Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Sekrety poliglotów, czyli podążaj za autorytetem!

Poliglota – z czym kojarzy Ci się to słowo? Możliwe, że myślisz o osobie wybitnie uzdolnionej, utalentowanej, jednej na milion… i bardzo dobrze. Najlepsze jest to, że Ty też możesz zostać poliglotą; musisz jedynie poznać sekrety poliglotów.

Umiejętność porozumiewania się i pisania w wielu językach świata to wyróżniająca cecha każdego poligloty. Samo słowo poliglota pochodzi od greckiego słowa polýglōttos lub polýglōssos, które oznacza „wielojęzyczny”.

Najwybitniejszym znanym poliglotą w starożytności był król Pontu, Mitrydates. Mówi się, że potrafił mówić w 25 językach i bez przeszkód rozmawiał z przedstawicielami podległych mu ludów.

Inni znani poligloci to np. Emil Krebs. Zaczął się uczyć języków sam i podobno znał ich aż 68. Trudno w to uwierzyć, ale zaczął dość wcześnie, bo w wieku 17 lat władał już 12 językami. John Ronald Reuel Tolkien, znany jako autor Władcy Pierścieni, studiował języki klasyczne i mówił 12 językami, rozumiał zaś prawie 40 i sam kilka stworzył.

Ci, oraz inni, np. Heinrich Schliemann, Giuseppe Mezzofanti, Siergiej Chalipow, Carlo Tagliavini… nauczyli się rozumieć i mówić wieloma językami. Dlaczego nie są sławnymi metodykami? Jak zdobyli te umiejętności?  

Pomyślisz: bo byli urodzonymi geniuszami!… ale wcale tak nie jest. Odpowiedź jest natomiast prosta: sami rozwinęli swoje techniki uczenia się i nie potrzebowali utartych metod.

Kobieta trzymająca tablet z grafiką przedstawiającą powitania w różnych językach jak zostać poliglotą sekrety poliglotów Preston Publishing

Jak zostać poliglotą? Porady Zygmunta Broniarka

Zygmunt Broniarek (zm. 2012), felietonista i dziennikarz, znał aż 8 języków: oprócz polskiego był to angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalskiego i rosyjski.

W swojej książce Jak nauczyłem się ośmiu języków opisuje zasady, którymi należy się kierować, aby zostać poliglotą. Oto one:

1. Jeżeli uczysz się samodzielnie, zaczynaj od małych kroków i ucz się powoli. Przyjmuj wiedzę małymi porcjami, nawet po jednym zdaniu, a nawet po pół zdania, jeżeli jest ono dłuższe. Lepiej znać mniej obcego tekstu płynnie, niż więcej po łebkach.

2. Nawet jeśli uczęszczasz na zajęcia językowe np. raz w tygodniu, nie przerywaj kontaktu z językiem! Ucz się języka obcego codziennie, 7 dni w tygodniu, bez żadnego „ale”.

3. Codziennie utrwalaj i powtarzaj materiał z poprzednich dni. Systematyka jest ważna!

4. Jeśli z jakichś względów musisz przerwać naukę na kilka dni, podejmij ją ponownie najszybciej, jak tylko jest to możliwe.

5. Wykorzystuj każdy moment. Lekkie przeziębienie bądź leżenie w łóżku to nie wymówka, lecz okazja do uczenia się języka. Zobacz, jakie inne metody nauki języka możesz zastosować, jeżeli brakuje Ci czasu w ciągu dnia.

6. Nie poddawaj się i nie zrażaj się trudnościami. Będzie ciężko, ale im intensywniejsza będzie Twoja nauka, tym szybciej będziesz mówił/a obcym językiem.

7. Nie trzeba być geniuszem. Każdy przeciętnie inteligentny człowiek potrafi nauczyć się kilku języków. Każdy może nauczyć się ich biegle. Jedynie dobry akcent wymaga dodatkowych zdolności, ale i on nie stoi na przeszkodzie, by płynnie mówić w języku obcym.

8. Ucz się pisać, a przede wszystkim mówić w obcym języku, bo głównie umiejętność mówienia jest miarą znajomości języka.

9. Staraj się czerpać radość z każdej okazji wypowiadania się w języku obcym.

10. Miej świadomość tego, że jeśli dobrze opanujesz jeden język obcy, nauczenie się każdego następnego będzie o wiele łatwiejsze.

Niektórzy poligloci prowadzą swoje blogi i profile społecznościowe. Pod poniższymi linkami poznasz doświadczenia innych poliglotów. Przekonasz się również, że tylko ci, którzy nie podejmują prób nauki powiedzą, że do opanowania języka potrzebny jest talent.

Richard Simcott: http://speakingfluently.com

Susanna Zarayska: http://createyourworldbook.com

Luc Lampariello: http://thepolyglotdream.com

Podziel się z innymi