koncentracja i motywacja do nauki języka angielskiego

Motywacja do nauki języków

 

Każdy ma swój sposób, żeby przysiąść do nauki, choć nie zawsze jest on ta tyle motywujący, by wytrwać wystarczająco długo. Najczęściej motywacja przychodzi z zewnątrz: przymus porozumiewania się w danym języku z pracownikami, uzyskania lepszych wyników, podniesienia kwalifikacji, lepszych zarobków i tym podobne.

Jednak ten typ motywacji nie jest tak silny jak motywacja, która przychodzi z wewnątrz, czyli naszej własnej potrzeby nauki i ćwiczenia języka. Jeśli będziesz w stanie odnaleźć w sobie źródło energii, nie zniechęcisz się tak szybko, bo będziesz się uczył dla siebie, nie dla innych.

Zazwyczaj powtarzają: “będziesz mógł podróżować, zdobędziesz lepszą pracę, zarobisz więcej, znajdziesz przyjaciół…”, albo coś w rodzaju “jeśli nie mówisz po (tu wstaw język) jesteś w tyle, bo przecież wszyscy umieją/mówią/znają/itp”. Jeśli któryś z tych pomysłów jest już dla Ciebie wystarczający, to fantastycznie i jesteś na dobrej drodze, by nauczyć się języka szybko. Jeśli jednak wiesz, że powody te nie są dla Ciebie wystarczające, czytaj dalej:)

Chcę zachęcić Ciebie, byś poszukał/a swojej własnej motywacji wewnętrznej, która pochodzi z głębi serca i umysłu, do nauki języków:

1. SATYSFAKCJA. Znajomość obcego języka dostarcza ogromnej satysfakcji. Im więcej rozumiesz, tym więcej radości czerpiesz z chwil, kiedy wiedzę tę i umiejętności możesz przełożyć na praktykę. Nawiązanie nowych znajomości, może być taką satysfakcją. Dla mnie satysfakcją jest zrozumienie innych kultur… Poszukaj teraz Ty, np. znajomość obcych języków da Ci dostęp do świata teatru, muzyki i filmu byś mógł bądź mogła czerpać z nich jeszcze więcej przyjemności.

2. INTELIGENCJA EMOCJONALNA. Nauka nowych słów i zasad gramatycznych to przede wszystkim lepsze zrozumienie języka którym dotychczas władasz i mechanizmów, które żądzą naszym umysłem i postrzeganiem świata. Poprzez poznanie języka obcego uda Ci się spojrzeć na świat z innej perspektywy i będziesz w stanie “odnaleźć swoją drugą duszę” (cyt. Charlemagne).

3. LOGIKA. Nauka języka obcego rozwija takie umiejętności jak rozwiązywanie problemów, kreatywność i zdolności logicznego myślenia, co zostało potwierdzone naukowo. Pomimo tego, że istnieje mnóstwo sposobów, by poprawić powyższe umiejętności, dlaczego by nie złapać 2 srok za ogon: znać i mówić drugim językiem, oraz usprawnić zdolności umysłowe?

4. LEPSZE SAMOPOCZUCIE. Znajomość języka, sprawia że czujesz się lepiej, bardziej pewny siebie. Znajomość języka robi wrażenie na innych. Jest pożądana przez innych.

5. ZRÓB TO DLA SIEBIE. Nikt inny za Ciebie nie powie tego, co Ty sam/a masz na myśli. Jeśli chcemy, aby obcojęzyczni zrozumieli to co mamy na myśli, potrzebna jest umiejętność wyrażania się i przekazywania informacji w drugim języku w sposób jasny i klarowny.

Tylko pięć?! A jakże inaczej, to są moje motywacje, teraz czas na Twoje.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz