Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Nauka francuskiego słownictwa to niezła sztuka! Mapy językowe

Język francuski jest znany z poezji, mody, kuchni i sztuki. Nieustannie przyciąga uwagę tych, którzy uczą się go od podstaw, i tych, którzy pragną pogłębić swoje językowe umiejętności. Nauka francuskiego słownictwa pozwala na lepsze porozumienie się z „tubylcami”. Otwiera też drzwi do zrozumienia francuskiej kultury i sposobu myślenia. 

Od codziennych wyrażeń po poetyckie metafory, francuskie słówka są zapisem francuskiego stylu myślenia i postrzegania świata – filozoficznego, a zarazem bardzo precyzyjnego nazywania rzeczywistości. Przykładem niech będzie słowo takie jak dépaysement, które oznacza uczucie bycia w obcym kraju, ale także ogólny stan niedopasowania i obcości. 

W tym artykule przyjrzymy się bliżej francuskiemu słownictwu oraz metodom jego nauki. Przekonasz się, że efektywna nauka francuskiego jest możliwa i nie ogranicza się jedynie do „suchego” zapamiętywania słówek. Odkryjmy razem tajemnice i uroki języka sztuki życia (l’art de vivre)! 

Fiszki-samouczki czy rozmówki w języku francuskim? Metody nauki francuskiego słownictwa

Marzy Ci się opanowanie słownictwa francuskiego? Metody nauki słówek są niezwykle różnorodne i odpowiadają różnym stylom uczenia się. Oto kilka z nich. 

  1. Metoda powtórek przestrzennych (Spaced Repetition): Ta metoda opiera się na powtarzaniu materiału w odstępach czasowych. W praktyce oznacza to systematyczne powtarzanie i utrwalanie nowego słownictwa w określonych interwałach, które zwiększają szanse na utrwalenie go w pamięci długotrwałej. 
  2. Asocjacje i mnemotechniki: Wykorzystanie asocjacji i mnemotechnik może znacznie ułatwić zapamiętywanie podstawowego słownictwa francuskiego. Tworzenie łączników między nowymi słowami a znanymi już pojęciami, tworzenie historyjek czy nawet rymowanek urozmaica proces nauki języka. 
  3. Słowniki obrazkowe: Wykorzystanie słowników obrazkowych może być pomocne, zwłaszcza dla tych, którzy szukają materiałów do francuskiego dla początkujących. Obrazki pomagają w lepszym zapamiętywaniu słów poprzez ich wizualizację i łączenie z konkretnymi obiektami czy sytuacjami.
  4. Fiszki samouczki (flashcards): Tworzenie kart pamięciowych z nowymi słówkami i ich definicjami lub tłumaczeniami to bardzo popularna metoda nauki. Fiszki można wykorzystać do systematycznego powtarzania słownictwa w życiu codziennym dzięki przyklejaniu ich w widocznych miejscach. 
  5. Interaktywne aplikacje do nauki francuskiego: Obecnie na rynku dostępne są liczne aplikacje mobilne i gry edukacyjne, które pozwalają na naukę francuskiego słownictwa w sposób interaktywny i przyjemny. Jedną z takich aplikacji jest Prestonly! Prestonly oferuje różnorodne ćwiczenia nastawione na żywą komunikację, które uczą gramatyki oraz francuskich słówek skutecznie i przyjemnie. 

Metoda mapowania pojęć. Malowanie językowego obrazu

Kontynuując opis sposobów nauki francuskiego słownictwa, warto wspomnieć o jednej z najciekawszych, jaką jest metoda mapowania pojęć. Polega ona na zwizualizowaniu połączeń i skojarzeń między różnymi słowami i pojęciami w języku francuskim.

Czym są mapy językowe? Mapy językowe, zwane również mapami myśli lub mapami pojęć, są graficznym sposobem organizacji informacji na zasadzie połączeń znaczeniowych. Mapy językowe mogą być wykorzystywane do ukazywania powiązań semantycznych między różnymi słowami i grupowania ich według tematów lub kategorii gramatycznych. 

Mapy językowe ułatwiają przyswajanie francuskich słówek oraz utrwalania nowego słownictwa, korzystając z plastyczności ludzkiego mózgu. Czynią naukę bardziej naturalną i zbliżoną do sposobu, w jaki uczymy się języka, będąc dziećmi. Mapie towarzyszą również ilustracje i obrazki, dzięki czemu w naukę zaangażowana jest także prawa półkula mózgu. 

Metodę mapowania pojęć możesz dostosować do swoich własnych, indywidualnych potrzeb. Mapy mogą obrazować relacje synonimiczne między różnymi słowami. Pozwala to na zrozumienie ich znaczenia w kontekście szerszym niż pojedyncze definicje. Innym przykładem może być mapa ukazująca związki frazeologiczne, idiomy i wyrażenia z danym słowem bądź grupą wyrazów, np. idiomy zwierzęce. 

Francuskie słówka związane ze sztuką

Język francuski jest kojarzony ze sztuką i kulturą. Przyjrzyjmy się, jak może wyglądać nauka francuskich słówek związanych ze sztuką (l’art) przy użyciu metody map językowych. 

Oto skojarzenia, które można rozpisać od hasła L’ART:

la sculpture (rzeźbiarstwo) -> une sculpture (rzeźba) -> une statue (posąg) -> un monument (pomnik)

un musée (muzeum)  -> le Louvre (Luwr) -> une pyramide (piramida) -> une momie (mumia)

la peinture (malarstwo) -> des techniques (f.) de peinture (techniki malarskie) -> la peinture à l’aquarelle (malarstwo akwarelowe) -> une aquarelle (akwarela)

une galerie d’art (galeria sztuki) -> une vente aux enchères (aukcja) -> enchérir (licytować) -> Qui dit mieux? (Kto da więcej?)

le dessin (rysunek) -> dessiner (rysować) -> esquisser (szkicować) -> une esquisse (szkic)

rozkładówka książki Francuski Mapy językowe słownictwo związane ze sztuka mapa myśli oraz ciekawostki ćwiczenia słownictwo francuskie lart

Nauka wymowy francuskich słówek

Poćwicz również wymowę słów l’aquarelle (akwarela) – /akwaʀɛl/, i une esquisse (szkic) – /ɛskis/. Zapamiętaj, że nie wymawiamy p w słowie la sculpture (rzeźbiarstwo) – /skyltyʀ/, a także w słowach od niego pochodzących

Faire w sztuce języka francuskiego 

Oto kilka wyrażeń z czasownikiem faire, które odnoszą się do różnych zajęć artystycznych i plastycznych: faire de la peinture (malować), faire du dessin (rysować), faire de la sculpture (rzeźbić), faire du coloriage (kolorować), faire de la pâte à modeler (lepić z plasteliny).

Słowa są plastyczne! Ćwiczenie z francuskiego słownictwa

Pora sprawdzić Twoje podstawy języka francuskiego w obszarze sztuki. Utwórz wyrazy pochodne pasujące do zdań. Odpowiedzi do ćwiczeń znajdziesz na końcu artykułu. 

1. Je trouve que ce jeune artiste (…) a beaucoup de talent. PEINDRE

2. Je suis allé au Louvre voir la célèbre (…) de la Vénus de Milo. SCULPTER

3. Le dimanche matin, les enfants se mettent devant la télé pour regarder leur (…) animé préféré. DESSINER

4. Avant de commencer un tableau, je fais toujours plusieurs (…). ESQUISSER

5. On a fait appel à un (…) d’intérieur pour qu’il nous aide à aménager notre nouvelle maison. ARCHITECTURE

Francuskie mapy językowe. Podręcznik do języka francuskiego

Trudno przychodzi Ci nauka francuskiego słownictwa? Zainteresowała Cię metoda mapowania słówek i szukasz odpowiedniej książki do nauki francuskiego, która nauczyłaby Cię słówek francuskich? Sięgnij po publikację Francuski. Mapy językowe A2-B2! Dzięki niej nauka słówek i lekcje języka francuskiego będą rozwijały Twoją językową kreatywność. 

książki wydawnictwa Preston Publishing Francuski Mapy językowe na tle kolorowych kwiatów nauka francuskiego słownictwa metoda map myśli

Książka liczy ponad 60 map językowych, a z nimi przyswoisz francuskie słówka związane m. in. ze sztuką, literaturą, nauką, ekonomią czy światem pracy. Nauka z tym podręcznikiem to łącznie to aż 200 stron oraz 13 bloków tematycznych. Dzięki nim opanujesz francuski na poziomie językowym A2-B2.

W serii mapowo-językowej znajdziesz również książki do nauki angielskiego i hiszpańskiego.

Odpowiedzi do ćwiczenia 

1. peintre 2. sculpture 3. dessin 4. esquisses 5. architecte 

Podziel się z innymi