Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak zapamiętać słówka w języku obcym… na zawsze?

Według niektórych najlepsza metoda nauki słówek to wkucie ich na pamięć. Czy aby na pewno to jedyny sposób na to, jak zapamiętać słówka w języku obcym? Nie po to uczymy się słownictwa dla samej ich znajomości, tylko dla praktycznego zastosowania. Chcemy ich przecież używać i je rozumieć bez dłuższego zastanowienia.

W tym artykule przedstawimy Ci sposoby na zapamiętanie słówek w języku obcym.

Metody nauki słownictwa w języku obcym

Najważniejsza jest motywacja. Najpierw trzeba odnaleźć swoją wewnętrzną potrzebę nauki, jeśli chcesz, aby była ona bardziej skuteczna. Masz ją? Świetnie! To już połowa drogi do sukcesu!

Przejdźmy zatem do metod, dzięki którym kwestia jak zapamiętać słówka w języku obcym będzie dla Ciebie jaśniejsza.

Pierwsza: stwórz w mózgu emocjonalny związek między miejscem i/lub czasem a słowem, które chcesz zapamiętać.

Zazwyczaj dzieje się to nieświadomie, gdy mamy do czynienia z silnymi bodźcami; wtedy, gdy coś sprawia na nas dobre bądź złe wrażenie, daje różne wyobrażenia, myśli i odczucia np. słuchowe i wzrokowe. Właśnie dlatego też łatwiej jest nam zapamiętać cytaty z filmów albo teksty piosenek, ponieważ często wiążemy się z nimi emocjonalnie.

Żeby powiązać nowe słowo z emocją, po pierwsze musimy je zrozumieć… niekoniecznie je tłumacząc. Trzeba przypisać ten wyraz czemuś, co już znamy, słyszeliśmy lub widzieliśmy, czyli nadać mu kontekst.

W przypadku filmów i piosenek sprawa jest prosta: można zapamiętać aktora, historię, melodię, uczucia, itp. W innych przypadkach słowa można łączyć z emocjami osobistymi, wyobrażeniem miejsca, łącznie z jego zapachem, kolorem lub jakimikolwiek dodatkowymi elementami, które przyjdą Ci do głowy (tzw. technika skojarzeniowa, mnemotechnika).

Można też je skojarzyć z innym słowem, łączyć rytmicznie albo rymować, np. el dinero es soltero (hiszp.), można je zaśpiewać lub utworzyć historyjkę z nowymi słowami, którą łatwo zapamiętać (np. by zapamiętać słowa ogon i mundur: a cow without a tail was wearing a uniform – krowa bez ogona była ubrana w mundurek).

Wszystko opiera się na skojarzeniach, dodatkowych wizualizacjach i wyobrażeniach. Na pewno znasz kogoś lub wiesz z własnego doświadczenia, że czasami tylko jedno spotkanie z nowym słowem wystarczy, by zapamiętać je na długo.

Osobiście zawsze mam jedno konkretne znaczenie słowa przypisane konkretnemu zdarzeniu w mojej pamięci fotograficznej.

Druga: jeśli nasze wyobrażenia zawiodą i nadal jest nam trudno zapamiętać dane słowo, nie pozostaje nic innego jak je powtarzać często i gęsto.

Psycholodzy udowadniają, że gdy nowe słowo zobaczymy średnio 4 razy, 4 razy je powiemy, 4 razy je usłyszymy i 4 razy przeczytamy (oczywiście w różnych kontekstach i odstępach czasu), nie będziemy musieli wkładać już żadnego wysiłku, by zapamiętać je na długo.

Metod ćwiczeń jest tysiące, od książek językowych poprzez testy, fiszki, aż po tłumaczenia. Wszystko jedno w jaki sposób ćwiczysz słownictwo, bo najważniejsze jest często mieć z nim kontakt kilkanaście wracać do danych słówek co jakiś czas.

Reasumując:

1. Znajdź inspirację do nauki (odkryj powód lub dobrego nauczyciela, który zmotywuje Cię do regularnej nauki).

2. Doskonal sposoby dzięki którym będziesz wiązać emocje z nowymi słowami.

3. Ćwicz i nie poddawaj się!

Podziel się z innymi