Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Święto Wina we Francji. Beaujolais Nouveau

W kulturze Francji wino odgrywa wyjątkową rolę. Jest integralną częścią zarówno historii, jak i współczesności tego kraju. Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń winiarskich we Francji jest Święto Młodego Wina, znane jako Beaujolais Nouveau. Święto to nie tylko celebruje wino, lecz odwołuje się do głęboko zakorzenionej w tradycji degustacji młodego wina. 

Wino dla Francuzów stanowi symbol wspólnego jedzenia, świętowania i spędzania czasu z bliskimi. Odgrywa ogromną rolę społeczną. Od średniowiecza aż po czasy współczesne smak francuskiego wina towarzyszył Francuzom w życiu codziennym, od stolików kawiarnianych po rodzinną kolację w domowym zaciszu. Jest też integralną częścią celebracji, uroczystości i tradycji, od ślubów po festiwale regionalne.

Święto Młodego Wina, czyli Beaujolais Nouveau 

Święto Młodego Wina, obchodzone każdego trzeciego czwartku listopada, jest niezwykłym wyrazem tej pasji i kultury winiarskiej. Winiarze wypuszczają wówczas na rynek pierwsze butelki Beaujolais Nouveau – młodego wina, zaledwie kilka tygodni po zbiorach. To wydarzenie ma charakter nie tylko handlowy, ale także społeczny.

Kontekst historyczny Święta Młodego Wina

Jaki początek miało święto wina? Czym tak naprawdę jest wino Beaujolais Nouveau? Historia tego święta sięga lat 50. XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej, winiarze z regionu Beaujolais wpadli na pomysł promowania swojego świeżego wina przez szybkie wprowadzenie go na rynek. Decyzja ta stanowiła wyścig z czasem – sprzedaż nowego rocznika wina stawała się coraz bardziej konkurencyjna.

Z tej potrzeby wynikła idea „Beaujolais Nouveau” – wina z Beaujolais, które było butelkowane zaledwie kilka tygodni po zbiorach i mogło być sprzedawane już w listopadzie. Stało się to zarówno strategią rynkową, jak i pretekstem, by obchodzić francuskie święto celebrujące młode wino i poznać winiarskie dziedzictwo Francji. 

Święto Beaujolais Nouveau to czas, w którym ludzie z całej Francji (i nie tylko) gromadzą się, aby uczcić coroczne święto wina. Restauracje, bary, kawiarnie, a nawet ulice miast tętnią wtedy życiem.

Tradycyjnie o północy poprzedzającej trzeci czwartek listopada, skrzypce oznajmiają, że „Beaujolais Nouveau” jest już gotowy do spożycia. Ludzie z radością wypijają pierwsze lampki tego świeżego trunku. 

Regiony produkujące wino we Francji. Francuskie wina regionalne

Chcesz poznać wino francuskie? Francja stanowi kolebkę wina. Jest domem dla wielu znanych winnic, z których każda może pochwalić się swoimi wyjątkowymi aromatami wina i specyfiką regionalną. Poznaj smak Francji dzięki podróży przez jedne z najważniejszych regionów uprawy francuskich win, będących dziedzictwem narodowym Francji i częścią jej tożsamości. 

Bordeaux

Bordeaux to ikona wina Francji. Region ten słynie z eleganckich czerwonych win, takich jak Cabernet Sauvignon, Merlot czy Cabernet Franc. Wina te są znane ze swojego złożonego smaku – od wyrazistych tanin po soczyste owocowe nuty. Bordeaux oferuje też wina białe, takie jak znakomite Sauvignon Blanc czy Sémillon, prezentujące głębię i bogactwo smaków.

Burgundia

Burgundia to mekka dla miłośników Pinot Noir i Chardonnay. Charakteryzuje się delikatnymi, subtelnymi winami, które oddają zarówno terroir, czyli charakterystykę gleby i klimatu, jak i umiejętności winiarza. Czerwone wina z Burgundii są pełne wyrafinowania, a białe emanują nutami od świeżości do wielowarstwowej głębi.

osoba trzymająca kieliszek wypełniony czerwonym winem na tle winnicy święto wina we Francji nauka języków obcych Preston Publishing

Dolina Rodanu

Ten obszar cechuje się różnorodnością win – od intensywnych czerwonych win Syrah po soczyste Grenache i Mourvèdre. Dolina Rodanu oferuje szeroki wachlarz smaków i aromatów.

Szampania

Region Szampanii jest synonimem wyjątkowości. Jego trunki są nie tylko smakowane na całym świecie, lecz stanowią również symbol luksusu. Szampany oferują doskonałość i precyzję w każdym łyku, z ich bąbelkami i elegancją, które podkreślają celebracyjne chwile.

Tradycja wina we Francji

Okazje do picia wina – nie tylko w wielkie święto! 

Wino we Francji nie jest zarezerwowane jedynie na wyjątkowe okazje. Jest ono raczej codziennym elementem, który towarzyszy posiłkom. Na lunchu czy kolacji w domu butelka wina na stole jest częstym widokiem. Oczywiście, nie brakuje także okazji uroczystych, jak święta czy imprezy rodzinne, na których wino jest również stałym gościem.

Konsumpcja wina we Francji

Francuzi są jednymi z największych koneserów wina na świecie. Według raportu Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV), Francuzi konsumują około 47 litrów wina rocznie na osobę. To spore ilości, ale należy zaznaczyć, że są one rozłożone na różne okazje i niekoniecznie oznaczają codzienne picie dużych ilości trunku. Sama Francja jest trzecim producentem wina na świecie. 

Ulubione rodzaje wina

Francja oferuje bogactwo rodzajów wina, a gusta są różnorodne. Czerwone wina francuskie stanowią znaczną część konsumpcji, choć trzeba przyznać, że ich spożycie w ostatnich latach zdecydowanie zmalało. Coraz więcej Francuzów preferuje wina białe, różowe i musujące. 

grupa osób przy stole w restauracji degustujący czerwone wino święto wina we Francji nauka języków obcych Preston Publishing

Różnice w konsumpcji w porównaniu z Polską

W porównaniu z Polską, spożycie wina we Francji jest zdecydowanie wyższe. Polacy spożywają średnio około 3,5 litra wina rocznie na osobę. Ponadto, w Polsce wino często jest kojarzone z wyjątkowymi okazjami, podczas gdy dla Francuzów stanowi naturalny element kultury i codzienności.

Święto wina jako pretekst do nauki języka francuskiego 

Poznawanie francuskiego wina oraz podróżowanie po winnicach Francji jest nie tylko wycieczką po smakach i wrażeniach zmysłowych, lecz także doskonałym pretekstem do zgłębiania języka i kultury francuskiej. Poprzez to, co już wiemy o winach francuskich, możemy zgłębiać tajniki języka i słownictwa, które towarzyszą tej pasjonującej podróży winiarskiej.

Nauka francuskiej gramatyki

Rozpoczynając od gramatyki języka francuskiego, możemy użyć różnych czasów, przypadków i form gramatycznych, opisując różne etapy produkcji wina. 

Na przykład, opisując proces produkcji win słodkich, użyjemy form czasu teraźniejszego (présent), opisując czynności wykonywane na co dzień przez winiarzy. 

Natomiast, omawiając historię danego wina lub winnicy, wykorzystamy czas przeszły (passé composé, imparfait), by opowiedzieć o wydarzeniach z przeszłości.

Słownictwo francuskie związane z winem

Kiedy zgłębiamy temat francuskiego wina, otwiera się przed nami nowy świat słownictwa po francusku. Możemy nauczyć się wielu nowych słów, opisujących zarówno same wino, jak i proces jego produkcji. Na przykład:

  • cepage – odmiana winogron używana do produkcji wina.
  • vinification – proces produkcji wina.
  • château – zamek, często odnoszący się do winnic o znaczeniu historycznym.
  • terroir – unikalne połączenie warunków klimatycznych, geologicznych i roślinności wpływających na smak wina.

Zastosowanie w praktyce

Podejmując się nauki języka francuskiego w kontekście winiarskim, możemy czytać artykuły o francuskich winnicach, oglądać filmy dokumentalne o produkcji wina we Francji, a nawet uczestniczyć w degustacjach, gdzie będziemy mogli porozmawiać z winiarzami. Ćwiczenie języka francuskiego w praktyce w zgodzie z naszymi zainteresowaniami sprawi, że nauka stanie się jeszcze bardziej pasjonująca!

Podziel się z innymi