Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Nowy rok? Nowe postanowienia! Nauka języka (nie tylko) od podstaw

Witaj, nowy roku, witajcie, nowe możliwości! Wchodząc w kolejny rok, podejmujemy postanowienia noworoczne, które mają potencjał odmienić naszą codzienność. Jedną z najczęstszych noworocznych obietnic, jakie składamy sami sobie, jest nauka języka obcego lub udoskonalenie znajomości tego, którego podstawy są nam już znane.

„W nowym roku nauczę się…” – to formułka, którą słyszymy co roku. Czy jednak postanowienia noworoczne mają sens? I czy nauka nowego języka od stycznia może stać się przygodą na następne 12 miesięcy?

Nowy rok symbolizuje nowe początki i możliwość przewartościowania naszych celów oraz aspiracji. Niezależnie od motywacji, które skrywają się za decyzją o nauce języka obcego, to językowe postanowienie to jedno z lepszych postanowień, jakie możemy sobie zafundować. 

W dzisiejszym świecie, gdzie globalizacja staje się coraz bardziej powszechna, umiejętność porozumiewania się w różnych językach staje się kluczowa nie tylko dla perspektyw zawodowych, ale także w rozwoju osobistym, podróżach, poznawaniu nowych kultur czy nawet w budowaniu relacji międzyludzkich.

Dlatego też w tym artykule zanurzymy się w świat nauki języka obcego w nowym roku. Przeanalizujemy strategie, metody i narzędzia, które mogą uczynić tę podróż jeszcze bardziej efektywną i satysfakcjonującą. 

Jak się uczyć, by się nauczyć? Metody nauki języka obcego 

Oczywiście, nauka języka to proces fascynujący, ale wymagający zaangażowania i strategii. Stworzenie odpowiedniego planu nauki to klucz do osiągnięcia postępów. 

Istnieje wiele naukowo udowodnionych metod nauki języków, które mogą być przydatne zarówno na początkowym etapie poznawania nowego języka, jak i w poszerzaniu ogólnych zdolności językowych. 

Oto kilka sprawdzonych strategii:

1. Zanurzenie się w języku (immersja)

Badania wykazują, że immersyjna nauka języka, czyli regularne słuchanie, czytanie i mówienie w celowym języku, może znacznie przyspieszyć naukę. Można to osiągnąć poprzez oglądanie filmów, słuchanie podcastów, czytanie książek lub gazet w docelowym języku. Kluczowe jest także otoczenie się osobami posługującymi się tym językiem, co pozwoli na naturalne „wchłanianie” słownictwa i konstrukcji gramatycznych.

2. Regularna praktyka i powtarzanie

Badania nad pamięcią ludzką wykazują, że regularna krótkotrwała powtórka materiału jest kluczowa dla trwałego zapamiętania. Metoda powtarzania, zwana również systemem powtórek przestrzennych (spaced repetition system), może być używana poprzez aplikacje do nauki języków, gdzie materiał jest prezentowany w odstępach czasowych, które maksymalizują zapamiętywanie.

3. Zrozumienie gramatyki i struktury składniowej języka

Choć skupienie się wyłącznie na słownictwie może przynieść początkowe efekty, nauka gramatyki danego języka jest kluczowa dla swobodnego posługiwania się nim w życiu codziennym. Osoby, które rozumieją reguły gramatyczne, mają łatwiejsze zadanie w nauce i konwersacji.

4. Wykorzystanie technologii oraz aplikacji do nauki języka obcego 

W dzisiejszych czasach istnieje wiele aplikacji, platform edukacyjnych i programów komputerowych stworzonych specjalnie do nauki języków obcych. Nauka języka z aplikacją czy korzystanie z interaktywnych narzędzi edukacyjnych może znacznie przyspieszyć proces nauki dzięki różnorodności materiałów oraz dostosowania ich do indywidualnych potrzeb ucznia.

5. Ciągłe monitorowanie postępów

Śledzenie postępów poprzez prowadzenie notatek, testy samooceny lub korzystanie z aplikacji oferujących raporty z postępów może zmotywować do dalszej nauki oraz pozwala świadomie dostosowywać strategie nauki. Warto więc od czasu do czasu się sprawdzić i dokonać językowego bilansu. 

Jak wytrwać w językowym postanowieniu? Czynniki wpływające na sukces w nauce języka obcego 

Nowy rok to doskonały moment na nowe wyzwania, a nauka nowego języka obcego może być jednym z nich. Aby zbudować solidne podstawy i kontynuować skuteczną naukę przez cały rok, warto stworzyć dobrze przemyślany plan. Oto kilka kroków, które pomogą Ci w tym procesie:

1. Określ terminowy cel i motywację

Zanim zaczniesz, zastanów się, dlaczego chcesz nauczyć się nowego języka. Planujesz wyjazd za granicę? Chcesz lepiej zrozumieć kulturę danego kraju? 

Określenie celu pomoże Ci w znalezieniu motywacji wewnętrznych, a być może także motywacji zewnętrznych, oraz skoncentrowaniu się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze w nauce. 

Następny krok to określenie, w jakim czasie i co planujesz osiągnąć. Na początku nie stawiaj sobie nadmiernie wysokiej poprzeczki i mierz siły na zamiary. Realistyczny cel pomoże Ci uniknąć rozczarowań i szybkiej demotywacji. 

2. Wybierz metodę nauki odpowiadającą Twojemu stylowi

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda nauki języka, więc warto eksperymentować, aby znaleźć tę, która najlepiej Ci odpowiada. Możesz wypróbowywać książki do samodzielnej nauki języka, kursy językowe online czy aplikacjejęzykowe. Dopasowanie metody do swojego stylu uczenia się sprawi, że nauka będzie bardziej efektywna i satysfakcjonująca.

3. Ustal realistyczny harmonogram nauki 

Niezależnie od tego, czy uczysz się codziennie przez krótki czas, czy masz dłuższe sesje w weekendy, ważne jest, aby ustalić spójny i realistyczny plan nauki. Systematyczność nauki jest kluczowa, więc zaplanuj swój tydzień tak, by móc realizować swój cel językowy przez cały rok. Ustal, jakie godziny nauki najbardziej Ci odpowiadają i ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę. Pamiętaj, że lepiej jest uczyć się krócej, ale częściej, niż siadać do książek raz na tydzień i spędzać nad nimi pół dnia. 

4. Skup się na różnorodności i praktyce

Zadbaj o różnorodność w swoim planie nauki. Połącz naukę słownictwa z praktyką rozumienia ze słuchu, czytaniem i konwersacjami, zaopatrz się w pomoce dydaktyczne, które będą Cię zmuszały do aktywności. Im bardziej zróżnicowane są Twoje ćwiczenia, tym lepiej rozwijają się różne umiejętności językowe. Pamiętaj, że najważniejsza jest komunikacja. Znajdź partnera do nauki, z którym będziesz mógł ćwiczyć język w praktyce. 

5. Nie bój się popełniać błędów i praktykuj regularnie

Pamiętaj, że popełnianie błędów jest częścią procesu nauki. Nie obawiaj się mówić, nawet jeśli popełniasz błędy. Regularna praktyka jest kluczowa dla utrwalania umiejętności językowych.

W nowym roku nauczę się nowego języka!

Zastanawiasz się, jakie książki pomogą Ci nauczyć się nowego języka? Seria do nauki gramatyki w tłumaczeniach od Preston Publishing obejmuje 7 najpopularniejszych języków europejskich. Każda książka przeprowadzi Cię przez podstawy danego języka obcego oraz umożliwi Ci ćwiczenie wymowy dzięki kursowi audio MP3. 

Metoda nauki gramatyki polega na tłumaczeniu zdań z języka polskiego na język obcy. Przejrzysty układ treści pozwoli Ci na ćwiczenie pamięci i koncentracji, a nacisk położony na praktyczne wykorzystanie języka pomoże w utrzymaniu wytrwałości i systematyczności. 

W skład serii do nauki języka od podstaw wchodzą książki:

okładki książek serii w tłumaczeniach Preston Publishing na tle fajerwerków noworoczne postannowienia nauka języka obcego

Roczny kurs języka obcego w jednej książce. Nauka przez cały rok

Masz już opanowane podstawy języka obcego? Chcesz w tym roku osiągnąć poziom średnio zaawansowany? 2024 rok możesz zacząć już z myślą o kolejnych 365 dniach razem z serią 365 na każdy dzień

Książki z serii 365 okażą się przydatne szczególnie dla tych, którzy cenią sobie przemyślany plan nauki, porządek i dyscyplinę. Roczne kursy języków z Prestonem to gwarant systematycznej, a zarazem nie nużącej nauki przez cały rok. 

Gramatyczne poniedziałki? Frazalne środy? A może krzyżówkowe soboty? Każdy dzień tygodnia przeznaczony jest na rozwijanie innych kompetencji językowych. Nuda nie jest przewidziana w planie! 

okładki książek serii w 365 na każdy dzień Preston Publishing na tle fajerwerków noworoczne postannowienia nauka języka obcego

W tej serii ukazały się do tej pory:

Wyjątkiem jest pozycja Norweski 365 na każdy dzień, której założeniem jest nauka norweskiego od podstaw aż do poziomu średnio zaawansowanego.

Chcesz, by Twoje noworoczne obietnice nie były jedynie słomianym zapałem? Kolejny rok nie będzie czekał. Zacznij od poniedziałku 1 stycznia!

Podziel się z innymi