Walentynki, święto zakochanych, przypadające 14 lutego, znane i celebrowane na całym świecie, jest miłą okazją do wyznania miłości i obdarowania bliskiej osoby małym upominkiem. Wiadomo, że co kraj to obyczaj. Jak tego dnia wyznaje się i okazuje uczucia w różnych europejskich krajach? Jak obchodzone jest Święto Zakochanych w Polsce, Anglii, Francji, we Włoszech czy w Hiszpanii?

nauka języków obcych w polsce, serceW Polsce walentynki zyskały popularność stosunkowo późno, bo dopiero w latach 90. XX wieku. Są świętem chętnie i powszechnie celebrowanym. Królują wysyłane kartki walentynkowe, czekoladki, romantyczne kolacje czy wyjścia do kina. Należy jednak pamiętać, że jeszcze przed walentynkami w Polsce, w czerwcu świętowano Noc Kupały (zwaną inaczej Sobótką). Obchodzono ją w nocy z 22 na 23 czerwca, kiedy to według starosłowiańskich wierzeń, można było znaleźć swoją „drugą połówkę”.

Nasi najbliżsi sąsiedzi, Niemcy, w walentynki (Valentinstag) stawiają na dobre jedzenie, wedle zasady „przez żołądek do serca”. Obowiązkowym upominkiem tego dnia jest czerwona róża, a także serce z czekolady, marcepanu czy piernika. Oryginalnym zwyczajem jest wysyłanie walentynek z krótkimi wierszykami, w których ukryte jest imię nadawcy. Gdy ukochana osoba je odgadnie – dostaje prezent.

francja, języki, walentynkiWe Francji, uchodzącej za kraj miłości, walentynki (Saint Valentin) zyskały rangę święta narodowego. Dzień Zakochanych jest celebrowany przez Francuzów bardzo hucznie. Ukochaną zamiast walentynką obdarowuje się bukietem kwiatów. Tradycją stało się też wyjście do teatru połączone z kolacją, oczywiście romantyczną. Tradycją kiedyś popularną, dzisiaj już zakazaną, była tak zwana miłosna loteria (loterie d’amour), podczas której kobiety mające złamane serce, spotykały się przy ognisku i paliły zdjęcia mężczyzn. Miejscem, które od razu przychodzi na myśl, gdy myślimy o Dniu Zakochanych we Francji, jest Paryż. Miasto pełne romantycznych, malowniczych uliczek, artystów i historycznych atrakcji. Warto wspomnieć też o znanym jako „miasteczko miłości” Saint Valentin w departamencie Indre. W lutym mieszkańcy dekorują tam swoje domy i ogrody czerwonymi sercami. Święto jest obchodzone między 12-14 lutego.

Walentynki w Stanach Zjednoczonych (Valentine’s Day) poświęcone są wszystkim, nie tylko zakochanym parom i obchodzone są bardzo hucznie i z przepychem. Zgodnie z tradycją obdarowuje się członków rodziny, przyjaciół czy kolegów z pracy. Amerykańskie sklepy już na początku lutego pełne są różowych, romantycznych upominków. Walentynki nie są wprawdzie dniem wolnym od pracy, ale wielu pracowników bierze urlop, żeby spędzić czas z ukochaną osobą. W szkole przeprowadzane są specjalne „walentynkowe lekcje” – dzieci recytują wiersze o miłości, śpiewają i obdarowują nauczycieli, koleżanki i kolegów drobnymi upominkami i walentynkami.

W Anglii w okolicach walentynek spotkamy się z inną tradycją – w hrabstwie Norfolk 13 lutego (w wigilię święta) dzieci odwiedza tajemnicza postać Jacka Valentine’a i rozdaje im prezenty. Anglia to ojczyzna najsławniejszych kochanków świata, szekspirowskich Romea i Julii. Stąd tradycja znana w całym kraju – obdarowywanie się sercami wykonanymi z kartonu z wizerunkiem pary kochanków. Zwyczajem bardzo popularnym kilka wieków temu było układanie przez kobiety na poduszce pięciu liści laurowych w wieczór poprzedzający Walentynki. Wierzono, że dzięki temu można ujrzeć we śnie przyszłego męża. Istniał też przesąd, że panny w dzień Świętego Walentego powinny wstać skoro świt i wyczekiwać w oknie mężczyzny. Ten, który pokaże się pierwszy, poprosi je o rękę.

włochy, język włoski w walentynkiRomantycznej natury nie można odmówić Włochom. Należy pamiętać też, że walentynki mają korzenie sięgające czasów rzymskich. W Dzień Świętego Walentego (La fiesta di San Valentino) kraj opanowuje kolor czerwony. Mężczyźni obdarowują swoje wybranki bielizną w tym kolorze. Panie natomiast mają dla ukochanych najczęściej czerwone krawaty. W Terni w Umbrii, gdzie jest pochowany Święty Walenty, w niedzielę poprzedzającą walentynki odbywa się tak zwane Święto Zaręczyn. Pary z całego świata gromadzą się przed bazyliką pod wezwaniem św. Walentego i przysięgają sobie miłość i wierność.

W gorącej Hiszpanii walentynki (Día de San Valentín) to dzień upominków praktycznych. Kiedy na całym świecie ludzie starają się dawać jak najbardziej romantyczne prezenty, panie w Hiszpanii dostają sprzęty AGD, panowie natomiast muszą zadowolić się elektronicznymi gadżetami.

Niezależnie od tego w jakim kraju i w jaki sposób będziecie świętować walentynki, życzymy Wam, aby były udane! W końcu jak śpiewali The Beatles: “All you need is love”! :)

Dodaj komentarz