Nauka języka angielskiego, za sprawą dostępnych publikacji książkowych oraz serwisów umożliwiających dostęp do anglojęzycznych seriali i filmów, nigdy jeszcze nie była tak kompleksowa. Z jednej strony, chcąc nauczyć się języka angielskiego, mamy możliwość korzystania z ogromnej ilości pozycji książkowych oferujących usystematyzowany materiał leksykalno-gramatyczny w przystępnej formie, który rozwija główne sprawności językowe. Z drugiej, możemy korzystać z wielu platform umożliwiających oglądanie seriali i filmów anglojęzycznych. Tym samym w łatwy i przystępny sposób mamy możliwość obcowania z autentycznym materiałem.

Od zawsze wpływ filmów i seriali oglądanych z oryginalną ścieżką językową był nie do przecenienia. Wszystko przez kontakt z żywym słownictwem, osadzenie go w naturalnych sytuacjach, powtarzalność zwrotów wypowiadanych przez głównych bohaterów i zainteresowanie prezentowaną tematyką. Czasy, gdy nie mieliśmy dostępu do anglojęzycznych treści, odeszły w zapomnienie. Mimo to lekcje języka angielskiego nie tracą na atrakcyjności, gdyż jako jedyne dają dostęp do anglojęzycznych filmów w oryginalnej ścieżce dźwiękowej.

Współczesne serwisy, w tym najbardziej popularny Netflix, umożliwiają dostęp do wielu filmów i seriali, w większości anglojęzycznych. W kwestii technicznej, dla uczących się dopiero języka angielskiego, platforma ta oferuje kilka możliwych funkcji ułatwiających zrozumienie prezentowanych treści, są nimi: napisy angielskie i polskie oraz możliwość zmniejszenia prędkości odtwarzania. Ta druga funkcja może w istotny sposób pomóc uczącym się, gdyż poprzez zwolnienie wypowiadanych zdań umożliwia zrozumienie słów, które w sposób naturalny są wypowiadane znacznie szybciej. W miarę przyzwyczajania się do słuchanych treści sami możemy zdecydować, kiedy ten sposób odbioru zaczyna nas irytować i jesteśmy gotowi na oryginalną szybkość odtwarzania. Co więcej, nie powinniśmy zapominać o możliwości powtórzenia danej sceny, poprzez wybranie wcześniejszego punktu na osi czasu, bądź naciśnięcie strzałki umożliwiającej 10-sekundowe cofnięcie, co jest szczególnie wygodne.

Którąkolwiek z opcji wybierzesz – bez napisów, z napisami po polsku czy angielsku – pamiętaj, że początkowy dyskomfort związany z przyzwyczajeniem się do nowego sposobu oglądania, tj. ścieżki oryginalnej, minie i szybko będziesz w stanie cieszyć się filmami i serialami w języku angielskim. Jak pokazuje przykład krajów skandynawskich, taki sposób oglądania i nauki języka jest bardzo skuteczny, gdyż to właśnie ich obywatele najlepiej posługują się językiem angielskim jako językiem obcym.

Polecane seriale do nauki języka angielskiego

Netflix umożliwia wyszukiwanie ze względu na rodzaj filmu, serialu, programu oraz gatunku, co pozwala każdemu na odnalezienie interesujących treści na poziomie języka angielskiego ogólnego. Osoby rozpoczynające swą przygodę z językiem, które chcą wykorzystać tę platformę do nauki, powinny wybierać seriale długie, które pozwalają śledzić przez kilka sezonów losy tych samych postaci. Oswojenie się z językiem i wymową bohaterów, a także powtarzalność tematów powodują, że nowe słówka łatwiej zapadają w pamięć odbiorcom, co przekłada się na ich utrwalenie.  Wielowątkowa fabuła pełna zwrotów akcji, która cechuje najnowsze produkcje, na nasze szczęście nie nuży i nie zniechęca widzów do oglądania.

The Crown – serial historyczny (Netflix PL)

The Last Kingdom – serial historyczny (Netflix PL)

Grace and Frankie – serial komediowy (Netflix PL)

Ozark – serial kryminalny (Netflix PL)

Sex education – serial komediowy (Netflix PL)

The Witcher – serial fantasy (Netflix PL)

Marco Polo – serial przygodowy / dramat historyczny (Netflix PL)

Jamestown – serial historyczny (Prime video)

Our planet – serial dokumentalny / przyrodniczy (Netflix PL)

Night on Earth – serial dokumentalny / przyrodniczy (Netflix PL)

Seriale historyczne zasługują na nasze szczególne zainteresowanie, gdyż to właśnie znany kontekst historyczny często pozwala zrozumieć fabułę. Z kolei te przygodowe są bardzo ciekawe i wciągają widza. Polecam też nagrane w wysokiej jakości pozycje przyrodnicze, w których dźwięk spokojnie wypowiadanych słów przez lektora pozwala nauczyć się wymowy słyszanego słownictwa, a polskie napisy pozwalają je zrozumieć.

Seriale do nauki specjalistycznego języka angielskiego

Coraz więcej seriali i filmów w swoich fabułach porusza treści specjalistyczne, pozwalając tym samym rozszerzyć wiedzę z zakresu ogólnie pojętego biznesu, prawa, medycyny oraz polityki – innymi słowy rożnych specjalistycznych dziedzin przydatnych w życiu zawodowym. Język specjalistyczny bazuje na znajomości języka angielskiego ogólnego, toteż z racji poznanego wcześniej słownictwa, a także zdobytego doświadczenia w uczeniu się, nie jest on technicznie trudny i nie wymaga dużego pamięciowego wysiłku, gdyż część słownictwa jest już nam znana. Wówczas należy jedynie poznać dodatkowe znaczenia i poszerzyć konteksty użycia poszczególnych słów. Taki stan rzeczy pozwala łatwo, i niejako przy okazji, nauczyć się nowych wyrażeń, również tych nieznanych w naszym rodzimym języku. Dostępnych seriali tematycznych jest nieskończona ilość, a ich interesująca tematyka, wartka akcja, dowcipne dialogi, barwne i realistyczne przygody głównych bohaterów pomagają nam zanurzyć się w języku specjalistycznym i poznać nową terminologię fachową.   

Grey’s Anatomy – serial medyczny (Netflix USA)

Dr. House – serial medyczny (Prime Video)

The good fight – serial o tematyce prawniczej (Prime Video)

How to get away with a murder – serial o tematyce prawniczej (Netflix PL)

Suits – serial o tematyce korporacyjno-prawniczej (Netflix PL)

Nie zapomnijmy również o ciekawych serialach nieanglojęzycznych, np. La case de papel (Netflix PL), Élite (Netflix PL), czy Ataye (Netflix PL), które możemy obejrzeć z lektorem angielskim lub z napisami. Zatem zanim kolejny raz ustawisz sposób oglądania interesującego Cię filmu bądź serialu, pomyśl nad rozwiązaniem, które będzie zarówno wygodne, jak i edukacyjne – dzięki czemu nauczysz się wielu nowych słów i zwrotów przyjemnie i bez wysiłku.

dr Adam Krzyk – anglista, amerykanista, kulturoznawca, tyflopedagog, absolwent University of Glasgow, Wielka Brytania, nauczyciel dyplomowany z wieloletnim doświadczeniem pracy nauki języka specjalistycznego w szkołach średnich oraz lektor współpracujący z UJ. Wielokrotny uczestnik programów Erasmus Plus poświęconych innowacyjnej edukacji w Europie. 

Dodaj komentarz