systematyczność oraz nauka języka angielskiego i hiszpańskiego Systematyczność to podstawa!

Chcesz osiągnąć sukces w języku obcym? Jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o naukę (oraz jakikolwiek cel, który chcemy osiągnąć), to właśnie systematyczność i nawyk systematyczności. Bez niej osiągnięcie celu może stać się niemożliwe. Dlaczego?

Systematyczność – droga do sukcesu

Systematyczność to jeden z kluczowych warunków do osiągnięcia sukcesu. To wehikuł, który przewozi nas z punktu A (który jest początkiem pracy) do punktu B (który jest celem); dystans, który zazwyczaj pokonujemy ‘krok po kroku’. Mogą to być postanowienia, projekty, zadania rozciągnięte w czasie, wykonanie zadanych pracy czy po prostu obietnice itd. Najłatwiej jest podzielić drogę na kilka(naście) kroków, zacząć wcześnie i bez przemęczenia dojść na czas. Jeśli podzielimy pracochłonne zadanie na kilka drobnych etapów, nie zdążymy się nim znudzić, ani zmęczyć.

Systematyczność to narzędzie do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie – wystarczy 30 dni!

Co to znaczy być systematycznym? Według słownika PWN to “robiący coś regularnie i starannie, od dłuższego czasu, prowadząc to w sposób uporządkowany, metodycznie i według planu“. (Słownik PWN)

Wystarczy 30 dni, aby systematyczność stała się nawykiem. Dzięki takiej pracy, możemy wyrobić nawyk systematyczności lub pozbyć się złych nawyków, które przeszkadzają nam w osiągnięciu celów. Niech coś stanie się Twoim zwyczajem. Po jakimś czasie zwyczaje stają się cząstką Ciebie. To najlepsza droga do sukcesu. Utrzymać nową rutynę przez 30 dni może się wydawać trudne, lecz jeśli polubisz to, co robisz, stanie się to przygodą Twojego życia (mówi o tym Matt Cutts w swoim wystąpieniu w TED http://www.ted.com/talks/matt_cutts_try_something_new_for_30_days).

Jak wyrobić sobie nawyk systematyczności?

Jedną z najprzyjemniejszych, a na pewno najprostszych metod, która pomaga wyrobić nawyk systematycznej pracy jest wykorzystanie tzw. efektu easy-win. Metoda polega na rozpoczęciu dnia od łatwego zadania, którego realizacja nie przysporzy zbyt dużo trudności, a samo wykonanie wprowadzi w pozytywny nastrój i zachęci do dalszych działań. Zadanie takie powinno być: po pierwsze względnie łatwe do wykonania, tak, by nie zajęło zbyt dużo czasu. Po drugie, nie powinno zająć zbyt dużo czasu  (ok 3-10 min), aby zminimalizować ryzyko odwlekania. Po trzecie, powinno być w jakiś sposób związane z długoterminowym celem, który chcemy osiągnąć

Dobrym sposobem na wykorzystanie tej metody jest sporządzenie planu dnia. Nie powinno zająć to więcej niż kilka minut, a na pewno przyniesie przyjemne poczucie kontroli i zachęci do dalszych działań.

– źródło Psychoedukacja

Nauka języka

Świetnym narzędziem do osiągnięcia systematyczności w języku obcym są serie książek “Angielski w tłumaczeniach” oraz “Hiszpański w tłumaczeniach“. Wystarczy przerobić jeden rozdział dzienne – to jest jedynie 10-15 minut dzienne. Dzięki temu w krótkim czasie stanie się to przyzwyczajeniem i tym samym nauka stanie się czymś naturalnym. Spróbuj sam.

2 komentarze

Dodaj komentarz