Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Mozaika dialektów, jeden język. Niemiecki dla początkujących

Język niemiecki jest ważnym graczem na scenie międzynarodowej i na rynku językowym. Dla 78 mln ludzi stanowi język ojczysty, a ok. 15 mln uczy się go jako języka obcego. Ma status języka oficjalnego w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie, Tyrolu Południowym, Luksemburgu oraz Belgii. Jest on najczęściej mówionym językiem w Unii Europejskiej. Co więcej, wiele publikacji naukowych jest publikowanych właśnie po niemiecku, a średnio co 10. książka na świecie jest wydawana w języku Hegla. 

Chcesz opanować niemiecki od podstaw? Szukasz książki do nauki niemieckiego na poziomie podstawowym? Oto kilka faktów na temat języka niemieckiego oraz pozycje, które pomogą Ci na początku Twojej przygody z niemieckim.

Co jest standardem? Krótka historia języka niemieckiego

Język niemiecki należy do rodziny języków zachodniogermańskich. W jej skład wchodzą m.in. holenderski, afrikaans czy angielski. Do ok. VIII wieku n.e. języki zachodniogermańskie były dla siebie nawzajem intuicyjnie zrozumiałe. Wszystko się zmieniło, gdy zaszło zjawisko tzw. wysokoniemieckiej przesuwki spółgłoskowej. Wówczas to niektóre z wariantów dialektu zachodniogermańskiego przeszły zmiany fonetyczne na poziomie spółgłosek. Zmiany te dokonały się głównie w południowych i częściowo środkowych Niemczech. Na północy do dziś można usłyszeć, choć już coraz rzadziej, ludzi, którzy mówią tak, jakby przesuwka nigdy nie miała miejsca. W ten sposób narodziły się dwie grupy dialektów, które do dziś wyznaczają językowy obraz Niemiec – grupa wysokoniemiecka (Hochdeutsch) na południu Niemiec z jednej strony oraz grupa dolnoniemiecka (Plattdeutsch) na nizinnych terenach północnych. 

Potrzeba jednak było języka „ponaddialektalnego”, który pozwoliłby na swobodną i sprawną komunikację między mieszkańcami północy i południa. Kamień milowy na drodze do stworzenia standardowego języka niemieckiego (Hochdeutschnotabene jest to taki sam termin jak na określenie dialektów wysokoniemieckich) położył Marcin Luter. W 1522 roku przetłumaczył Biblię na język niemiecki, buntując się przeciwko skostniałym zasadom Kościoła, który nie był przychylny pomysłom, by Pismo Święte spisywać w językach lokalnych. Luter, poza tym, że był reformatorem religijnym, zreformował też język, ujednolicając go i wprowadzając nową normę. Dzięki wynalezieniu czcionki drukarskiej przez Gutenberga „nowy” niemiecki mógł się rozpowszechnić po wszystkich państwach niemieckich. 

Pożyczone słowa. Germanizmy w języku polskim

Język nigdy nie jest samotną wyspą, która dryfuje po lingwistycznym oceanie w oderwaniu od pozostałych wysp. I choć zdarzają się języki, które są bardziej odporne na cudze wpływy (np. islandzki), to w przypadku naszego języka i niemieckiego kontakty, z oczywistych względów, zawsze były bardzo bliskie. W języku polskim zapożyczenia z języka niemieckiego są bardzo liczne, a z ich rodowodu zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy. Są to m.in. słówka związane z budownictwem, np. kabel (das Kabel), szyba (die Scheibe); domem, np. regał (das Regal), szlafmyca (die Schlafmütze), czy miastem i infrastrukturą miejską, np. burmistrz (der Bürgermeister), plac (der Platz), a nawet kino (das Kino). 

Jednak te kontakty językowe nie były jednostronne. Polski także zostawił swój ślad w języku niemieckim. Oto niektóre z polonizmów, na które warto zwrócić uwagę: die Grenze pochodzące od polskiej „granicy”, die Gurke, które oznacza ni mniej, ni więcej jak ogórka czy der Stieglitz, które to słówko pochodzi od naszego polskiego „szczygła”. Wiele zapożyczeń, szczególnie dotyczących budownictwa i prawodawstwa, przywędrowało za sprawą zakładania na ziemiach polskich miast na tzw. prawie magdeburskim w XIII i XIV wieku. Kolejna fala germanizmów związana jest z okresem zaborów, których pozostałości do dziś znajdziemy m.in. w gwarze poznańskiej. 

Książki do nauki niemieckiego. Gramatyka niemiecka dla początkujących

Język niemiecki jest fascynujący – zarówno ze względu na swoją bogatą historię, jak i widoczne ślady, jakie zostawił w języku polskim. By zacząć przygodę z Hochdeutschem, warto zaopatrzyć się w kilka narzędzi, które pomogą Ci sprawić, by nauka niemieckiego była przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Gramatyka niemiecka z ćwiczeniami dla początkujących jeszcze nigdy nie była tak przystępna, jak z niedawno wydaną przez Preston pozycją Niemiecki. Trening A1. Jest to książka do nauki niemieckiego, która profesjonalnie wprowadzi Cię w świat podstawowych niemieckich zagadnień gramatycznych – np. zaimki dzierżawcze, szyk wyrazów w zdaniu niemieckim, który, jak wiadomo, jest nieco inny niż chociażby w językach romańskich, szczególnie przy czasownikach złożonych, a także czasowniki zwrotne. 

Stopień trudności treningu, jak przystało na prawdziwą siłownię językową, wzrasta wraz z każdym rozdziałem, ale dzięki temu Twój progres będzie o wiele bardziej zauważalny. Każdy rozdział rozpoczyna się od ramki przypominającej omawiane zagadnienia teoretyczne, po czym następują ćwiczenia pomagające utrwalić zdobytą wiedzę, którą również można zweryfikować dzięki kluczowi dostępnemu na końcu książki. 

Pomimo że jest to książka nastawiona głównie na rozwijanie umiejętności gramatycznych, to słownictwo nie zostało w niej potraktowane po macoszemu. Wszystkie niemieckie słówka, które mogą przysporzyć trudności dla początkujących adeptów języka niemieckiego, zostały zawarte i przetłumaczone na język polski w glosariuszach na końcu każdego rozdziału. Żeby sprawdzić swoją wiedzę leksykalną, Twój trener niemieckiego ma w zanadrzu również serię krzyżówek, będących wisienką na torcie tego intensywnego, aczkolwiek motywującego treningu językowego. 

Plan Treningu jest komplementarny do spisu treści zawartego w książce Niemiecki w tłumaczeniach. Gramatyka 1, w której to gramatyki niemieckiej uczysz się za pomocą metody tłumaczenia zdań z życia codziennego. Bonusem są tutaj nagrania MP3, które pomogą Ci w bojach z niemiecką wymową tak, byś nie połamał/a sobie języka. Obie książki razem sprawią, że nauka niemieckiego w domu będzie wspaniałą przygodą, która udowodni Ci, że chcieć to móc i można opanować podstawy języka niemieckiego szybko i skutecznie. 

Szybka nauka języka niemieckiego. Aplikacja do nauki niemieckiego

Natomiast żeby odpowiedzieć na potrzeby tych, którzy częściej obcują z ekranem aniżeli z książką, stworzona została aplikacja Prestonly, dzięki której nauczysz się nie tylko niemieckiego od podstaw, ale również angielskiego i hiszpańskiego. 

Jeśli chcesz czujesz, że potrzebujesz odpocząć od książkowych zadań i pisania na papierze, zastanów się nad abonamentem Prestonly, dzięki któremu nie tylko sprawnie połączysz treści gramatyczne z leksykalnymi, ale również skupisz się na każdej z umiejętności językowych (pisanie, mówienie, słuchanie). Nagrania native speakerów osłuchają Cię z prawdziwym, żywym językiem, nie zaś ze sztucznie brzmiącym syntezatorem mowy. 

Gramatyka niemiecka jest tam użyta w kontekście, toteż zapomnij o szkolnym wkuwaniu regułek na pamięć. Prestonly zależy, żebyś umiał wykorzystać niemiecki w praktyce. Jest to bowiem jeden z głównych celów nauki jakiegokolwiek języka obcego – komunikacja z innymi. Test poziomujący na początku pozwoli na dopasowanie ćwiczeń do Twoich własnych, indywidualnych potrzeb, a inteligentny system powtórek zadba o to, by treści, które mogły pokryć się kurzem czasu, zostały na nowo odświeżone i przypomniane. 

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników języka, przygotowany zostanie już wkrótce również kurs niemieckiego biznesowego, po którym żadne spotkanie służbowe ani rozmowa na konferencji nie będą Ci kulą u nogi. Pierwsze 7 dni korzystania z aplikacji są bezpłatne, więc nie ma na co czekać i warto zacząć już dziś swą językową podróż. 

Język niemiecki – dlaczego warto go poznać?

Na koniec ciekawostki o języku niemieckim, które udowodnią, że jest to naprawdę wyjątkowy język, którego warto się uczyć:

  • Termin Sprachraum oznaczający geograficzny obszar, na którym mówi się w danym języku, jest używany na całym świecie, przede wszystkim w językoznawstwie. 
  • Najdłuższy wyraz w języku niemieckim to Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz, a oznacza on ustawę, która nakazuje kontrolę znakowania wołowiny 
  • Rzeczowniki w języku niemieckim, jak szybko zauważysz, jeśli jeszcze ci się to nie udało, pisane są dużą literą. Niemcy przykładają dużą wagę do rzeczowników!
  • W języku niemieckim, w przeciwieństwie do języków romańskich czy do angielskiego, ostała się deklinacja, którą raczej kojarzymy w językami słowiańskimi. W niemieckim wyróżnia się cztery przypadki, a odmianie podlegają nie tylko rzeczowniki i przymiotniki, ale również rodzajniki.
  • Jak w każdym języku, tak i w niemieckim występują słowa „nieprzetłumaczalne”, np. fremdschämen (czasownik wyrażający poczucie wstydu za czyny kogoś innego) bądź die Schadenfreude (szczęście wynikające z cudzego nieszczęścia).

Podziel się z innymi