Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Hiszpańskie słownictwo związane z wiosną. Mapy językowe

Wiosna, czas przebudzenia natury i nowego początku, zbliża się wielkimi krokami. Wraz z jej nadejściem pojawia się zapał do nauki języków obcych. Myślisz o poznaniu wiosennych hiszpańskich słówek? Odkryj hiszpańskie słownictwo związane z wiosną i wejdź w nową porę roku ze świeżą, językową energią. Poznaj również metodę, dzięki której łatwo zapamiętasz hiszpańskie słowa.

La primavera la sangre altera (Wiosna burzy krew) – idiom ten idealnie oddaje stan, w jaki wprowadza nas wiosenne przebudzenie. Wykorzystaj go do nauki hiszpańskiego słownictwa!

Pory roku i miesiące po hiszpańsku – las estaciones del año y los meses

Czy wiesz, jak są pory roku po hiszpańsku? Zacznijmy od hiszpańskich słów określających pory roku, bo mała powtórka nikomu nie zaszkodzi.

 • wiosna – la primavera
 • lato – el verano
 • jesień – el otoño 
 • zima – el invierno

Jeśli chcesz wyrazić, w jakiej porze roku coś ma miejsce, użyj przyimka en, który oznacza „w” lub „we” w języku polskim, np. en primaveraen verano, etc.

 • Me gusta pasear por el parque en primavera.  Lubię spacerować po parku wiosną.
 • Vamos a la playa en verano.  Chodzimy na plażę latem.
 • Los árboles pierden sus hojas en otoño.  Drzewa tracą liście jesienią.
 • Hace frío en invierno. – Zimą jest zimno.

Przypomnijmy sobie też nazwy miesięcy po hiszpańsku.

 • styczeń – enero
 • luty – febrero
 • marzec – marzo
 • kwiecień – abril
 • maj – mayo
 • czerwiec – junio
 • lipiec – julio
 • sierpień – agosto
 • wrzesień – septiembre
 • październik – octubre
 • listopad – noviembre
 • grudzień – diciembre

La primavera. Hiszpańskie słownictwo związane z wiosną

Skoro wiosna jest tuż za rogiem, to na niej skupimy się dziś najbardziej. Wiosna to wyjątkowa pora roku – jako jedyna w języku hiszpańskim ma rodzaj żeński, a hiszpańskie słowa związane z wiosną kojarzą się jak żadne inne ze światem przyrody i przydają się w życiu codziennym. Użyteczność hiszpańskiego wiosennego słownictwa widać szczególnie w rozmowach o otaczającym nas świecie i tym, co związane z codziennymi czynnościami, np. pracą w ogrodzie czy na podwórku. 

Fauna i flora wiosną wchodzą w nowy cykl życia, są bardziej widoczne i zachwycają swoją różnorodnością. Wiosenne święta, takie jak Wielkanoc (Pascua) czy Święto Pracy (Día Internacional de los Trabajadores) także stanowią element językowego krajobrazu związanego z nauką języka hiszpańskiego.

Chcesz powiedzieć, jaka jest pogoda po hiszpańsku? Oto kilka wyrażeń, które mogą Ci się przydać w wiosennym okresie.

 • Hace sol. – Jest słonecznie. / Świeci słońce.
 • A veces llueve. – Czasami pada deszcz.
 • El viento sopla suavamente. – Wieje łagodny wiatr.
 • Las temperaturas comienzan a subir. – Temperatury zaczynają rosnąć.
 • El cielo está despejado. – Niebo jest bezchmurne.

Ucz się hiszpańskiego słownictwa związanego z wiosną

Jeżeli chcesz nauczyć się hiszpańskich wiosennych słówek łatwo i przyjemnie, wypróbuj metodę mapowania pojęć, czyli dopisywania skojarzeń do wybranego słowa. 

Przyjrzyjmy się słownictwu związanemu z ogrodem (jardín).

el jardín -> cortar el césped (kosić trawnik) -> el cortacésped (kosiarka)

el jardín -> el almendro (drzewo migdałowe) -> el árbol (drzewo) -> el naranjo (drzewo pomarańczowe) -> la naranja (pomarańcza, kolor pomarańczowy

Czy wiesz, jaka jest różnica znaczeniowa między almendro i almendraAlmendro to drzewo migdałowe, a jego owocem jest almendra, czyli migdał. Podobna zależność dotyczy rzeczowników manzano (jabłoń) oraz manzana (jabłko). Często rzeczownik określający drzewo ma końcówkę -o, a ten nazywający jego owoc końcówkę -a.

W podobny sposób możemy rozpisać inne hiszpańskie wiosenne słówka:

la alergia (alergia) -> la rinitis alérgica (katar sienny) -> el catarro (katar)

la flor (kwiat) -> la abeja (pszczoła) -> la colmena (ul) -> la miel (miód) -> la luna de miel (miesiąc miodowy)

słoik miodu z łyżka do miodu hiszpańskie słownictwo związane z wiosna Preston Publishing książka hiszpański mapy językowe

Wiosenne święta. Hiszpańskie słówka związane z Wielkanocą

W Hiszpanii obchody Wielkanocy są jednymi z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu religijnym i społecznym. Semana Santa, jak nazywany jest Wielki Tydzień po hiszpańsku, to czas głębokiego odnowienia duchowego i uroczystości, które angażują całe społeczeństwo w różnorodne obrzędy i tradycje. Przez wieki Hiszpanie pielęgnowali swoje zwyczaje, tworząc unikalne obrazy i procesje, które stanowią nieodłączną część kultury tego kraju.

Procesje wielkanocne w Hiszpanii

Najbardziej charakterystyczną cechą hiszpańskich obchodów Wielkanocy są procesje religijne, które odbywają się w wielu miastach i wioskach. Uczestnicy tych procesji, znani jako cofrades, noszą ciężkie pasy, zwane capirotes, oraz wielobarwne płaszcze, symbolizujące różne bractwa religijne. Na czele procesji niesione są płonące pochodnie, a ulice wypełnione są dźwiękiem muzyki religijnej. W niektórych regionach procesje odbywają się nawet codziennie przez cały tydzień przed Wielkanocą.

Hiszpańskie potrawy wielkanocne

Obchody Wielkanocy w Hiszpanii nie mogą obyć się bez specjalnych potraw, które są przygotowywane na tę okazję. Jednym z najbardziej popularnych dań jest torrijas, rodzaj smażonego chleba nasączonego mlekiem i jajkami, podobny do francuskich tostów. Oprócz tego, na wielkanocnym stole znajdziemy także inne smakołyki, takie jak pestiños (ciasteczka miodowe), potrawy z ryb i owoców morza, oraz tradycyjne dania mięsne, takie jak cordero asado (pieczony baranek).

Słownictwo hiszpańskie związane z Wielkanocą

Przy rozpisywaniu słownictwa hiszpańskiego związanego z Wielkanocą również możemy zastosować metodę mapowania pojęć:

la Pascua (Wielkanoc) -> la Semana Santa (Wielki Tydzień) -> el Domingo de Ramos (Niedziela Palmowa) -> la resurrección (zmartwychwstanie) -> el día festivo (dzień wolny od pracy)

rozkładówka książki hiszpański mapy językowe Presta Publishing słownictwo hiszpańskie związane z wiosna primavera

Ćwiczenie na znajomość hiszpańskich słówek

Sprawdź, jak dobrze znasz hiszpańskie słowa związane z wiosną i wybierz prawidłową opcję w zdaniach poniżej. Odpowiedzi do ćwiczenia znajdziesz na końcu artykułu.

 1. En Polonia, el conejillo Pascual / conejo de Pascua trae rega los a los niños.
 2. Para empezar el día de manera saludable, come un puñado de almendros / almendras.
 3. Creo que nadie vive en esta mansión. Mira cómo está por fuera. Nadie ha cortado el césped / cesped desde hace mucho tiempo.
 4. Si tu cumple cae en un día laborable / trabajado, tienes que venir a la oficina.
 5. Te equivocas. Las avispas no elaboran la miel. Son las abejas /ovejas.

Mapy językowe po hiszpańsku. Przewodnik po porach roku i nie tylko!

Zależy Ci na tym, by opanować hiszpańskie słownictwo związane z wiosną (i nie tylko) w sposób kreatywny i nieszablonowy? Metoda nauki przedstawiona powyżej polega na szukaniu skojarzeń do danych słówek i jest wykorzystywana w mapach językowych. Dzięki książce Hiszpański. Mapy językowe (A2-B2) nauczysz się tysięcy nowych słówek bez zbędnego wkuwania czy tworzenia długich słowniczków.

Książka liczy 65 map językowych, a z nimi nauczysz się słownictwa hiszpańskiego związanego m. in. z pogodą, porami roku, jedzeniem czy edukacją, a to łącznie to aż 200 stron oraz 13 bloków tematycznych, dzięki którym opanujesz hiszpański na poziomie średnio zaawansowanym.

W serii mapowo-językowej znajdziesz również książki do nauki angielskiego i francuskiego, więc zacznij mapować swoją wiedzę językową już dziś!

okładka książki hiszpański mapy językowe Presta Publishing słownictwo hiszpańskie związane z wiosna primavera

Odpowiedzi do ćwiczenia:
1. conejo de Pascua 2. almendras 3. césped 4. laborable 5. abejas

Podziel się z innymi