Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Angielski – ćwiczenia dla początkujących i zaawansowanych. Poznaj serię „Angielski. Trening”!

Nauka języka angielskiego, niezależnie czy zaczynasz ją od podstaw czy kontynuujesz ją na poziomie średnio zaawansowanym, wymaga efektywnych metod nauki. Jeśli dotychczasowe okazały się dla Ciebie niezadowalające – postaw na intensywne ćwiczenia gramatyczne! Z serią Angielski. Trening przyswoisz najważniejsze zasady angielskiej gramatyki w 3 prostych krokach. W tym artykule pokażemy Ci, na czym polega angielski trening i jak wykorzystać w pełni swój potencjał językowy przy pomocy dwóch uzupełniających się książek – Angielski. Trening B1 i Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka 3.

Nauka angielskiego w 3 krokach zgodnie z zasadami prawidłowego treningu: teoria, ćwiczenia i krzyżówka językowa

Angielski. Trening łączy w sobie cechy praktycznego repetytorium gramatycznego i rozrywki umysłowej. Znajdziesz w nim 35 rozdziałów z prosto wyłożoną teorią, ciekawymi ćwiczeniami, testami oraz krzyżówkami językowymi. Jeśli interesuje Cię nauka angielskiego dla początkujących, wybierz Angielski. Trening A1 i Angielski. Trening A2. Zajrzyj z nami do 3. części serii, czyli Angielski. Trening B1 na poziomie średnio zaawansowanym i powtórz zasady poprawnego użycia someany no.

Krok 1. Rozgrzewka

Na początku zapoznajesz się z teorią oraz przykładami umieszczonymi w ramce. 

Słowa some i pochodzących od niego zaimków, tj. something (coś), someone/somebody (ktoś), somewhere (gdzieś), używamy w zdaniach oznajmujących.

W pytaniach i przeczeniach używamy słowa any i innych od niego pochodzących, czyli anythinganyone/anybody,anywhere. W pytaniach słowa te tłumaczymy odpowiednio jako „coś, ktoś, gdzieś”, a w przeczeniach – „nic, nikt, nigdzie”. W zdaniach oznajmujących możemy ich używać wtedy, gdy mówimy o którejkolwiek osobie, rzeczy lub miejscu, bez względu na ich cechy. 

Porównaj:

Do you have anything for me?* – Masz coś dla mnie?
I don’t have anything on me. – Nie mam niczego przy sobie.
If you need anything, just ask me. – Jeśli będziesz czegokolwiek potrzebował, po prostu mnie poproś/zapytaj.

Słowa no i jego pochodnych, czyli nothing (nic), no one / nobody (nikt), nowhere (nigdzie), używamy do tworzenia przeczeń.

*Czasem, gdy oferujemy coś lub spodziewamy się odpowiedzi twierdzącej, w pytaniach można zastosować słowo some (lub pochodzące od niego zaimki), np. Would you like something to drink?Do you have something for me?


Krok 2. Trening właściwy

Po zapoznaniu się z częścią teoretyczną, przechodzisz do treningu właściwego. Stanowią go różnorodne ćwiczenia, takie jak m.in. wybór właściwego zaimka czy uzupełnianie zdań z lukami. Na końcu zebraliśmy trudniejsze słownictwo, które przyda Ci się do wykonania tych ćwiczeń.

Oto jedno z ćwiczeń:

Spróbuj odgadnąć, jakie słowa, zawierające someany, no lub every, zostały usunięte z tytułów piosenek.

1. ___ Compares 2 You – Sinéad O’Connor
2. ___ Hurts – R.E.M.
3. I’ll Be Fine ___ – Ringo Starr
4. ___ Loves ___ – Dean Martin
5. You Didn’t Mean ___ to Me – The Ramones
6. Miracles out of ___ – Kansas
7. Money Changes ___ – Cyndi Lauper
8. ___ Big – Shawn Mendes
9. ___ Home – Pink Floyd
10. ___ Else’s Heart – Lady Antebellum
11. ___ Could Happen – Ellie Goulding
12. I Have ___ – Whitney Houston

Odpowiedzi: 1. Nothing 2. Everybody 3. Anywhere 4. Everybody, Somebody 5. Anything 6. Nowhere 7. Everything 8. Something 9. Nobody 10. Somebody 11. Anything 12. Nothing

Krok 3. Krzyżówka

Uff, czas na relaks! Ostatnim krokiem jest rozwiązanie krzyżówki ze słownictwem z rozdziału. Dzięki niej utrwalisz poznane słówka.

Połącz naukę angielskiej gramatyki z ćwiczeniem umiejętności mówienia 

Jeśli zależy Ci na tym, by uczyć się angielskiego jeszcze intensywniej, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Każda część Angielski. Trening odpowiada poszczególnym częściom serii Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka. To praktyczny kurs językowy na poziomie A1-C2 wraz z nagraniami MP3. Krok po kroku omawia on najważniejsze zagadnienia gramatyczne, ułożone według stopnia trudności. Uczysz się ich poprzez tłumaczenie zdań z codziennego języka i stopniowe ćwiczenie zasad gramatyki, co pomoże Ci tworzyć własne, poprawne wypowiedzi.

Zobacz, jak idealnie pokrywają się spisy treści obu książek:


W 13. rozdziale Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka 3 znajdziesz komplet 34 zdań do przetłumaczenia z języka polskiego na język angielski. Zasady pracy z tą książką są równie przejrzyste, co przy treningu:

  1. Otwórz rozdział i zakryj tłumaczenie po angielsku po prawo. 
  2. Przeczytaj zdanie w języku polskim. 
  3. Zapisz swoje tłumaczenie w języku angielskim obok.
  4. Sprawdź poprawną odpowiedź.
  5. Przeczytaj wskazówki w dymkach i odsłuchaj nagrania MP3.

Zobacz przykład:

Nie mam nic do dodania. 
I have nothing to add.

Musimy pamiętać, żeby nie używać podwójnego przeczenia. Nie możemy powiedzieć: I don’t have nothing to add, ponieważ w takim zdaniu występują dwa słowa przeczące (don’tnothing). Możemy jednak powiedzieć: I don’t have anything to add.

Wybierz Angielski. Trening i Angielski w tłumaczeniach. Gramatyka!

Jak widzisz, obie pozycje idealnie się dopełniają; jedna nastawiona jest na intensywny trening gramatyczny, druga na swobodne użycie języka poprzez tłumaczenie i rozwijanie umiejętności wymowy i rozumienia ze słuchu. To od Ciebie zależy kolejność realizowania materiału: możesz korzystać z nich naprzemiennie. Już dziś rozpocznij intensywną naukę angielskiego dla początkujących lub średnio zaawansowanych na wybranym przez siebie poziomie: A1, A2 lub B1. To jak, zabieramy się za ćwiczenia?

Podziel się z innymi