Hello

O poliglotach oraz czego się od nich można nauczyć

Poliglota – myślisz ‘osoba wybitnie uzdolniona’, ‘utalentowana’, ‘jedna na milion’, itp. …i bardzo dobrze. Najlepsze jest to, że Ty też możesz zostać poliglotą – jedynie musisz poznać pewien sekret, chcesz? Czytaj dalej.

Najwybitniejszym znanym poliglotą w starożytności był król Pontu Mitrydates. Mówi się, że potrafił mówić w 25 językach i bez przeszkód rozmawiał z przedstawicielami podległych mu ludów.

Inni znani poligloci to np. Emil Krebs. Zaczął się uczyć języków sam i podobno znał ich aż 68. Trudno w to uwierzyć, ale zaczął dość wcześnie, bo w wieku 17 lat władał już 12 językami. John Ronald Reuel Tolkien, znany jako autor “Władcy pierścieni’, studiował języki klasyczne i mówił 12 językami, rozumiał zaś prawie 40 i sam kilka stworzył.

Ci, oraz inni, np. Heinrich Schliemann, Giuseppe Mezzofanti, Siergiej Chalipow, Carlo Tagliavini… nauczyli się rozumieć i mówić wieloma językami. Dlaczego nie są sławnymi metodykami? Jak zdobyli te umiejętności i dlaczego nie zdradzą jakich metod użyli???  Pomyślisz: ‘bo byli geniuszami’, ale wcale tak nie jest. Odpowiedź jest prosta: sami rozwinęli swoje techniki uczenia się i nie potrzebowali utartych metod.

Zygmunt Broniarek zna 8 języków i w swojej książce “Jak nauczyłem się ośmiu języków” opisuje zasady, którymi należy się kierować. Oto one:

1. Ucząc się samemu zaczynaj małymi kroczkami i powoli. Połykaj naukę małymi porcjami, nawet po jednym zdaniu, a nawet po pół zdania, jeżeli jest ono dłuższe. Lepiej znać mniej obcego tekstu płynnie, niż więcej “po łebkach”.

2. Uczęszczając na zajęcia językowe np. raz w tygodniu nie przerywaj kontaktu z językiem! Ucz się języka obcego codziennie, 7 dni w tygodniu, bez żadnego ‘ale’.

3. Utrwalaj i powtarzaj materiał z poprzednich dni, codziennie!

4. Jeśli z jakichś względów musisz przerwać naukę na kilka dni, podejmij ją natychmiast, jak najszybciej jest to możliwe.

5. Wykorzystuj każdy moment. Lekkie przeziębienie bądź leżenie w łóżku to nie wymówka, lecz okazja do uczenia się języka. Zobacz jakie inne pomysły przygotowaliśmy, a zobaczysz jak dużo czasu możesz wykorzystać w ciągu dnia: kliknij tutaj.

6. Nie poddawaj się i nie zrażaj się trudnościami. Będzie ciężko, ale im intensywniejsza będzie Twoja nauka, tym szybciej będziesz mówił/a obcym językiem.

7. Nie trzeba być geniuszem. Każdy przeciętnie inteligentny człowiek potrafi nauczyć się kilku języków. Każdy może nauczyć się ich biegle. Jedynie dobry akcent wymaga dodatkowych zdolności, ale i on nie stoi na przeszkodzie by płynnie mówić w języku obcym.

8. Ucz się pisać, a przede wszystkim mówić, bo głównie umiejętność mówienia jest miarą znajomości języka.

9. Staraj się czerpać radość z każdej okazji wypowiadania się w języku obcym.

10. Jeśli dobrze opanujesz jeden język obcy, nauczenie się każdego następnego będzie o wiele łatwiejsze.

Niektórzy poligloci prowadzą swoje blogi i profile społecznościowe. Klikając na poniższe linki odnajdziesz ciekawe wiadomości i mądrość wynikającą z doświadczenia innych poliglotów. Przekonasz się również, że tylko ci, którzy nie podejmują prób nauki powiedzą, że do opanowania języka potrzebny jest talent.

Richard Simcott: http://speakingfluently.com

Susanna Zarayska: http://createyourworldbook.com

Luc Lampariello: http://thepolyglotdream.com

Jeden komentarz

  1. Dobre rady :) Najtrudniej jednak z wykonaniem. wiem po sobie. systematyczność pozwolił mi osiągnąć dopiero kurs metodą Emila Krebsa. Tak chodzę na zajęcia, ale żeby uczyć się codziennie było ciężko. A tak włączam codziennie jedną lekcje na komórce i powtarzam biegając :D świetna sprawa. Naprawdę teraz język jest częścią mojego życia.

    Gustaw

Dodaj komentarz