304 North Cardinal St. Dorchester Center, MA 02124
Jesień w pełnej krasie! Łap angielskie jesienne słówka jak spadające liście
No i mamy to – jesień! Spadające liście, mgła jak mleko, a Ty rozmyślasz, czy to już pora wyciągnąć ciepły szalik. Zamiast marudzić, że dni są krótsze, a buty ciągle mokre, wykorzystaj ten sezon na naukę czegoś nowego! Czas na jesienne słownictwo po angielsku!
Za oknem szybko robi się ciemno, drzewa zrzucają liście, a parasol stał się Twoim najlepszym przyjacielem? To znak, że mamy jesień w pełnej krasie! Czas więc nie tylko na cieplejsze ubrania, lecz także na jesienne słownictwo po angielsku! Dodaj trochę koloru nawet najbardziej ponurym dniom i ożyw swój codzienny angielski. W końcu kto powiedział, że jesienią musi być nudno?
Autumn czy fall? Jesień po angielsku
Zacznijmy od podstaw, czyli nazwy samej pory roku! Autumn i fall – oba te rzeczowniki oznaczają jesień, z tą różnicą, że autumn spotkasz w brytyjskim angielskim, a fall – w amerykańskim.
autumn – jesień (bryt.) Autumn is my favourite season. Jesień to moja ulubiona pora roku.
fall – jesień (amer.) Leaves start falling in the fall. Liście zaczynają spadać jesienią.
Złota jesień po angielsku – odkrywaj jej piękno!
Zatrzymajmy się na chwilę przy jednym z najpiękniejszych okresów w roku – złotej jesieni, czyli dosłownie golden autumn. To czas, kiedy drzewa mienią się całą paletą barw, a my możemy podziwiać ich urok podczas długich spacerów.
W Polsce często nazywamy go również babim latem, którego angielskim odpowiednikiem jest Indian summer. To krótki okres ciepłej, słonecznej pogody występującej zazwyczaj we wrześniu, kiedy dni są ciepłe, a noce chłodne.
Poznaj przykłady użycia słów, wyrażeń i zwrotów związanych ze złotą jesienią:
Indian summer – babie lato, ciepłe jesienne dni po chłodnych nocach Indian summer brings warm weather in late autumn. Wraz z babim latem późną jesienią przychodzi ciepła pogoda.
to rustle – szeleścić I love the sound of leaves rustling under my feet. Uwielbiam dźwięk liści szeleszczących pod stopami.
stroll through the park – spacer po parku We went for a stroll through the park to fully enjoy the autumn. Wybraliśmy się na spacer po parku, by w pełni cieszyć się jesienią.
vibrant/vivid colors– żywe kolory The vibrant/vivid colors of autumn leaves are breathtaking. Żywe kolory jesiennych liści zapierają dech w piersiach.
fall/autumn foliage – jesienne liście, listowie People travel to see the beautiful fall foliage in the countryside. Ludzie podróżują, aby zobaczyć piękne jesienne liście na wsi.
Jesienne ubrania, czyli co zakładamy, kiedy robi się chłodniej?
Jesienią dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, a my wyciągamy z szafy coraz cieplejsze ubrania i buty. Oto kilka nazw ubrań, które doskonale sprawdzą się w jesienne dni:
sweater/jumper – sweter I love wearing cosy jumpers in the autumn. Uwielbiam nosić wygodne swetry jesienią.
scarf – szalik Don’t forget your scarf. It’s chilly outside! Nie zapomnij szalika. Na dworze jest chłodno!
coat – płaszcz You’ll need a warm coat for those frosty autumn mornings. W mroźne jesienne poranki przyda ci się ciepły płaszcz.
wellies – kalosze Put on your wellies – it’s muddy outside. Załóż kalosze – na dworze jest błoto.
umbrella – parasol Make sure to bring your umbrella, it looks like rain. Weź parasol, zanosi się na deszcz.
Jesienne dary natury – co trafia na nasze stoły?
Jesień obfituje w sezonowe owoce i warzywa, które idealnie sprawdzą się w wielu potrawach. Koniecznie zapamiętaj następujące słowa:
pumpkin – dynia I love baking pumpkin pie in the autumn. Uwielbiam piec placek dyniowy jesienią.
applepie – jabłecznik, placek jabłkowy Freshly baked apple pie always reminds me of autumn. Świeżo upieczony placek jabłkowy/jabłecznik zawsze przypomina mi jesień.
to make preserves – robić przetwory My grandmother always makes fruit preserves in the autumn. Moja babcia zawsze robi owocowe przetwory jesienią.
plum – śliwka Plum jam is a traditional preserve made in the autumn. Powidła śliwkowe to tradycyjny jesienny przetwór.
nuts – orzechy Cracking nuts in front of the fireplace is our autumn tradition. Łupanie orzechów przy kominku to nasza jesienna tradycja.
hazelnuts – orzechy laskowe Hazelnuts can be eaten raw or roasted. Orzechy laskowe można jeść na surowo lub pieczone.
walnuts – orzechy włoskie Crushed walnuts are often added to autumn pies and pastries. Pokruszone orzechy włoskie często są dodawane do jesiennych ciast i wypieków.
Grzyby i grzybobranie – jesienne skarby lasu
Jesień to również idealny czas na grzybobranie, czyli mushroom foraging/picking, które w wielu kulturach, zwłaszcza w Polsce, jest popularną tradycją. W Zjednoczonym Królestwie nie jest to powszechnie znana rozrywka, ze względu na fakt, że większość terenów jest prywatną własnością. Ale mimo to warto znać kilka przydatnych słówek związanych z tym tematem szczególnie, jeśli jesteście zapalonymi grzybiarzami.
Grzybobranie to nie tylko wspaniały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, lecz także okazja do zebrania przepysznych grzybów, które dodadzą smaku niejednej jesiennej potrawie. Oto kilka popularnych nazw grzybów i zwrotów związanych z grzybobraniem po angielsku.
mushroom foraging/picking – grzybobranie We went mushroom foraging/picking early in the morning. Poszliśmy na grzybobranie wcześnie rano.
porcino(mushroom) / cep / penny bun – borowik szlachetny, prawdziwek Porcini mushrooms are great for making soups and risottos. Borowiki szlachetne / Prawdziwki świetnie nadają się do zup i risotto.
chanterelle – kurka Chanterelles are perfect for light autumn dishes. Kurki są idealne do lekkich jesiennych dań.
bay bolete – podgrzybek Bay boletes can be found in many European forests. Podgrzybki można znaleźć w wielu europejskich lasach.
toadstool – muchomor I know this toadstool looks stunning, but it is toxic and inedible. Wiem, że ten muchomor wygląda olśniewająco, ale jest trujący i niejadalny.
Jesienne dekoracje. Dary natury na wyciągnięcie ręki
Jesienią natura ofiarowuje nam skarby, które mogą stać się inspiracją do tworzenia pięknych dekoracji. Żołędzie, kasztany, jarzębina, a także liście w różnych odcieniach, pozwolą Ci stworzyć wspaniałe własnoręczne ozdoby, takie jak na przykład stroiki. Dzięki nim w Twoim domu zagości ciepło i magia tej złotej pory roku!
leaf – liść We collected leaves to use them in a scrapbook. Zebraliśmy liście, aby użyć ich w albumie.
maple – klon Maple trees turn red in autumn. Jesienią drzewa klonowe stają się czerwone.
oak (tree) – dąb There are many oak trees in the park. W parku jest wiele dębów.
acorn – żołędź We collected acorns and used them to make autumn decorations. Zebraliśmy żołędzie i wykorzystaliśmy je do zrobienia jesiennych dekoracji.
chestnut – kasztan Making chestnut animals is my favourite autumn craft. Robienie ludzików z kasztanów to moje ulubione jesienne rękodzieło.
rowan – jarzębina Rowan berries add a splash of color to autumn decorations. Jagody jarzębiny dodają kolorytu jesiennym dekoracjom.
Zwierzęta jesienią – przygotowania do zimy
Podczas analizy jesiennych angielskich słówek, nie zapominajmy o naszych braciach mniejszych! Jesienią zwierzęta przygotowują się do zimy. Niektóre z nich migrują, inne gromadzą zapasy, a jeszcze inne szykują się do snu zimowego. Zapamiętaj następujące słówka:
to migrate – migrować Every autumn, birds migrate south for the winter. Każdej jesieni ptaki migrują na południe na zimę.
to hibernate – zapadać w sen zimowy, hibernować Hedgehogs hibernate during the colder months. Jeże zapadają w sen zimowy podczas chłodniejszych miesięcy.
squirrel – wiewiórka In September and October squirrels are busy gathering nuts for the winter. We wrześniu i październiku wiewiórki są zajęte zbieraniem orzechów na zimę.
Mogą Ci się również przydać następujące zwroty: to seek shelter – szukać schronienia, to shed (summer) coat – zrzucać (letnie) futro, to store fat – gromadzić zapasy tłuszczu czy to burrow – wykopać jamę/norę.
Fog czy mist? Jesienna mgła po angielsku
Jesień to nie tylko zachwycające złote liście, lecz także kapryśna pogoda. Warto poznać kilka przydatnych słów, by opisać aurę za oknem. Czy wiesz, że w języku angielskim występują dwa rzeczowniki nazywające mgłę – fog i mist? Fog to gęsta mgła, która znacznie ogranicza widoczność, na przykład na jezdni, a mist odnosi się do delikatniejszej mgiełki.
fog – mgła I had trouble driving back home due to thick fog. Miałem trudności z jazdą powrotną do domu z powodu gęstej mgły.
mist – mgiełka A light mist hung low above the lake. Lekka mgiełka unosiła się nad jeziorem.
Jesienne zjawiska pogodowe po angielsku
Czy jesienią za oknem zobaczymy tylko mgłę? Oczywiście, że nie! Poniżej znajdziesz kilka słów i wyrażeń związanych z jesienną pogodą, które również mogą przydać się w rozmowach o tej porze roku:
rainy days – deszczowe dni I enjoy rainy days because they give me an excuse to stay home. Lubię deszczowe dni, bo dają mi wymówkę, żeby zostać w domu.
cool/chilly weather – chłodna pogoda It’s getting colder, so we can expect some cool/chilly weather this weekend. Zaczyna robić się zimniej, więc w ten weekend możemy spodziewać się chłodnej pogody.
brisk wind – rześki wiatr A brisk wind is blowing through the trees, making the leaves dance. Rześki wiatr wieje wśród drzew, sprawiając, że liście tańczą.
drizzle – mżawka It’s just drizzle, so I don’t think you need an umbrella. To tylko mżawka, więc nie sądzę, żebyś potrzebował parasola.
crisp air – rześkie powietrze There is nothing better than a deep breath of crisp air early in the morning. Nie ma nic lepszego niż głęboki wdech rześkiego powietrza o poranku.
frosty morning – mroźny poranek We woke up to a frosty winter morning. Obudziliśmy się w mroźny poranek.
gloomy day – ponury dzień It was a gloomy day, with dark clouds hanging low in the sky. To był ponury dzień. Ciemne chmury wisiały nisko na niebie.
heavy rain – ulewny deszcz We had heavy rain that afternoon, and the streets were flooded. Po południu mieliśmy ulewny deszcz, a ulice były zalane.
to sleet – padać (o deszczu ze śniegiem) It started to sleet, so we went back inside. Zaczął padać deszcz ze śniegiem, więc wróciliśmy do środka.
Jesienne emocje
Jesień to nie tylko zmieniająca się pogoda – to także uczucia, które towarzyszą tej porze roku. Oto kilka słówek i idiom, które doskonale oddają jesienny klimat:
cosy – przyjemny, przytulny, wygodny I love spending autumn evenings in my cosy bed with a book and a hot drink. Uwielbiam spędzać jesienne wieczory książką i ciepłym napojem w moim wygodnym łóżku.
dreary – nudny, posępny, smutny Autumn can sometimes feel a bit dreary, especially when it rains. Jesień czasami może wydawać się nieco posępna, zwłaszcza kiedy pada.
to be under the weather – czuć się nieswojo/słabo I’m feeling under the weather today. Dziś czuję się nieswojo/słabo.
Jak spędzamy jesienne wieczory?
Długie jesienne wieczory to czas, który wielu z nas uwielbia. W chłodne dni przyjemnie jest zaszyć się w domowym zaciszu i skryć się pod ciepłym kocem. Często zasiadamy wówczas z książką i kubkiem pysznego gorącego napoju w ręku. Lubimy delektować się różnorodnymi herbatami, takimi jak aromatyczna ginger tea (herbata z imbirem) z dodatkiem cytryny, a także naparami z suszonych owoców i korzennych przypraw, które rozgrzeją nawet największego zmarzlaka. Czasami sięgamy też po smakowe kawy, na przykład pumpkin latte (dyniowe latte) czy hot chocolate (gorącą czekoladę).
Oto kilka przykładów, jak mówić o leniwych jesiennych aktywnościach tego typu:
I love curling up with a good book on a rainy autumn evening. Uwielbiam zwijać się w kłębek z dobrą książką w deszczowy jesienny wieczór.
Drinking hot chocolate by the fireplace is my favourite autumn ritual. Picie gorącej czekolady przy kominku to mój ulubiony jesienny rytuał.
We decided to stay home and play board games. Postanowiliśmy zostać w domu i grać w gry planszowe.
Jesień to doskonały czas na granie w gry planszowe, co sprzyja spędzaniu czasu z rodziną. Jeśli brakuje Ci pomysłów na gry, sięgnij po książkę Bored? Games! od Preston Publishing. Zawiera ona gry planszowe po angielsku, które z pewnością umilą Ci długie jesienne wieczory.
Nauka słówek metodą mapowania pojęć. Mapy językowe
Chcesz nauczyć się nowych jesiennych słówek, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Strzałem w dziesiątkę może okazać się metoda mapowania pojęć! Mind mapping to świetny sposób na szybkie i efektywne przyswajanie języka. Jak to działa? Tworzysz mapę językową, w której łączysz słówka z obrazami, kolorami i skojarzeniami. To technika, która pobudzi Twoją kreatywność i pomoże szybciej zapamiętać nowe zwroty i wyrazy.
Doskonałym narzędziem do nauki z wykorzystaniem metody mapowania pojęć jest książka Angielski. Mapy językowe cz. 1. Znajdziesz w niej przykłady gotowych map, które ułatwią Ci tworzenie własnych. Wyobraź sobie, że w centrum mapy znajduje się główne hasło – niczym pień drzewa, a od niego odchodzą przeróżne skojarzenia w postaci gałęzi. Przykładowo, w mapie Autumn gałęziami mogłyby być słowa związane z jesienią – fall foliage, pumpkin, leaves itd. Do każdego z nich przypisana byłaby odpowiednia ilustracja. Wszystkie elementy byłyby jasno uporządkowane. Taka nauka to byłaby czysta przyjemność, prawda? Oczywiście! A do tego jest na wyciągnięcie ręki!
Jak utrwalać jesienne słówka po angielsku?
Aby słówka naprawdę zostały Ci w pamięci, ważne jest ich regularne powtarzanie i używanie. Oto kilka kreatywnych ćwiczeń, które Ci w tym pomogą:
Tworzenie opisu pogody za oknem. Codziennie rano opisz w jednym zdaniu pogodę, używając poznanych dziś słówek. Na przykład: It’s a chilly morning today. (Dzisiejszy poranek jest chłodny);
Pisanie krótkiego opowiadania z „jesiennymi” przymiotnikami. Wybierz 10 przymiotników, które najlepiej opisują jesień, i spróbuj stworzyć krótkie opowiadanie lub opis dnia, w którym je wszystkie wykorzystasz. Na przykład: The cosy evening seemed almost perfect! I was sipping hot tea when suddenly I spotted a blurred figure behind the window next to my favourite oak tree… (Przyjemny wieczór zdawał się niemal idealny! Popijałam gorącą herbatę, gdy nagle zauważyłam zamazaną postać stojącą koło mojego ulubionego dębu…);
Ćwiczenie na słownictwo z jesiennych spacerów. W czasie spaceru po parku lub lesie postaraj się na głos lub w myślach opisywać otoczenie po angielsku. Co widzisz? There are acorns and yellow leaves on the ground. (Na ziemi leżą żołędzie i żółte liście.);
Tworzenie map językowych. Rysowanie map myśli z jesiennymi słówkami może pomóc Ci wizualnie uporządkować słownictwo. Wypróbuj metodę, na której bazuje książka Angielski. Mapy językowe. Przekonasz się, że dostarczy Ci inspiracji do tematycznego porządkowania słówek!
Znajomość jesiennych słów i zwrotów po angielsku nie tylko wzbogaca Twój ogólny zasób słownictwa, lecz także sprawia, że jesteś gotów na konkretne rozmowy o pogodzie, jesiennych aktywnościach czy tradycjach. Mapy językowe i regularne ćwiczenia oparte na tej metodzie pomogą Ci trwale zapamiętać nowe wyrazy i jeszcze bardziej cieszyć się pięknem fascynującej pory roku, jaką jest jesień!