plan w nauce języków obcych

Nauka języków obcych jest jak podróż: musi mieć jakiś cel. Zanim wyruszysz w drogę, powinieneś się dowiedzieć, dokąd chcesz dotrzeć. Skoro czytasz ten tekst, pewnie uczysz się języków albo przynajmniej masz taki zamiar. Jeśli tak, wykonałeś już pierwszy i najważniejszy krok: zdecydowałeś się na rozpoczęcie przygody z nauką nowego języka. Teraz tak naprawdę najważniejsze jest to, aby podsycać swoją chęć do nauki i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przebyć zaplanowaną drogę. Przyjrzyjmy się temu, co możemy zrobić, aby była ona interesująca, przyjemna i co najważniejsze, żeby dotrzeć do celu bez zbędnych przystanków.

Zanim wejdziemy na szlak, musimy jasno określić nasz cel. W przypadku wyruszenia w drogę celem może być (i zazwyczaj jest) dotarcie z punktu A do punktu B w jakimś czasie lub przebycie zaplanowanej wcześniej trasy. W przypadku nauki języków cel może być dowolny: możesz wybrać datę zdania testu na jakimś poziomie, zdecydować, kiedy skończysz książkę z ćwiczeniami na wybranym poziomie, na jaki kurs się zapiszesz itp. Gdy już ustalimy kierunek, warto podzielić drogę na krótsze etapy, które też powinny być powiązane z konkretnymi celami. Za każdym razem należy zadać sobie następujące pytania:

  • jaki cel przyświeca mi w nauce dziś wieczorem?
  • jak wiele zadań dziś zrobię?
  • co obejrzę, przeczytam lub napiszę i jak dużo czasu powinno mi to zająć?

Kiedy już mamy jasno zdefiniowane cele i podcele, najważniejsze jest to, aby podczas pracy skoncentrować się na procesie, a nie na samych zamiarach. Gdy obierzesz kierunek, zagłąb się w naukę, bądź ciekawy i głodny wiedzy. Korzystaj z metod i książek, które pozwalają jak najlepiej wykorzystać Twoje zdolności. Ale pamiętaj, żeby nie iść na łatwiznę, bo szybko się znudzisz i stracisz zapał do nauki. Próbuj uczyć się nowych zagadnień lekko ponad Twoje siły i wiedzę. Sprawdzaj się, robiąc liczne testy. Baw się przy tym i zapomnij o wszystkim innym. Wyłącz wszystkie komunikatory i urządzenia, które mogłyby Cię rozpraszać, znajdź miejsce, w którym możesz się skupić, upewnij się, że nie będziesz musiał wracać do kuchni po coś do picia, i nie zapomnij powiadomić wszystkich, którzy mogliby Ci przeszkodzić, że teraz jest chwila, w której musisz być skupiony.

Powyższe rady powinny Ci pomóc wejść w tzw. flow, czyli doświadczenie pełnego skupienia (przepływu) podczas pracy. Podsumujmy to w punktach autorstwa Owena Schaffera, które powinieneś spełnić, aby zmaksymalizować szanse wejścia w stan przepływu:

  1. musisz wiedzieć, co masz robić
  2. musisz wiedzieć, jak to zrobić
  3. musisz wiedzieć, czy dobrze Ci idzie
  4. wyzwanie musi być ambitne
  5. musisz korzystać ze swoich najlepszych zasobów
  6. musisz uwolnić się od wszystkiego co Cię rozprasza.

Oczywiście należy też pamiętać o misji do spełnienia, tym nadrzędnym celu, ale nie możesz mieć na jego punkcie obsesji. Wyobraź sobie kolarza, który jedzie w czołówce. Nie może się zatrzymać, żeby pomyśleć o tym, jak wielka wygrana czeka na niego na mecie. Jeśli się na moment rozproszy, myśląc o tym, co zrobi z wygraną, może stracić cenne sekundy i nie wygra wyścigu. Często zdarza się, że obsesyjnie myślimy o tym, że egzamin, np. z języka angielskiego, jest już za miesiąc lub że czeka nas rozmowa kwalifikacyjna w obcym języku. Postanawiamy sobie codziennie rano „muszę wziąć się do nauki”, po czym robimy wszystkie inne pilne rzeczy, lecz nie tę najważniejszą. Potem czujemy się sfrustrowani i obiecujemy sobie, że od jutra na pewno weźmiemy się do nauki. Tak mijają dni, podczas gdy jedyne, co powinniśmy zrobić, to otworzyć książkę i zacząć pracować.

Ważne jest więc, aby zacząć wdrażać swoje postanowienia nauki języków tu i teraz. Nie odkładaj swoich planów kosztem mniej ważnych spraw. Mam nadzieję, że powyższy tekst zainspirował Cię do ustanowienia konkretnych celów i dzięki temu łatwiej Ci będzie przełożyć plany w czyny.

W kolejnej części (już za dwa dni!) przyjrzymy się największym przeszkodom w skutecznym opanowywaniu materiału oraz postaram się przedstawić sprawdzone metody planowania kolejnych etapów nauki :)

Dodaj komentarz