Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Tradycja karnawału w Polsce sięga czasów szlachty sarmackiej, czyli około XVI wieku. Wtedy to obchodzono tzw. „zapusty” lub „mięsopusty” – organizowano kuligi, maskarady, uczty i tańce. Polski karnawał rozpoczyna się co roku w Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia, i trwa do Środy Popielcowej, a więc około 2 miesiące.
Czy wiesz, jak obchodzony jest karnawał we Włoszech, Francji i Niemczech? Chcesz poznać słownictwo związane ze świętowaniem? Czytaj dalej!
To właśnie we Włoszech w drugiej połowie X wieku narodziła się tradycja tak hucznego świętowania. Sam termin „karnawał” pochodzi od włoskiego carnevale, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „mięso żegnaj”, czyli pożegnanie z mięsem przed Wielkim Postem. Miastem, które symbolizuje karnawał jest niewątpliwie Wenecja – to tam odbywa się najhuczniejsza impreza karnawałowa w Europie. Do włoskiego miasta zjeżdżają turyści, aby podziwiać kolorowe parady, tancerzy i przede wszystkim zakupić karnawałowe maski, symbol wyzwolenia z jakichkolwiek podziałów religijnych czy też klasowych. Zabawa rozpoczyna się od pochodu przebierańców do bazyliki św. Marka, a później widzowie podziwiają tzw. „lot Turka” lub „lot anioła”, kiedy to akrobata wspina się na świątynię z doczepionymi skrzydłami i obsypuje zgromadzony tłum konfetti.
karnawał – carnevale (r.m)
uczta – banchetto (r.m.)
parada – parata (r.ż)
bawić się – giocare
jeść – mangiare
tańczyć – ballare
świętować – festeggiare
Na Lazurowym Wybrzeżu, nad Zatoką Aniołów przez dwa tygodnie odbywa się wyjątkowe świętowanie. Karnawał w Nicei jest jedną z największych tego typu imprez na świecie, który słynie ze zdumiewających parad. Każda coroczna ma inny motyw przewodni, ale rozpoczyna się tak samo – od wjazdu kukieł Króla i Królowej Karnawału. W trakcie tego czasu odbywają się różne wydarzenia, a do najbardziej charakterystycznych należą Parada Światła i Bitwa Kwiatowa.
Centralnym punktem Parady Światła jest Plac Massena. To tam ustawiane są trybuny dla publiczności, a przez plac przechodzą kolorowe pochody kukieł oraz artystów z efektami świetlnymi. Co roku zużywane są ogromne ilości konfetti liczone w tonach.
Bitwa Kwiatowa to z kolei inny rodzaj parady, która odbywa się na Promenadzie Anglików. Wówczas pojazdy udekorowane kwiatami przejeżdżają przez ulice, a przebierańcy rzucają w publiczność różnego typu kwiatami, pochodzącymi od lokalnych plantatorów.
karnawał – carnaval (r.m)
uczta – festin (r.ż.)
parada – parade (r.ż)
bawić się – s’amuser
jeść – manger
tańczyć – danser
świętować – fêter
Dla wielu może się to wydać zaskakujące, ale w Niemczech okres karnawału rozpoczyna się już w listopadzie, a dokładniej 11.11 o godzinie 11:11, czyli w Dniu Świętego Marcina, a kończy w Popielec. Dlaczego akurat liczba 11? Ponoć była uważana za liczbę błazeńską już w średniowieczu. Największe karnawałowe zabawy w Niemczech są organizowane przede wszystkim w Kolonii, Bonn i Moguncji. Przez mieszkańców tych miast karnawał jest uważany za piątą porę roku – pełną radości i zabawy. Ostatki karnawału są jak zawsze najbardziej huczne; mowa tu o tradycjach takich jak np. Rosenmontag, czyli Różany Poniedziałek przed Środą Popielcową, kiedy to po ulicach wędrują parady przebierańców i obsypują zgromadzonych słodyczami.
karnawał – Karneval/Fasching (r.m)
uczta – Festessen (r.n.)
parada – Schau (r.ż)
bawić się – sich amüsieren / Spaß haben
jeść – essen
tańczyć – tanzen
świętować – feiern
A Ty, jak celebrujesz czas przed Wielkim Postem? Czy wybierasz się do któregoś z europejskich miast? Jeśli tak, zadbaj o znajomość podstawowego słownictwa i praktycznych wyrażeń, których użyjesz w codziennej komunikacji! Sięgnij po pozycje takie jak Włoski w tłumaczeniach. Sytuacje, Francuski w tłumaczeniach. Sytuacje czy też Niemiecki w tłumaczeniach. Słownictwo 1. Porozumiewaj się swobodnie za granicą dzięki metodzie „w tłumaczeniach”.