Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Wkręć się w niemieckie seriale i ucz się języka autentycznie!

Lubisz telewizję i kino? Poszukujesz dla siebie wciągających filmów? Fascynują Cię opowiadane historie? W takim razie z pewnością chętnie spędzasz wolny czas oglądając seriale. Moda na nie od lat nie ustaje, a ciekawy serial to także bardzo dobra sposobność na naukę języków obcych – także języka niemieckiego! Dzieje się to w sposób niemal podprogowy, niejako przy okazji, gdyż Twoim celem jest przecież wejście w temat serialu, w jego akcję, swoistą magię narracji. A język obcy będzie Ci towarzyszył cały czas. 

Dlaczego wybór seriali po niemiecku jest ważny?

W procesie uczenia się emocje pomagają zapamiętywać poznawane treści, czyli gwarantują lepsze przyswajanie informacji. Zwróć uwagę, jak seriale angażują nas w opowiadane w nich historie. Oczywiście, aby tak się stało, musisz wybrać serial po niemiecku, który tematycznie będzie bliski Twoim zainteresowaniom. Zasadniczo lubimy oglądać to, co cenimy w literaturze, np. historie kryminalne, obyczajowe, biograficzne lub science fiction bądź fantasy. Podążanie w serialach za swoimi zainteresowaniami zagwarantuje Ci emocjonalne wejście w prezentowane w nich wydarzenia. Dobrze wykreowane postaci pozwolą Ci także identyfikować się z niektórymi bohaterami.

Podczas nauki języka chodzi m.in. o sprawniejsze opanowanie struktur gramatycznych i leksykalnych, w szczególności różnych zwrotów czy fraz, a także całych zdań. Możliwe jest to, jeśli słyszysz je często, a jeśli dodatkowo wypowiada je Twój ulubiony bohater, to tym bardziej będziesz się koncentrować na takich wypowiedziach. Serial to z jednej strony wypowiedzi ustne, z drugiej zaś obraz, a więc oglądając kolejne odcinki ćwiczysz umiejętność rozumienia tekstów mówionych i możesz jednocześnie śledzić ruch warg, co też jest istotne w nauce poprawnej wymowy. Połączenie słów i gestów ułatwia lepsze rozumienie warstwy komunikacyjnej języka. Poza warstwą gramatyczno-leksykalną jest to także okazja do zanurzenia się w warstwie dźwiękowej języka, czyli tradycyjne osłuchanie się, w tym zwrócenie uwagi na poprawną wymowę poszczególnych słów, jak i melodykę całych zdań.

Ćwicz rozumienie języka niemieckiego z kontekstu

Pamiętaj o tym, że serial – o ile nie jest to produkcja stworzona do celów dydaktycznych – będzie zawsze autentycznym materiałem do pracy językowej. Oznacza to, że nie wszystko w nim będzie dla Ciebie zrozumiałe, ale nie zrażaj się tym! Niemiecki serial obejmuje kompleksowy obszar języka, do którego warto podejść selektywnie, koncentrując się na tym, co już rozumiesz. Próbuj uchwycić w nim nowe słownictwo i staraj się zrozumieć kontekst, aby rozszyfrować znaczenie w odniesieniu do obserwowanej w danym momencie sytuacji, jak i innych, znanych Ci już słów. Dopiero w kolejnym kroku ma sens bezpośrednie sprawdzanie znaczenia nowych słów w słowniku. Możesz je ewentualnie zanotować podczas oglądania. Podobnie jest w naturalnych sytuacjach komunikacyjnych, kiedy zwykle nie jest możliwe zajrzenie do słownika. Dlatego też warto ćwiczyć się właśnie w takim rozumieniu języka – z kontekstu.

Korzystaj z możliwości technicznych podczas oglądania – sprawdź seriale po niemiecku na platformie Netflix

Zwróć uwagę, że serial może być też kontrolowaną pracą z językiem. Jeśli oglądasz go na platformie streamingowej, takiej jak Netflix, to zawsze masz do dyspozycji opcję zatrzymania, cofnięcia, nie mówiąc już o możliwości włączenia napisów, ułatwiających zrozumienie wypowiedzi. Tym sposobem trening słuchania tekstów ze zrozumieniem dzięki niemieckim serialom na platformie Netflix może stać się również ćwiczeniem w rozumieniu tekstów czytanych. Wykorzystaj te możliwości nawigacji, by zatrzymawszy serial na danej scenie, np. wypisać z niej ciekawe zwroty dialogowe i stworzyć z nich własne fiszki leksykalne. Pozwoli Ci to ostatecznie na bardziej efektywną naukę języka, a ucząc się wybranych fraz, zwracaj uwagę, czy nie powtarzają się one w kolejnych odcinkach danego serialu.

Miej też świadomość, iż wybierając daną tematykę serialu będziesz poznawać jednocześnie bardziej sprofilowane słownictwo – np. związane z kryminalistyką, medycyną, daną epoką historyczną. W serialach spotkasz się dodatkowo z potocznym językiem niemieckim, co jeszcze bardziej przybliży Cię do autentycznej komunikacji językowej. Z pewnością będziesz mieć też do czynienia z dialektami, a w przypadku języka niemieckiego dostrzeżesz różnice między tym, jak mówią np. mieszkańcy Hamburga, a jak Monachium. To dość ciekawa obserwacja pod względem kulturowym i ważne doświadczenie poznawcze, które uświadomi Ci jak zróżnicowany jest język niemiecki, a jego wymowa nie zawsze jest tak wycyzelowana jak w niemal idealnych nagraniach podręcznikowych.

Niemieckie seriale do nauki: kryminalne, science fiction i inne

Jeśli posiadasz abonament na platformie Netflix, to już dziś możesz zanurzyć się w świat niemieckojęzycznych seriali. Ich wybór nie jest też aż tak mały, by nie móc znaleźć czegoś dla siebie. 

Od roku 2017 nieustającą popularnością cieszy się serial w klimacie science fiction „Dark”, w którym zanurzysz się w tajemniczą, momentami też mroczną historię zaginionego dziecka oraz kilku niemieckich rodzin, próbujących wyjaśnić przyczynę tych zaginięć, ale też w wiele innych powiązanych zagadek. To serial w klimacie serii „Stranger Things” lub „Miasteczko Twin Peaks”. Zobacz trailer

W roku 2018 pojawiał się niemiecki serial kryminalny, momentami dość brutalny w obrazach – „Dogs of Berlin”. Przedstawia działania dwóch detektywów, którzy, choć dość od siebie różni, na płaszczyźnie zawodowej stają się partnerami współpracującymi ze sobą, by zmagać się z berlińskim półświatkiem. Zobacz trailer

Rok 2020 przyniósł inny serial, w którym dominują konteksty kryminalne – „Freud”. Jego akcja nie toczy się, jak w przypadku serialu „Dogs of Berlin”, w dzisiejszej niemieckiej stolicy, lecz jest przeniesiona do wieku XIX wieku, do Wiednia, w którym młody Zygmunt Freud uczestniczy w spirytystycznym spisku, by następnie rozwiązywać sprawy powikłanych morderstw i nieoczywistych zaginięć bohaterów. To serial, który dość luźno nawiązuje do postaci austriackiego psychoanalityka i serialowy Freud jest o wiele bardziej fikcyjnym tworem. Jeśli lubisz klimatyczne narracje, osadzone w atrakcyjnej scenografii z pięknymi kostiumami oraz atrakcyjnymi miejscami, to będzie to coś dla Ciebie. Zobacz trailer.

Platforma Netflix zaoferuje Ci jeszcze takie tytuły niemieckich seriali jak „Pachnidło”, „Charité” lub „Skylines”. Zobacz trailery. Może odkryjesz wśród nich coś dla siebie? Wszystkie są dostępne także na YouTube.

Serial do nauki niemieckiego to swoista zaprawa językowa na sucho, która pozwoli Ci lepiej przygotować się do faktycznej komunikacji w realnych sytuacjach życia. W szczególności jeśli jesteś osobą uczącą się poprzez słuchanie i oglądanie, seriale będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla Ciebie; pomogą Ci z jednej strony sprawdzić się w tym, co już potrafisz w języku niemieckim, a z drugiej pozwolą Ci wyznaczyć sobie nowe cele w rozwoju językowym. Serial ze względu na swój odcinkowy charakter umożliwi Ci systematyczną pracę z językiem. Warto poświęcić te 20-40 minut na dany odcinek, by po prostu z przyjemnością uczyć się języka niemieckiego. Pamiętaj też o tym, że wszystkie oglądane przez Ciebie seriale mają swoje fanpage’e na Facebooku, gdzie możesz komentować poszczególne odcinki, wymieniać się spostrzeżeniami, czytać opinie innych widzów, czyli tworzyć serialową społeczność. Ta aktywność to coś więcej niż tylko nauka samego języka. 

Jeśli chcesz się przygotować do lepszego odbioru seriali – leksykalnie i gramatycznie – zajrzyj do dwóch pozycji Preston Publishing – Niemiecki w tłumaczeniach. Sytuacje oraz Niemiecki w tłumaczeniach. Słownictwo 1. Realnie każdy serial jest przecież kombinacją różnych sytuacji z codziennego życia, w których używa się powtarzalnych zakresów leksykalnych. Z serialem i podręcznikiem łatwiej je optymalnie trenować.  

dr Sebastian Mrożek – germanista, nauczyciel i lektor, a przede wszystkim pasjonat języka niemieckiego, który łączy doświadczenie pracy w edukacji z aktywnością zawodową w korporacji. Na co dzień poszukuje praktycznych zastosowań dla języka sąsiadów zza Odry. W wolnych chwilach zanurza się w literaturę psychologiczną, by móc lepiej (z)rozumieć otaczający świat oraz procesy związane z jego poznawaniem. Smakosz dobrej kawy.

Podziel się z innymi