Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Angielski dla najmłodszych. Jak uczyć dziecko w domu?

Dzieci to, wbrew pozorom, wymagający adepci języka obcego. Aby efektywnie nauczyć dziecko angielskiego musisz zastosować różne techniki, które przykują jego uwagę na dłuższy czas – a dzieci, jak wiadomo, uczą się poprzez zabawę. Uzbrój się również w cierpliwość i wyrozumiałość, bo zmotywowanie dziecka do nauki języka nie zawsze jest proste. Podejmij jednak ten trud: nauka angielskiego w domu może stać się znakomitym uzupełnieniem zajęć w przedszkolu lub szkole.

Dlaczego warto uczyć dzieci angielskiego w domu?

Obecnie wiele dzieci już od najmłodszych lat ma możliwość nauki angielskiego w gronie swoich rówieśników. Tego typu lekcje – jeśli są poprowadzone z pasją i wyczuciem – mogą być znakomitą zabawą dla dziecka. Najmłodsi uczniowie kochają wszystko, co wiąże się z zabawą, czyli wszelkie piosenki z gestykulacją, kolorowe obrazki, rymowanki i inne aktywności. 

Wiadomo jednak, że codzienny kontakt z językiem obcym jest ważny, szczególnie w pierwszych etapach rozwoju dziecka. Właśnie dlatego ważne jest, aby najmłodsi nie tracili kontaktu z językiem obcym w weekendy, ferie lub wakacje. Z tego względu warto tak zorganizować dzieciom wolne dni, aby miały czas na naukę angielskiego w domu. Będzie to dla nich nie tylko świetne utrwalenie wiadomości zdobytych podczas zajęć z nauczycielem, lecz także znakomita forma wspólnego spędzania wolnych chwil, integracji i wartościowej rozrywki.

Od czego zacząć naukę angielskiego dla najmłodszych?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak Twoje dziecko radzi sobie z angielskim na zajęciach z rówieśnikami. Czy chętnie uczestniczy w zabawach? Czy zapamiętuje dużo nowych wyrażeń? Czy ma problem z nieśmiałością lub wycofaniem? Skup się na tym, jak możesz pomóc swojemu dziecku w nadążaniu za grupą i przełamaniu barier językowych.

Jeśli natomiast Twoja pociecha radzi sobie świetnie na zajęciach, jest zaangażowana i skora do nauki, możesz z powodzeniem zaplanować naukę w domu, która pomoże poznać jeszcze więcej przydatnych wyrażeń i rozwinie znajomości językowe.

W obu przypadkach najlepiej wyznaczyć konkretny dzień na naukę angielskiego, dajmy na to – sobotę po południu. Nazwij ten czas „Godzinką na angielski” lub „English time!”. Dzięki temu zarówno Ty, jak i dziecko wejdziecie w rytm nauki, a systematyczność jest ważna również w przypadku najmłodszych. Oczywiście miej na uwadze fakt, że dziecko nie zawsze może mieć ochotę na naukę: czy to przez brak humoru, czy przez złe samopoczucie. W miarę możliwości zadbaj o elastyczność. Jednodniowa przerwa lub skrócenie lekcji to coś, na co musisz się przygotować.

Pamiętaj jeszcze, że młodsze dzieci skupiają się znacznie krócej niż starsze, czasami nawet tylko na 10 minut. Nie wymagaj od nich bezwzględnego skoncentrowania na zabawie lub ćwiczeniu. To ma być dla nich przede wszystkim przyjemnie spędzony czas z rodzicem.

Nauka angielskiego dla dzieci w domu

Istnieje wiele metod nauki angielskiego dla dzieci w domu, ale każda z nich bazuje na tej samej zasadzie: nauka poprzez zabawę! Zapomnij o siedzeniu przy biurku i dyktowaniu dziecku zdań monotonnym głosem. Miarą efektywności nauki jest zawsze zaangażowanie i zainteresowanie, przede wszystkim dziecka, ale również Twoje. Jeśli uda Ci się wprowadzić je w świat zabawy, jest to już duża część sukcesu. Aby to osiągnąć, dobierz tematy, które interesują Twoje dziecko. Mały urwis kocha samochody? Śmiało, zróbcie przegląd wszystkich najważniejszych pojazdów po angielsku! Twoja pociecha jest fanką kotków, piesków i innych stworzeń? Zawłaszczcie dywan w salonie na chodzenie na czworakach i wydawanie osobliwych odgłosów. Wszelkie chwyty dozwolone, bo cel uświęca środki.

1. Przygotuj kolorowe angielskie fiszki lub obrazkowe karty

Wypisz najważniejsze słówka i ich tłumaczenia na odwrocie. Najważniejsze, czyli np. takie, z którymi dziecko ma problem lub takie, które poszerzą zasób jego słownictwa. Możesz to zrobić na kolorowych kartkach samoprzylepnych, które przykleisz na poszczególne przedmioty w domu, np. lodówkę, biurko, wazon czy okno. Oczywiście z rozwagą – nie zachęcamy do przyklejania fiszki ze słowem cat do ogona Twojego futrzaka. 

Kartki powinny być atrakcyjne wizualnie i czytelne. Znakomicie, jeśli dodatkowo umieścisz na nich rysunek, albo lepiej – niech Twoje dziecko przygotuje do nich odpowiednie rysunki. Inną metodą jest posłużenie się gotowymi kartami obrazkowymi o wielu zastosowaniach. Są to np. karty obrazkowe Leo i Lily. Są one podzielone na różne rodzaje – na jednych znajdują się kolorowe obrazki ze słówkami, na innych obrazki do pokolorowania ze słówkami do uzupełnienia. Dodatkowo do kart dołączona jest instrukcja z 11 grami, takich jak Memory czy Złotousty.

2. Oglądaj z dzieckiem bajki w języku angielskim i pomóż mu oswoić się z akcentem

Podkreślamy: Ty również musisz ją obejrzeć. Oglądanie bajek po angielsku to jeden z bardziej efektywnych i atrakcyjnych sposobów na naukę angielskiego z dzieckiem. Twoja obecność jest o tyle ważna, że musisz czuwać nad tym, czy dziecko ma problem ze zrozumieniem jakichś wyrażeń. W danych momentach możesz zatrzymać bajkę lub dopytać dziecko, co oznacza poszczególne słowo. Niektórych rzeczy Twoje dziecko ma szansę nauczyć się z kontekstu, a przede wszystkim oswoi się z wymową oraz akcentem.

Jeśli chcesz, żeby oglądanie bajek było mimo wszystko zajęciem bardziej utrwalającym, niż uczącym nowych wyrażeń, pomóż dziecku opanować zarówno podstawy gramatyki, jak i wymowy. Wesprzyj go w nauce podstawowych zwrotów, słówek i całych zdań po angielsku. Pomoże Ci w tym książka Angielski dla dzieci. Zdanie po zdaniu, w której znajdziesz aż 32 rozdziały z gotowymi zdaniami do przetłumaczenia, słowniczkami obrazkowymi i zasadami gramatycznymi. Atrakcyjna szata graficzna przykuje uwagę Twojego dziecka, a dołączony kurs MP3 pomoże mu ćwiczyć poprawną wymowę.

3. Ucz dziecko angielskich słówek i wyrażeń poprzez gesty, mimikę i dźwięki

Podstawową zaletą tej metody jest fakt, że pomaga ona skupić na sobie uwagę dziecka i pobudzić jego kreatywność. Zamiast kuć na pamięć słowo snake, wykonaj falujący ruch ręką i przeciągnij pierwszą głoskę: sssnake!. Zachęć dziecko do powtarzania gestów i słówek. Istnieje duża szansa, że Twoja pociecha powiąże dane słówko z gestem lub dźwiękiem i łatwo je przyswoi. W wielu przypadkach możesz wykorzystać również łatwo dostępne rekwizyty, takie jak np. łyżka. Możesz wykonać nią gest jedzenia, a wtedy Twoje dziecko nauczy się dwóch słówek: spoon oraz to eat.

Zapamiętanie wymowy jest bardzo ważne, ale nie warto zapominać przy tym o właściwej pisowni. Możesz pomyśleć o przygotowaniu obrazkowego słowniczka z wyraźnie zapisanymi słówkami, albo skorzystać z gotowego. Znajdziesz go np. w książce Z angielskim przez świat. Krzyżówki ze słowniczkiem obrazkowym. Na początku książki umieszczono strony, które są oddzielnymi słowniczkami dla każdej kategorii słówek, np. owoce, zwierzęta, dom, jedzenie czy części ciała. Do każdego słówka przypisana została ilustracja, a w niektórych przypadkach jest to jeden obrazek ze strzałkami do poszczególnych elementów, np. domu.

W utrwalaniu słówek Twojemu dziecku pomogą krzyżówki po angielsku przygotowane specjalnie dla najmłodszych adeptów języka angielskiego. Przy każdym haśle krzyżówki znajdują się odpowiednie obrazki, które dziecko może skojarzyć ze słowniczka lub z obserwacji rzeczywistych przedmiotów. 

Zachęcamy do wypróbowania opisanych pomysłów podczas wolnego czasu spędzanego z dzieckiem. Często dobranie odpowiedniej metody nauki angielskiego w domu odbywa się za pomocą prób i błędów. Im lepiej poznasz możliwości i zainteresowania swojego dziecka, tym nauka będzie efektywniejsza. Życzymy wielu radosnych wspólnych chwil z angielskim!

Podziel się z innymi