Nauka języka to wieloaspektowy proces, podczas którego natykamy się na wiele przeszkód i pułapek; jest to jednak również znakomita droga samorozwoju, przekraczania własnych granic i zgłębiania wiedzy o otaczającym nas świecie. Wieloaspektowy wymiar języka objawia się nie tylko w słownictwie czy gramatyce, lecz także w tym, jak budujemy znaczenia w procesie komunikacji, w danym kontekście i w konkretnym środowisku. Tym zagadnieniem w językoznawstwie zajmuje się pragmatyka. 

Nie wchodząc w dalej idące dywagacje językoznawcze, sprowadza się to do podstawowego założenia, że język służy do komunikacji z innymi i w tej komunikacji się realizuje. 

W procesie nauki komunikacja, choć będąca zazwyczaj celem, do którego dążymy, bywa najcięższym orzechem do zgryzienia dla uczniów, szczególnie tych na poziomie początkującym. Język angielski, który biernie konsumujemy w znacznie większych ilościach niż jeszcze chociażby trzydzieści lat temu, dalej sprawia trudności w komunikacji, czasem chociażby w zwyczajnej rozmowie z przechodniem na ulicy, nie tylko dla uczniów szkół podstawowych czy licealistów.

Swobodne prowadzenie konwersacji po angielsku to również wyzwanie dla tych, którzy są już na poziomie zaawansowanym. Aktywne używanie języka wymaga zupełnie innych ćwiczeń i kompetencji aniżeli nauka gramatyki czy słownictwa z repetytoriów czy podręczników, choć elementy gramatyczne i leksykalne są jednocześnie nierozerwalnie związane ze skuteczną, dobrą komunikacją. 

Jak zatem nauczyć się lepiej porozumiewać się w języku angielskim na poziomie zaawansowanym i rozgadać się na problematyczne tematy?

Dogadajmy się jeszcze lepiej! Angielski. Konwersacje dla zaawansowanych

Jeśli chcesz, by Twój angielski wzniósł się na jeszcze wyższy poziom, a Twoja zdolność do mówienia w tym języku pozwoliła Ci na swobodne rozmowy na każdy temat, warto sięgnąć po Angielski. Konwersacje dla zaawansowanych (C1-C2). 

Książka ta rozwinie kilka Twoich umiejętności: 

  • Nauczysz się rozumieć ze słuchu dialogi o wysokim stopniu zaawansowania! – Nie ma mowy o warunkach „laboratoryjnych”, w których rozmowy prowadzone są w sposób sztuczny, na dodatek bez żadnych zagłuszeń czy innych dystraktorów z zewnątrz, jak ma to miejsce podczas egzaminów szkolnych. W prawdziwym życiu nierzadko zdarza się, że rozmawiamy w warunkach, którym towarzyszy hałas czy szum. Warto być przygotowanym na tego rodzaju okoliczności i uodparniać się na momenty, w których nasza komunikacja może być zakłócona przez czynniki zewnętrzne. W Konwersacjach dla zaawansowanych do każdego dialogu dołączone są dwa rodzaje nagrań po angielsku: A i B. Te pierwsze zawierają rozmowy, w których występują różnego rodzaje zakłócenia (szumy, rozmowy w barze, radio, etc.), utrudniające zrozumienie rozmowy. Nagrania B są dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach, by zmierzyć się z nagraniami A – zawierają one „czyste” konwersacje przeprowadzone w ciszy, w warunkach „sterylnych”. 
  • Osłuchasz się zarówno z akcentem brytyjskim, jak i amerykańskim! – Jak wiadomo, od lat trwa bój zwolenników akcentu brytyjskiego i amerykańskiego. Brytyjski dla wielu brzmi bardziej dostojnie; jest trudniejszy, ale przez to też ci, którzy go opanują, zaskarbiają sobie większy podziw. Amerykańska odmiana angielszczyzny jest za to uważana za prostszą i zrozumialszą, na dodatek o wiele częściej występuje w popkulturze, co sprawia, że wiele osób jest oswojonych właśnie z tym akcentem. Niezależnie od indywidualnych preferencji, warto trenować umiejętność rozumienia ich obu, a także doskonalenia wymowy w tym akcencie, w którym akurat wygodniej nam się mówi bądź który obraliśmy sobie za swój cel. Nagrania po angielsku zawarte w podręczniku z pewnością ułatwią Ci to zadanie! Pomocne będą też wskazówki fonetyczne, które znajdziesz w tabelach, którymi opatrzone są poszczególne dialogi oraz na samym początku podręcznika, gdzie to znajdziesz zebrane w całości wszystkie zasady fonetyczne spędzające Ci sen z powiek. Z Prestonem nie poplącze Ci się język!
  • Poznasz potoczne wyrażenia, a także konstrukcje gramatyczne na poziomie zaawansowanym – Na poziomie zaawansowanym należy umieć balansować między różnymi rejestrami językowymi. Niemniej ważne od form urzędowych, formalnych czy literackich są te wywodzące się z języka potocznego czy żargonu. Z książką Prestona nauczysz się mówić po angielsku naturalnie, tak jak native speakerzy, stosując konstrukcje właściwe codziennym sytuacjom.
  • Nauczysz się tworzyć własne, rozbudowane wypowiedzi na pytania problemowe, które znajdziesz w każdym z rozdziałów – Umiejętność aktywnego korzystania z języka najlepiej trenować w praktyce. Dobrze, jeśli znasz kogoś, z kim możesz przećwiczyć nowo poznane struktury i wyrażenia, a także z kim przedyskutujesz bardziej złożone tematy. Jeśli masz utrudniony kontakt z osobami anglojęzycznymi, nie przejmuj się. Zacznij od rozmowy z samym sobą, nagrywaj się i analizuj, gdzie jeszcze warto popracować nad akcentem bądź prawidłową intonacją zdania. W Internecie również można znaleźć wiele form nawiązywania kontaktów z osobami z zagranicy, które chętnie zawiążą z Tobą językową wymianę. Nowoczesność dostarcza w tym przypadku niezliczone możliwości!

Nauka z książką jest prosta. Każdy dialog rozpoczniesz od przesłuchania nagrania w wersji A lub B, a następnie odpowiadasz na pytania znajdujące się pod tekstem. Jeśli masz problem ze zrozumieniem wypowiedzi mówionej, możesz w każdej chwili posiłkować się zapisem każdego dialogu, który opatrzony jest wskazówkami leksykalnymi i gramatycznymi ułatwiającymi zrozumienie angielskich konwersacji. Następnie powracasz do części z pytaniami. 

Ważne, by odpowiedzi na pytania nie tylko zapisać, ale także wypowiedzieć je na głos tak, by jak najwięcej mówić w języku angielskim i korygować swoją wymowę. 

Mówię, więc myślę. Konwersacje z angielskiego na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym

Będąc już na poziomie A2, znając podstawowe słówka i struktury gramatyczne w języku angielskim, jesteśmy w stanie rozmawiać na podstawowe tematy dotyczące codziennego życia. W szkole, jak wiadomo, aspekt komunikacyjny jest często pomijany, chociażby ze względu na ograniczenia wynikające z podstawy programowej i czasu przeznaczonego na jej realizację. Dlatego z pomocą dla wszystkich początkujących pasjonatów języka angielskiego przychodzą książki Angielski. Konwersacje dla początkujących + (A2-B1), a dla osób, które weszły już na poziom średnio zaawansowany poleca się Angielski. Konwersacje dla średnio zaawansowanych (B1-B2).

Obie pozycje opierają się na podobnych założeniach, co wyżej wymieniona część trzecia przeznaczona dla osób zaawansowanych. Każda część to 120 dialogów, które krążą wokół najbardziej przydatnych tematów i zagadnień. To nie tylko trening rozumienia ze słuchu i wymowy, ale także praktyczna nauka słownictwa oraz gramatyki, które są niezbędne do tego, by nasza komunikacja była skuteczna. Metoda jest o tyle praktyczna, że uczy leksyki i gramatyki w kontekście, przez co nabywanie wiedzy dzieje się niejako samoistnie poprzez systematyczne powtarzanie i zapamiętywanie całych zdań czy fraz. 

Z zestawem Angielski. Konwersacje A2-C2 rozgadasz się po angielsku na każdy temat!

Jak rozmawiać, by porozmawiać? Nauka mówienia po angielsku

Na koniec warto poznać kilka strategii i wskazówek, które pomogą Ci oswoić się z mówieniem w obcym języku, bez względu na to, czy jesteś początkujący, czy zaawansowany. Udana komunikacja to sztuka, ale każdy może jej się nauczyć.

  • Daj sobie prawo do popełniania błędów. Wbrew temu, co mogłeś/aś słyszeć w szkole bądź od rodziców, robienie błędów jest bardzo ważne. Bez nich żaden progres nie byłby w pełni możliwy, a niemożliwym jest, by każdy uczący się języka zawsze mówił bezbłędnie. Błędy, które świadomie analizujemy, dają nam informację zwrotną o tym, co już wiemy, a nad czym jeszcze warto popracować. Każdy błąd jest zatem na wagę złota! 
  • Mów naokoło, ale do celu! Jeśli nie znasz jakiegoś wyrażenia lub słówka, spróbuj użyć synonimu bądź peryfrazy.Jeśli podczas rozmowy zapomnisz słówka elephant, nie blokuj się. Możesz powiedzieć na przykład an animal with large ears and a trunk. Język jest plastyczny i różne rzeczy można wyrazić na wiele sposobów. 
  • Ucz się różnych rejestrów. Choć w szkołach język potoczny i slangowy jest traktowany po macoszemu, a większy nacisk położony jest na posługiwanie się ładnym, wyrafinowanym językiem, to wyjeżdżając za granicę albo mając do czynienia z native speakerem poznanym na imprezie, warto poznawać wyrażenia wchodzące w skład mowy potocznej i codziennej tak, by nie brzmieć w sposób, jakby się czytało z książki. Skuteczna komunikacja to również dostosowanie formy komunikatu do odbiorcy, do którego się zwracamy. Choć może się to wydawać trudne, im dalej w las, tym więcej kwiatów będzie na nas czekało za rogiem. W końcu mówiąc po polsku też od razu nie używaliśmy wyrafinowanych konstrukcji w rozmowie z osobami starszymi, a wyrażenia potoczne i slangowe trafiły do naszego słownika dopiero po pewnym czasie. 
  • Korzystaj z tego, co już wiesz. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które już osiągnęły pewien poziom znajomości języka bądź które znają więcej niż jeden język obcy. Wówczas nasza intuicja językowa może się okazać niebywale pomocna, szczególnie w sytuacji, kiedy nie rozumiemy jakiegoś słówka bądź wyrażenia, ale nie zakłóca nam ono rozumienia sensu całej wypowiedzi. Nie każde słowo trzeba zawsze sprawdzać w słowniku. Warto też zaufać sobie, a w razie poważnych wątpliwości po prostu zapytać. 

Dodaj komentarz