Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Skuteczna nauka języka obcego? Bezbolesna i błyskawiczna

Takie oferty-cuda wyrastają jak grzyby po deszczu. Skuteczna nauka języka obcego bez gramatyki, lekko, zabawnie, niemal magicznie – kup i masz! Są to cudowne oferty, które niestety oferują tyle, co firmy głoszące hasła w stylu: Z nami zarobisz miliony!

Ach, gdyby umiejętności językowe można było wgrać do głowy jak program komputerowy, z którego można natychmiast skorzystać… Niestety takie wymysły na razie jedynie spotyka się w książkach i filmach science-fiction. Pigułki z wiedzą też nie zostały jeszcze wynalezione.

Aby zdobyć nowe umiejętności i mówić językiem obcym, trzeba włożyć trochę wysiłku w naukę, a następnie ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Nie będzie łatwo, więc przygotuj się do pracy i uzbrój w cierpliwość.

Gramatyka, czyli instrukcja obsługi w języku obcym

Instrukcją obsługi w języku obcym jest gramatyka. Bez tej instrukcji łatwo się zgubić i zabłądzić w zakamarkach językowych. Oczywiście gramatyka języka obcego nie jest czymś naturalnym, jest ona raczej wytworem sztucznym i wtórnym.

Słownik PWN mówi, że jest to uporządkowany zbiór reguł opisujących system języka. Język jest bowiem żywym tworem, który powstał bez ustalonych zasad. Dopiero później został opisany i zamknięty w reguły, które nim rządzą. 

Gramatyka angielska, hiszpańska, niemiecka czy francuska niezbędna jest, aby szybciej przyswoić informacje i zrozumieć, jak działa język. Gdy opanujemy zasady rządzące danym językiem, na wyższych poziomach zaawansowania gramatyka spełni rolę referencyjną. Będziemy wiedzieć czego, kiedy i jak używać. Wtedy też szybciej opanujemy nowe struktury oraz łatwiej będzie nam używać słownictwa, zwrotów i związków frazeologicznych.

kolorowe szpilki z dużymi łebkami wbite w kartkę i połączone czerwonymi nitkami tworzącymi plątaninę skuteczna nauka języka obcego Preston Publishing

Efektywna nauka języka obcego

Jeden z uczniów kiedyś powiedział: Jeśli chodzi o naukę gramatyki to mam pewne wątpliwości. Kiedyś w trakcie prywatnych lekcji opanowałem gramatykę na poziomie akademickim, a nie potrafiłem skonstruować prostych zdań w konwersacji.

Jaki z tego wniosek?

Jedną z podstawowych zasad efektywnej nauki języka obcego jest używanie nowych struktur przy każdej nadającej się do tego okazji. Trzeba od razu zacząć mówić i ćwiczyć, a nie tylko uczyć się reguł na pamięć.

Samo opanowanie teorii gramatyki (np. użycia czasu Present Perfect) nie zapewni płynności w mówieniu. Jeśli chcemy dobrze pływać, nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak to zrobić. Każdy styl pływania musi być przećwiczony, najlepiej pod okiem instruktora. Tak samo trzeba przećwiczyć w mówieniu każdą nową strukturę gramatyczną. 

To prawda, że znajomość podstawowego słownictwa i najważniejszych zasad gramatycznych daje możliwość porozumiewania się. Jeśli będziemy znać podstawy pływania, na pewno dotrzemy do celu, lecz pytanie: w jakim stylu?

Konsekwentnie do celu. Nauka języka

Ważne, aby obrać sobie cel, który zamierzamy osiągnąć, na przykład płynne mówienie w języku obcym. Oczywiście cel może okazać się zbyt daleki, więc warto podzielić drogę na mniejsze odcinki i mierzyć siły na zamiary.

Jak to zrobić?

Jest kilka systemów osiągania celów, lecz te najpopularniejsze są oparte na kilku prostych zasadach, a najważniejsze z nich to:

Przede wszystkim zapisuj. Zapisywanie zadań do wykonania to pierwszy i najważniejszy krok. Z zapisanych na kartce, w kalendarzu czy gdziekolwiek indziej zadań udaje się zapamiętać znacznie więcej niż z tych zapisanych „w głowie”. Potwierdzają to zarówno wyniki badań, jak i relacje stosujących tę metodę.

Skup się na rozpoczynaniu. Jeśli obiecasz sobie, że tylko zaczniesz, często nawet nie zauważysz, jak łatwo Cię to pochłonie i jak dużo uda Ci się zrobić.

Podziel się z przyjacielem. Badania wskazują również, że osoby, które dzieliły się swoimi planami z bliską osobą i wysyłały cotygodniowe raporty, osiągały znacznie więcej od osób, które liczyły tylko na siebie.

Zrób to. Skoro już wiesz jak, weź kartkę papieru i długopis i zapisz swoje cele.

Zaczerpnięto z psychoedukacja.edu.plNajprostsza metoda ułatwiająca realizację celów

kobieta z walizeczka pod pacha skaczącą po schodkach na niebieskim tle ze strzałka prowadząca do tablicy celu skuteczna nauka języka obcego Preston Publishing
Podziel się z innymi