Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Kosmiczna przygoda, czyli jak świętować z dziećmi Dzień Kosmosu po angielsku?

Zbliża się niezwykły dzień, który może stać się fantastyczną okazją do nauki języka angielskiego połączoną z pogłębianiem zainteresowań dzieci. Dzień Kosmosu, obchodzony 21 maja, można uczcić nie tylko poprzez odkrywanie kosmicznych tajemnic. Można również poszerzać umiejętności językowe, wzbogacając słownictwo uczniów i przedszkolaków, a przy tym rozwijając ich kreatywne myślenie. A zatem countdown begins! Rozpoczynamy odliczanie.

Warto wykorzystać tę wyjątkową okazję do zapewnienia dzieciom niezapomnianego doświadczenia edukacyjnego i zachęcenia ich do eksploracji kosmicznego świata w języku angielskim. Nauka słownictwa angielskiego związanego z kosmosem może być wartościowa z kilku ważnych powodów:

  • Rozwój zainteresowań naukowych: nauka o kosmosie jest dla dzieci fascynująca. Uczenie ich słownictwa związanego z tym tematem może pobudzić ich zainteresowanie odkrywaniem nowych rzeczy.
  • Edukacja globalna: wiedza o kosmosie jest współcześnie niezmiernie istotna. Znajomość słownictwa w języku angielskim pozwala na dostęp do globalnej społeczności naukowej, która często używa angielskiego jako języka komunikacji.
  • Poszerzenie horyzontów: uczenie się słownictwa związanego z kosmosem poszerza horyzonty. Pozwala też dzieciom na wyobrażenie sobie możliwości dalekich podróży kosmicznych i odkryć.
  • Rozwój językowy: poznanie słownictwa związanego z kosmosem w języku angielskim wspiera rozwój językowy dzieci. Wprowadza ich w nowe tematy i wyrażenia. Pomaga wzbogacić zasób słów i przećwiczyć dotychczasowe umiejętności w nowy, ciekawy sposób. 
  • Inspiracja do nauki: Dzień Kosmosu może być doskonałą okazją do inspirowania dzieci do odkrywania nowych dziedzin wiedzy. Uczenie słownictwa związanego z kosmosem pomoże rozbudzić w dziecku ciekawość świata i zachęci do eksplorowania naukowych tajemnic wszechświata w przyszłości.

Jak obchodzić Dzień Kosmosu?

Jak więc możemy obchodzić ten dzień i jednocześnie uczyć dzieci angielskiego? Mamy dla Ciebie kilka propozycji. W tym dniu nie może zabraknąć ćwiczenia współpracy, zdolności matematycznych, plastycznych, motoryki małej, grafomotoryki, odgrywania ról i zadawania pytań. Poniżej znajdziesz opisy co najmniej siedmiu zabaw i ćwiczeń, w których wykorzystasz gotowe karty pracy, kolorowanki i wycinanki. Zabawy te można łączyć według uznania, tworząc dostosowany do potrzeb określonej grupy plan dnia. Są to rozmaite aktywności ruchowe,  plastyczne, indywidualne, grupowe i w parach. Na pewno znajdziesz coś, co spodoba się Twoim podopiecznym. 

Materiały są stworzone w sposób, który gwarantuje doskonalenie umiejętności językowych, a także holistyczny rozwój dzieci, niezwykle ważny w wieku przedszkolnym. Wprowadzane są podstawowe słówka i frazy angielskie, doskonalona jest umiejętność liczenia, nauka rozpoznawania emocji czy ćwiczenia zdolności motorycznych. Oto kilka pomysłów na kosmiczne obchody, które możesz wykorzystać w swoim scenariuszu zajęć.

dziecko w stroju astronauty stoi przy kartonowej rakiecie książka angielski w przedszkolu gry i zabawy Preston Publishing

Pomysły na kosmiczne obchody

Na początek proponujemy wprowadzenie. Możesz obejrzeć z dziećmi krótki film ze startu rakiety kosmicznej. Zapytaj podopiecznych, dokąd ona leci, a także co można zobaczyć w kosmosie. Następnie zapoznaj dzieci ze słownictwem z kart obrazkowych (pobierz tutaj karta pracy Flashcard). 

Pomocne w tym mogą być poniższe zabawy:

  • What is missing? Rozłóż zestaw kart na podłodze lub stoliku. Poproś dzieci o zamknięcie oczu, a następnie zabierz jedną kartę. Zadaniem dzieci jest wskazanie tego, co zniknęło. 
  • Memory Tej gry nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Polega na szukaniu par tych samych obrazków wśród odwróconych kart. 
  • Snap the card Rozłóż zestaw kart na podłodze lub stoliku. Podaj słowo z wybranej karty. Zadaniem dzieci jest odnaleźć kartę i dotknąć jej dłonią lub klepnąć packą na muchy. 

Po zapoznaniu ze słownictwem proponujemy przejście do zadania indywidualnego. Będą potrzebne: kolejna karta pracy Spaceship: colouring (po jednej dla każdego dziecka) oraz kredki. Rozdaj dzieciom karty pracy i poproś o pokolorowanie rakiety zgodnie z Twoimi instrukcjami.  

Możesz przygotować również zabawę plastyczną. Zaproś dzieci do zabawy w rysowanie kosmity zgodnie z wyrzuconą liczbą oczek. Potrzebujesz do tego karty pracy Roll the alien, po jednej dla każdego dziecka, dodatkowej kartki, kredek i kostki do gry. Rozdaj każdemu dziecku materiały i wytłumacz, że każde kolejno rzuca kostką. Następnie sprawdza w kodzie rzutów z karty pracy, jakie ciało, twarz, włosy i antenkę powinien mieć jego kosmita. Następnie poproś grupę o pokazanie swoich portretów kosmity. Porównajcie, czy są podobne, czy zupełnie różne. 

Zabawy grupowe

W dalszej części zajęć zaproś całą grupę do wspólnej zabawy. Potrzebne będą: osłona na oczy i różne przedmioty, które można rozpoznać po kształcie. Osłona na oczy może być kosmiczną maską. Wykonasz ją naklejając wesołe oczy i antenki na maskę do spania lub okulary. Następnie ochotnicy zakładają maskę i ich zadaniem jest rozpoznanie podanego przedmiotu. Najlepiej, gdyby były to przedmioty, których nazwy po angielsku dzieci już znają. Możesz zadać dziecku w masce pytanie: What have you got in your hands?. Dziecko może odpowiedzieć: I have got a ball. 

Inną zabawą grupową może być zabawa w znajdowanie przedmiotów. Udawaj, że jesteś kosmitą i nie znasz znaczenia niektórych wyrazów. Weź notes, w którym będziesz mieć zapisane te słowa, i odczytuj je dzieciom. Poproś, aby pokazywały Ci odpowiadające im rzeczy w sali. Możesz pytać: What is ‘a table’? What is ‘a teddybear’?

Do kolejnej zabawy możesz wykorzystać kartę pracy Space count (po jednym zadaniu dla każdego dziecka) oraz spinacze. Rozdaj karty i spinacze. Zadaniem dzieci jest wskazanie liczby kosmitów, planet, gwiazd i statków kosmicznych za pomocą spinaczy. Następnie pytaj poszczególnych członków grupy, czy znają nazwy rzeczy, które liczą. 

Na koniec możesz zaproponować zabawę plastyczną z wykorzystaniem karty pracy Tangram: spaceship. Sprawdź, czy dzieci pamiętają angielskie nazwy kształtów. Rozdaj wycięte zestawy elementów (lub niech każdy z uczestników wytnie je samodzielnie). Następnie poproś o ułożenie rakiety kosmicznej według wzoru lub własnego pomysłu. 

Scenariusz zajęć możesz urozmaicić wspólną zabawą przy piosence: Zoom, Zoom, Zoom, We’re Going to the Moon

Angielski w przedszkolu. Gry i zabawy na dni wyjątkowe

Potrzebujesz więcej pomysłów na interesujące ćwiczenia językowe dla dzieci, które urozmaicą roczny plan pracy? Mamy coś specjalnie dla Ciebie. Angielski w przedszkolu. Gry i zabawy na dni wyjątkowe to zbiór propozycji aktywności na zajęcia z języka angielskiego. Przedstawione w niej zabawy są związane z obchodzeniem dni wyjątkowych. Stanowią doskonałe źródło inspiracji dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, animatorów, a także rodziców uczących swoje pociechy języka angielskiego w domu. 

Angielski w przedszkolu Gry i zabawy na dni wyjątkowe okładka książki Preston Publishing

Książka zawiera ponad 160 pomysłów na zabawy ujętych w ramy 18 dni tematycznych. Wśród nich znajdziesz między innymi Dzień Morza, Dzień Kosmosu czy Dzień Baśniowych Postaci oraz dodatkowy zestaw wakacyjny. Do każdego zagadnienia przygotowany jest zestaw kart pracy, które łatwo powielisz na zajęcia z dziećmi (ułatwi Ci to forma kołozeszytu). Kart pracy użyjesz podczas obchodów dni wyjątkowych, ale także jako urozmaicenie innych zajęć lub jako zadania dla chętnych. 

Angielski w przedszkolu Gry i zabawy na dni wyjątkowe okładka książki Preston Publishing

Pamiętaj, że nauka języka angielskiego w kontekście tematycznym ma nie tylko walor edukacyjny. Może być również niezwykle ekscytująca i inspirująca dla dzieci. Poprzez zróżnicowane i angażujące zajęcia możemy sprawić, że nauka języka angielskiego stanie się dla dzieci przyjemnością i źródłem inspiracji. 

Niech zatem Dzień Kosmosu będzie dla wszystkich dniem pełen odkryć i przygód! Sky is the limit! Nie ma ograniczeń w tym, co można osiągnąć lub czego można się nauczyć.

Życzymy udanej zabawy i owocnych lekcji!

Podziel się z innymi