O książce Matura z angielskiego. Środki językowe.To Ci się przyda, wyd. Preston Publishing.

Książka dla maturzystów zdających język angielski
Matura z angielskiego. Środki językowe. To Ci się przyda

Gramatyka to obszar języka przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony. Przez jednych postrzegana jako zupełnie niepotrzebna, bo przecież “wystarczy umieć się dogadać”, przez innych darzony nabożnym wręcz szacunkiem. Dla innych wreszcie jest to obszar języka jak każdy inny, który należy traktować jako coś, czego w miarę trzeba się nauczyć. Niezależnie od tego, do której z tych grup należymy, jest to książka przydatna, potrzebna, a przede wszystkim użyteczna.

Niniejsza książka łączy dwie bardzo istotne dziedziny. Po pierwsze w bardzo przystępny sposób pozwala powtórzyć, utrwalić oraz zdobyć wiadomości z zakresu gramatyki języka angielskiego, a co ważniejsze – dzieje się to intuicyjnie i naturalnie. Po drugie dokonuje tego, wprowadzając szereg ciekawych, nieczęsto spotykanych słów i zwrotów, które pozwolą nie tylko  lepiej poznać omawiane zagadnienia gramatyczne, ale też w rzeczywistych kontekstach językowych rozwinąć dotychczas poznane słownictwo, które przyda się nie tylko w części gramatycznej egzaminu maturalnego.

Książka składa się z dwóch części, odpowiadających obu poziomom matury. Na poziomie podstawowym znajdziemy ćwiczenia, które intuicyjnie i jednocześnie rzeczowo prowadzą użytkownika do stosowania odpowiednich struktur zarówno leksykalnych jak i gramatycznych. Dzięki temu odkrywamy, że gramatyka to nie suche regułki, ale struktury, które w naturalny sposób składają się w pewną logiczną całość. Co więcej, rozwiązując poszczególne zadania, jesteśmy sprowokowani do odkrywania nowych, nietypowych rozwiązań leksykalnych dzięki czemu wzbogacamy i rozwijamy nasze słownictwo, co nie pozostaje obojętne dla ostatecznego wyniku maturalnego.

Poziom rozszerzony stawia użytkownikowi o wiele wyższe wymagania. Przede wszystkim daje dużą swobodę w wyborze rozwiązań, jednocześnie zmuszając do stosowania zarówno struktur, jak i słownictwa z tak zwanej wyższej półki. Dzięki doskonale dobranemu zestawowi ćwiczeń mamy szansę doświadczyć niejako na własnej skórze, jak bardzo interpretacyjny jest język angielski i dlaczego przez wielu jest tak wysoce ceniony.

Zadania zawarte w książce pozwolą zatem użytkownikowi nie tylko dopracować gramatykę i słownictwo, ale także dadzą mu możliwość rozwijania zarówno umiejętności konwersacyjnych, jak i kompozycyjnych, co nie pozostanie bez znaczenia na maturze czy to ustnej, czy to pisemnej. To właśnie dzięki tej książce możemy poznać wiele tak zwanych smaczków językowych, które sprawią, że egzamin  maturalny przestanie być koniecznością a stanie się przyjemnością, która zachwyci nie tylko egzaminatorów, ale przede wszystkich nas samych.

Konrad Malendowicz (recenzent)

Premiera książki już 19.08.2016. Fragmenty można już obejrzeć na stronie internetowej Matura z angielskiego. Środki językowe wydawnictwa Preston Publishing.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz