Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Nauka angielskich słówek metodą mapowania pojęć. Mapy językowe

Kto z nas, ucząc się angielskiego w szkole, nie zjadał sobie zębów, siedząc godzinami nad długą listą słownictwa do nauczenia się na kartkówkę czy sprawdzian? Dla większości pewnie nie raz takie sesje nauki były powodem do stwierdzenia, że nie potrafimy uczyć się języka, że mamy za słabą pamięć na angielskie słówka albo że po prostu jesteśmy pozbawieni talentu. 

Jest to błędne przekonanie!

Nasz mózg nie jest stworzony do nauki opierającej się na linearnym powtarzaniu pojedynczych słówek, które, oderwane od kontekstu, są jak odcinki serialu oglądane osobno, na chybił trafił. Przeciwwagą dla tego typu nieefektywnej nauki jest metoda mapowania pojęć. Jeśli jeszcze nie zetknąłeś/zetknęłaś się z tym pojęciem, warto nadrobić zaległości i wybrać się w podróż po angielskich słówkach (i nie tylko!) razem z mapą. 

Angielskie słówka na mapie językowej

Metoda mapowania pojęć (mind mapping) opiera się na założeniu, że połączenia neuronalne, odpowiedzialne za przyswajanie nowych treści, nie tworzą się, gdy uczymy się w sposób analityczny, lecz syntetyczny. Mapa językowa przybiera formę drzewa, którego pień stanowi słowo klucz (key word) z danego obszaru tematycznego, który nas interesuje. Od tego pnia, znajdującego się w centrum, odchodzą następnie gałęzie (branches) – skojarzenia dotyczące głównej myśli, które to tworzą następnie nowe odgałęzienia. W ten sposób możemy stworzyć ogromne drzewo skojarzeń, dzięki którym nasz mózg w sposób naturalny, a jednocześnie kreatywny, zapamiętuje np. nowe słówka, które nie są wyabstrahowane ze słownika przypadkowo, lecz tworzą między sobą zależności tematyczne.

Angażując do tego zmysły takie jak wzrok, przy pomocy rysunków czy kolorów, które powinny być oprawą graficzną naszej mapy, poza lewą półkulą, która odpowiada za rozumowanie logiczne, analizę i język, pobudzona zostaje także prawa półkula, będąca kreatywną i „artystyczną” stroną naszego mózgu. Dzięki temu nauka angielskich słówek staje się procesem holistycznym i wielopoziomowym, będącym wyzwaniem dla naszej wyobraźni. 

Użycie kolorów, symboli i czcionek organizujących nasze drzewo, tworzy niejako legendę mapy, dzięki której wiemy, w jaki sposób skutecznie powtarzać materiał. Jak możesz zauważyć, metoda ta jest zaprzeczeniem monotonii i, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać zbyt wymagająca i czasochłonna, umożliwia powtarzanie treści bardziej efektywnie, gdyż bardziej rezonuje ze sposobem, w jaki percypujemy rzeczywistość. 

Gdzie to jest na mapie? Słownictwo tematyczne z mapami językowymi 

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w tworzeniu własnych map, warto zaopatrzyć się w książkę, która pokaże Ci, jak opanować angielskie słownictwo od poziomu A2 do C1 właśnie z wykorzystaniem tej metody. Angielski. Mapy językowe to książka, która na ponad 200 stronach poprowadzi Cię przez zawiłe tereny angielskiego słownictwa, grupując je w 13 modułach tematycznych, na niemal 70 mapach myśli. Dzięki tej pozycji wyruszysz w podróż ze słówkami dotyczącymi takich obszarów, jak m.in. jedzenie, kultura czy ciało.

Każda mapa przyozdobiona jest pięknymi ilustracjami, które jeszcze bardziej uprzyjemnią twoją naukę. Na każdy z modułów przypada kilka lekcji oraz test, dzięki któremu podsumujesz i sprawdzisz zdobyte informacje. Mapy językowe to nie tylko angielskie słownictwo, ale również ciekawostki kulturowe (Co w kulturze piszczy?), solidna porcja gramatyki przedstawionej w nowatorski sposób (Gramatyka-praktyka), a także garść informacji dotyczących fonetyki (Języgwozdka!). Dodatkowo zetkniesz się z zadaniami ze słowotwórstwa czy najbardziej powszechnych kolokacji występujących w języku angielskim, przez co pobudzisz i rozwiniesz swoją intuicję językową. 

Po treningu wraz z mapami przygotowanymi w książce, możesz przejść do sekcji, w której będziesz mieć okazję stworzyć swoje własne, autorskie mapy. Ta umiejętność przyda Ci się nie tylko w nauce języka, ale również w innych dziedzinach, którymi się zajmujesz w życiu, a których możesz się uczyć, systematyzując z nich wiedzę w ten sposób. Jak widzisz, jest to więc kompleksowa książka do nauki angielskiego słownictwa, która rozwija wiele aktywności językowych i nie tylko!

Wy-/Przetłumacz mi to. Jak się uczyć angielskiego słownictwa?

Mapy językowe to idealny dodatek i urozmaicenie nauki angielskiego. Jeśli chcesz poznać angielskie słówka, trzeba wiedzieć, jakich metod unikać, by po pierwsze się nie zniechęcić, a po drugie nie marnować czasu na nieefektywną naukę, która nie przyniesie trwałych rezultatów. 

Z czego należy sobie zdać sprawę, to to, że nauka słówek nigdy nie powinna być pozbawiona kontekstu. Widząc słówka w konkretnym użyciu, nie tylko szybciej zapamiętujemy wyraz bądź wyrażenie, ale także uwrażliwiamy się na wiele niuansów językowych i polisemiczność. Dobrym pomysłem na początkowych etapach nauki jest zatem zapamiętywać całe zdania i frazy, a nie pojedyncze słowa zebrane w tabelce bądź banku słów, jak ma to miejsce np. w podręcznikach szkolnych do nauki angielskiego. 

Przydatnym narzędziem, by rozwinąć słownictwo angielskie na wszystkich poziomach zaawansowania będzie seria Angielski w tłumaczeniach. Słownictwo, w której w każdym rozdziale poznasz inny temat leksykalny. Zebrane tam słówka użyte są w kontekście, a metoda nauki słówek w tłumaczeniach zaangażuje Cię jeszcze bardziej w aktywną naukę, przez co będzie ona o wiele bardziej efektywna. Ogromną zaletą tej serii jest uwzględnienie również wersji amerykańskiej danych jednostek leksykalnych, co uwrażliwi Cię na różnice pomiędzy tymi dwiema najbardziej popularnymi odmianami języka angielskiego. Poza tym, dzięki ćwiczeniom konwersacyjnym, zastosujesz poznane słownictwo angielskie w praktyce i przygotujesz się do tworzenia własnych, dłuższych wypowiedzi w codziennym życiu. 

Ogromną rolę w nauce pełni systematyczność. Lepiej poświęcić na naukę 20 minut dziennie niż 2 godziny w co drugi weekend. Dobrym pomysłem jest otaczać się językiem jak najwięcej się da, tak, by nawet w sposób bierny oswajać się z jego melodyką i brzmieniem. Pomocne w tym mogą okazać się prasa, kino czy filmiki ulubionego youtubera. Jeśli wiesz, że masz problemy z organizacją czasu, poza samodzielną nauką mogą Ci się przydać prywatne lekcje z korepetytorem bądź zajęcia w szkole językowej. Wszystko zależy od tego, jaki masz temperament i jakie są twoje indywidualne preferencje w nauce. 

Każdy jest inny – niektórzy, powtarzając materiał muszą być ciągle w ruchu, np. przechadzać się po domu, inni potrzebować będą zupełnej ciszy i spokoju przy biurku, a jeszcze innych stymulować będzie muzyka klasyczna. Nauka angielskiego to proces, który polega na próbowaniu wielu rzeczy i eksperymentowaniu, w celu jak najlepszego poznania siebie i swoich ulubionych technik. Mapy językowe to jeden ze sposobów, by nauka angielskich słówek była przygodą, a nie przykrym obowiązkiem. Give it a try and you won’t regret it!

Podziel się z innymi