reply