Język hiszpański stał się w ostatnim czasie bardzo popularny w Polsce. Muzyka hiszpańska i latynoamerykańska z łatwością podbiła mainstream, hiszpańskie dania takie jak paella czy gazpacho pojawiają się coraz częściej na polskich stołach, a studenci z krajów hiszpańskojęzycznych chętnie przyjeżdżają do Polski na wymianę. Ten „zwrot hiszpańskojęzyczny” w Polsce jest wypadkową kilku czynników: 

 • Coraz większa popularność seriali hiszpańskich wśród młodzieży. Modę tę niewątpliwie zapoczątkowała „Violetta”, ale wraz z rozpowszechnieniem się w Polsce platform streamingowych hiszpańskojęzyczna kinematografia, zwłaszcza na tzw. srebrnym ekranie, stała się globalnym fenomenem.  
 • W ofercie szkół podstawowych i średnich hiszpański cieszy się coraz większą popularnością. Po niemieckim jest obecnie najchętniej wybierany jako drugi język obcy, detronizując jeszcze do niedawna o wiele bardziej popularny wśród uczniów francuski. 
 • Muzyka latynoamerykańska podbiła polskie listy przebojów. Tacy artyści jak Maluma czy J Balvin są rozpoznawalni wśród młodzieży na równi z amerykańskimi i polskimi wykonawcami. Hiszpańskojęzyczna muzyka nie tylko manifestuje się przez kulturę popularną. Coraz więcej osób zainteresowanych jest m.in. zajęciami z tanga argentyńskiego. W wielu miastach organizowane są milongi, gdzie starsze pokolenia tangueros spotykają się z młodymi adeptami kultury tanga.

Hiszpański konglomerat językowy. Źródła języka hiszpańskiego

Nawet jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w nauce hiszpańskiego, warto wiedzieć, że ten język, jako przedstawiciel rodziny języków romańskich, swoje korzenie ma w łacinie. Pierwszą odmianą hiszpańszczyzny zmieszanej z łaciną był język romance. Z czasem jednak hiszpański wybił się na autonomię i, podobnie jak portugalski czy francuski, stał się pełnoprawnym, odrębnym językiem. 

Hiszpański bywa również nazywany kastylijskim (castellano). Dlaczego? 

Otóż to właśnie ten dialekt miał największy wpływ na rozwój języka. Literacki hiszpański wywodzi się z dialektu kastylijskiego, który został uznany za punkt odniesienia w przypadku wątpliwości króla Alfonsa X co do znaczenia niektórych wyrażeń. Niebagatelną rolę odegrała także obecność Maurów na Półwyspie Iberyjskim przez kilkaset lat. W Andaluzji, która do dziś charakteryzuje się swoją odrębnością akcentową, funkcjonowały np. teksty w języku romance-mozarabe, który to język miał duże inklinacje ku ówczesnemu arabskiemu. 

Trenuj podstawy gramatyki hiszpańskiej! Książka do nauki hiszpańskiego

Jeśli pragniesz rozpocząć niezapomnianą przygodę z językiem hiszpańskim, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, pomocnym narzędziem i przewodnikiem po podstawach castellano jest Hiszpański. Trening A1. Z tym gramatycznym trenerem opanujesz podstawy języka hiszpańskiego do perfekcji i zakochasz się w tym języku.

W planie treningowym, jak przystało na prawdziwą dyscyplinę sportu, jaką jest nauka języka, przewidziane zostały trzy części: 

 • Rozgrzewka – cenne wskazówki, które pomogą Ci poznać lub przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia gramatyczne wraz z przykładami. 
 • Trening właściwy – seria ćwiczeń, dzięki którym podstawy hiszpańskiej gramatyki wejdą do Twojego krwioobiegu. Poprawność wykonanych zadań sprawdzisz w kluczu odpowiedzi. 
 • Relaks – krzyżówka językowa, która zapewni Ci świetną zabawę, a przy okazji powtórzysz podstawowe hiszpańskie słówka.

Spis treści podręcznika jest komplementarny do zawartości pierwszej części serii Hiszpański w tłumaczeniach. Gramatyka. Po odbyciu treningu hiszpańskie być, które można wyrazić za pomocą dwóch czasowników ser i estar, nie będzie miało przed Tobą tajemnic; wytrenujesz mięśnie odpowiedzialne za odmianę czasowników regularnych i nieregularnych w czasie teraźniejszym; nauczysz się wydawać rozkazy i wyrażać prośby dzięki trybowi rozkazującego imperativo, jak również wyrazisz swoje niedalekie plany i zamiary dzięki konstrukcji ir a + infinitivo.

Poza treningiem gramatycznym poznasz również najważniejsze podstawowe hiszpańskie słownictwo na poziomie A1 dzięki glosariuszom, które znajdziesz na końcu każdego rozdziału, oraz słowniczkowi zamykającemu całą książkę, w którym hiszpańskie słówka zebrane są w jednym miejscu. 

Ser i estar. Być po hiszpańsku! Ciekawostki o Hiszpanii i Hiszpanach 

W nauce hiszpańskiego poza aspektem stricte językowym warto również poznać hiszpańską kulturę – to, jak Hiszpanie myślą, jedzą i żyją. Hiszpańskie obyczaje różnią się nieco od polskich. Zrozumienie specyfiki hiszpańskiego stylu bycia przyda się nie tylko podczas podróży czy wakacji w Hiszpanii, ale pozwoli również na pogłębienie Twojej wrażliwości językowej i pozwoli Ci stać się świadomym użytkownikiem języka. 

Oto 7 ciekawostek o Hiszpanii, które warto znać:

 1. Hiszpańskie poczucie czasu różni się od polskiego formalnego przywiązania do punktualności. Jeśli umawiasz się ze znajomymi z Hiszpanii na daną godzinę, warto przyjść nieco później, nawet z półgodzinnym bądź godzinnym opóźnieniem, by nie okazało się, że jesteś sam/a w barze czy w klubie. Oczywiście, inaczej sytuacja ma się, jeśli dotyczy to spotkań bardziej formalnych czy sytuacji zawodowych. Wówczas warto być jednak na czas! 
 2. Hiszpanie są bardzo gościnni i otwarci na spontaniczne rozmowy oraz poznawanie nowych osób. Można mieć czasem wrażenie, że ich wyjątkowo mały dystans fizyczny jest nawet odrobinę przytłaczający, szczególnie dla takich narodów jak Polacy, którzy są zazwyczaj bardziej zdystansowani w kontaktach interpersonalnych i nie są przyzwyczajeni do pocałunków przy powitaniu czy przytulania się na pożegnanie. Hiszpanie nie mają z tym problemu. Ma to zdecydowanie swój urok i pozwala nawiązywać bardziej spontaniczne kontakty z innymi!
 3. Jesteście z grupką znajomych u kogoś w domu – pijecie wino, rozmawiacie, panuje bardzo serdeczna atmosfera. Jednak następnego dnia czekają Cię obowiązki – praca, szkoła itp. Warto mieć na uwadze to, że niekulturalnym jest stwierdzenie, że musisz już iść i po prostu… wyjść. Wypada jeszcze chwilę zostać, by nie sprawić wrażenia, że źle Ci było u gospodarza domu. Jeszcze jeden kieliszek wina bądź dobre tapas i dopiero możemy się żegnać. 
 4. W restauracji, kawiarni czy barze w większym gronie, z którymi wiążą nas nieformalne kontakty, rachunek dzieli się często po równo (a escote), nie zwykło się płacić oddzielnie. Widać w tym zwyczaju egalitarny rys hiszpańskiej kultury.
 5. Kawa to nie tylko domena Włochów czy Francuzów. Hiszpanie piją dużą kawy, zdecydowanie więcej niż Polacy. Piją ją zresztą głównie na mieście, gdyż kawa jest bardzo tania. W restauracjach i barach kosztuje około 2 euro, a nawet mniej. Z drugiej strony, herbata jest zdecydowanie mniej popularnym napojem niż nad Wisłą. Powiedzieć, że się pije często herbatę, może sygnalizować, że źle się czujesz i pijesz zioła na poprawę trawienia. A przynajmniej to jedna z możliwych interpretacji zachowania herbaciarzy, którzy nie mają lekko na Półwyspie Iberyjskim. 
 6. Słowo patatas jest nadzwyczaj pojemne semantycznie. Może oznaczać ziemniaki, ale także chipsy bądź frytki. Jeśli chodzi o angielskie nazwy fast foodów, Hiszpanie podobnie jak Francuzi bronią się przed anglicyzmami jak mogą. Być może nawet bardziej, jeśli chodzi o świat kulinariów. Nie będzie więc dziwnym, że cheeseburger to hamburguesa con queso (dosł. hamburger z serem) a hot dog – perro caliente (dosł. gorący pies). 
 7. Życząc sobie wszystkiego dobrego w Nowym Roku, Hiszpanie połykają dwanaście winogron w rytm uderzeń wskazówek zegara. Pechowcy niekiedy lądują w szpitalu, jeżeli któreś z nich zostanie źle przełknięte. Ale karp również potrafi być groźny! 

Zacznij naukę hiszpańskiego już teraz! Nauka hiszpańskiego od podstaw

To co? Apetyt na hiszpański powinien wzrosnąć jeszcze bardziej. Nie tylko ze względu na tanią kawę! To język, który jest niezwykle melodyjny z uwagi na akcent, który nadaje wypowiedzi o wiele bardziej śpiewny wydźwięk. Jest też stosunkowo łatwy do nauczenia – obok włoskiego uznaje się, że jest dla nas Słowian najprostszym językiem z rodziny romańskiej

Fani kina również zaczerpną korzyści z poznania kastylijskiego. Popkultura jest ostatnio bogata w hiszpańskie produkcje filmowe i serialowe, takie jak choćby Dom z Papieru czy Szkoła dla elity, które podbijają polską publiczność – zarówno tę młodszą, jak i starszą. Hiszpański to okno na ogromną część świata, a także nowe, świeże spojrzenie na rzeczywistość, m.in. poprzez kulturę latynoamerykańską. 

Z książkami Prestona nauczysz się odmiany europejskiej hiszpańskiego, ale po odbyciu językowego treningu z książką Hiszpański. Trening A1 będziesz w stanie porozumieć się także w innych krajach hiszpańskojęzycznych, takich jak Meksyk czy Wenezuela. Ten świat wciąga tak jak ogniste dźwięki tanga argentyńskiego czy surowa, aczkolwiek hipnotyzująca atmosfera płynąca z flamenco. Taniec to ważny element kultury hiszpańskiej. W nauce języka, tak jak w tańcu, ważny jest dobry partner. 

Jeśli pragniesz opanować hiszpański od podstawHiszpański. Trening A1 będzie idealnym partnerem! 

Leave a Reply