Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Podejmujesz naukę nowego języka obcego – korzystasz z książki do samodzielnej nauki i przerabiasz kolejne lekcje. Surfujesz po internecie, rozumiesz coraz więcej, wszystko nabiera kształtu, czynisz postępy, czujesz się coraz pewniej, ale… pojawia się pytanie: jak zacząć mówić w języku obcym?
Gdy przychodzi moment, który wymaga od Ciebie wypowiedzenia się, nagle czujesz, że trudno sklecić najprostsze zdania. Pustka w głowie! Jedynie się szczątki informacji, pojedyncze słowa i slogany.
„Cóż…” – myślisz sobie. – „To wszystko bez sensu! Szkoda czasu, to nie dla mnie, nie mam talentu…”. STOP! Nie myśl tak i nie bój się. Najprościej powiedzieć „to nie dla mnie”, ale tylko mało zmotywowani tak mówią.
Każdy jest w stanie mówić w obcym języku, bo każdy człowiek ma wrodzone zdolności językowe. Mylne jest myślenie, że ktoś takich zdolności językowych może nie mieć. Jedynie akcent i wymowa mogą być uwarunkowane wrodzonymi predyspozycjami.
Jak każda nowa umiejętność, tę także musisz wyćwiczyć. Nie ma innej rady. Wie o tym każdy sportowiec, muzyk, pisarz czy malarz. Z początku na pewno będzie trudno. Będziesz się męczyć, będziesz popełniać błędy, będziesz poruszać wszystkie trybiki w mózgu, a i tak z trudem przypomnisz sobie poprawne wyrażenia i zwroty w odpowiednim czasie.
Jednak za każdym kolejnym razem nie popełnisz już tych samych błędów. Oczywiście pojawią się kolejne słowa, które raz zapamiętane, znów wylecą Ci z głowy w danej sytuacji. Potem jednak i one staną się oczywiste, a Ty będziesz mieć w głowie gotowe konstrukcje do użycia. Następnie znowu pojawią się inne problemy i nowe błędy językowe… Cykl się zamyka, a cały proces nieustannie się powtarza.
Jeśli wytrwale i cierpliwie będziesz ćwiczyć mówienie w obcym języku, bardzo szybko zdasz sobie sprawę, że zyskujesz coraz większą swobodę wyrażania swoich myśli.
Od zaraz! Jeśli myślisz poważnie o rozwijaniu nowych umiejętności językowych, wykorzystaj każdą chwilę.
Nie bój się popełniania błędów – po prostu odważ się mówić. Przezwyciężaj strach i składaj zdania tak, jak potrafisz, myśląc jednocześnie nad tym, co i jak wypowiadasz.
Myśl i czytaj na głos w języku obcym. W ten sposób wyćwiczysz mięśnie twarzy i dużo łatwiej zaczniesz kontrolować wymowę. Najlepiej jak wyobrazisz siebie w roli prezentera telewizyjnego, który musi wszystko klarownie przekazać. Zawsze dawaj z siebie 100% na dany moment.
Jeśli odczuwasz blokadę przed mówieniem w języku obcym, nie przejmuj się. Wiedz, że to naturalny fenomen, który łatwo zauważyć u dzieci. Zanim dziecko zacznie mówić, przeżywa on tzw. silent period (okres milczenia).
Człowiek zawsze musi się oswoić, przezwyciężyć wstyd bądź poczuć się pewnie ze swoimi umiejętnościami językowymi, zanim odważy się mówić. U jednych trwa to krótko, u innych długo, niektórzy mają więcej odwagi, inni mniej.
Koniec końców, najważniejsze jest to, aby zacząć mówić w języku obcym, bo na czekanie już nie ma czasu. Dzieci mają go mnóstwo i (mamy nadzieję) mało zmartwień, więc czekają na ten właściwy moment, podczas gdy dorośli już takiego komfortu zazwyczaj nie mają. Warto więc przezwyciężyć wszelkie bariery i zacząć mówić jak najszybciej to możliwe.
Żeby każda wypowiedź była łatwiejsza, trzeba zrozumieć przede wszystkim zasady, jakimi rządzi się dany język. Gdy posiądziesz wiedzę na temat systemu językowego, będzie Ci o wiele łatwiej posługiwać się wyrazami i zwrotami.
To trochę jak z gotowaniem: można gotować wrzucając wszystko do garnka i coś z tego wyjdzie, ale gdy wiesz, co z czym się je, łatwiej i szybciej stworzysz pyszne potrawy. Analogicznie: prędzej nabierzesz wprawy w posługiwaniu się językiem, gdy dokładnie sprawdzisz, jakie reakcje w nim zachodzą.
Wszystko zależy od Twojej motywacji, systematyczności i czasu poświęconego nauce. Nikt jednak nie zagwarantuje, że będzie łatwo i szybko. Czas musi zrobić swoje, ale w końcu zaczniesz mówić. Trzeba po prostu używać nowego języka najczęściej, jak tylko się da.
Na koniec zapamiętaj te 3 punkty:
1. Trzeba mówić! Często i gęsto, z błędami czy bez, nieważne.
2. Trzeba powtarzać! Będąc pewnym poprawnych struktur i wyrazów, wykorzystuj je w każdej sytuacji, w której używasz języka obcego.
3. Trzeba być cierpliwym! Bądź wytrwałym i systematycznie ćwicz mówienie w języku obcym.