Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Angielski w każdym wieku! Powrót do szkoły z językiem angielskim

Wakacje niemal dobiegły końca. W związku z tym nadszedł czas powrotu do szkolnej rzeczywistości. Nie powinno nas to jednak zniechęcać, ponieważ wrzesień to doskonały moment, aby podjąć nowe wyzwania językowe. 

Język angielski jest dla uczniów językiem pierwszej potrzeby. Tyczy się to zarówno najmłodszych, dopiero rozpoczynających przygodę z edukacją, jak i tych starszych, przygotowujących się do egzaminu maturalnego bądź próbujących swoich sił w certyfikatach językowych. Oprócz szkolnych podręczników, warto mieć pod ręką inne materiały, które uprzyjemnią i usprawnią proces nauki angielskiego. 

Co człowiek, to metoda. Metody nauki angielskiego w zależności od grupy wiekowej

Zanim jednak podejmiesz się wyboru odpowiednich materiałów, zastanów się nad tym, jakie metody nauczania angielskiego będą najlepsze dla poszczególnych grup wiekowych. Dzieci inaczej konceptualizują otaczający ich świat niż np. licealiści. Wybierając podręczniki do nauki języka, musimy dostosować je do odbiorcy. 

Oto kilka metod, jakie mogą okazać się skuteczne w procesie nauki angielskiego w zależności od wieku: od pierwszych lat podstawówki do końca szkoły średniej. 

Dla klas 1-3 szkoły podstawowej: uczyć bawiąc 

Najmłodsi uczą się najlepiej poprzez zabawę i działania angażujące zmysły. Dlatego metody nauczania w tym przypadku powinny skupiać się na:

 1. zabawach i piosenkach: piosenki i rymowanki stanowią niezastąpioną część nauki angielskiego dla dzieci w wieku podstawowym. Melodie i rytmy ułatwiają zapamiętywanie słownictwa i struktur językowych. Dodatkowo, śpiewanie pozwala na naturalne wyćwiczenie akcentu i intonacji;
 2. grach językowych: proste gry, takie jak bingo, memory czy gry planszowe, są świetnym narzędziem do nauki angielskiego. Dzieci uczą się poprzez działanie, co sprzyja naturalnemu przyswajaniu nowych słów i zwrotów;
 3. ilustrowanych książkach: książki do angielskiego dla dzieci z obrazkami pozwalają na zrozumienie treści na podstawie kontekstu wizualnego. Dzieci mogą tworzyć opowieści na podstawie ilustracji, co rozwija ich zdolności komunikacyjne.

Dla klas 4-8 szkoły podstawowej: ćwiczenia angażujące

W tym wieku uczniowie poszerzają swoje zdolności językowe i zaczynają zdobywać bardziej zaawansowane umiejętności. Metody, które mogą być skuteczne, to:

 1. podręczniki z ćwiczeniami: ustrukturyzowany podręcznik do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego pomaga w rozwijaniu zdolności czytania, pisania, słuchania i mówienia. Zadania dostosowane do poziomu zaawansowania uczniów pozwalają na stopniowe wprowadzanie nowych zagadnień;
 2. praca w grupach: ćwiczenia grupowe angażują uczniów w autentyczną komunikację. Rozwiązując zadania w grupach, uczniowie ćwiczą mówienie, słuchanie i interakcję w języku angielskim;
 3. gry edukacyjne i aplikacje do nauki angielskiego: współczesne technologie oferują wiele interaktywnych gier i aplikacji, które sprawiają, że nauka staje się atrakcyjniejsza. Gry te łączą edukację z rozrywką, umożliwiając równoczesne doskonalenie języka;
 4. projekty i prezentacje: praca nad projektami lub prezentacjami na określone tematy pozwala uczniom na ćwiczenie mówienia publicznego, zdobywanie pewności siebie oraz zgłębianie konkretnych dziedzin słownictwa.

Dla uczniów szkół średnich: zanurzenie w językowej rzeczywistości 

Na tym etapie uczniowie poszerzają swoje umiejętności językowe, przygotowując się zarówno do egzaminów, jak i komunikacji w rzeczywistych sytuacjach. Skuteczne metody obejmują:

 1. czytanie literatury w języku angielskim: czytanie powieści, opowiadań i artykułów w oryginalnej wersji językowej pozwala na rozwijanie zaawansowanego słownictwa, zrozumienie różnych stylów pisania oraz umiejętność analizy tekstu;
 2. oglądanie filmów i seriali w oryginale: poprzez oglądanie treści audiowizualnych w języku angielskim, uczniowie doskonalą rozumienie ze słuchu, zapoznają się z różnorodnymi akcentami i przyzwyczajają się do naturalnego tempa mówienia;
 3. debaty i dyskusje: praca nad debatami i uczestnictwo w dyskusjach rozwija umiejętności argumentacji, obrony swoich poglądów oraz wyrażania opinii w przekonujący sposób;
 4. kursy online: dla zaawansowanych uczniów dostępne są specjalistyczne kursy online z angielskiego, które skupiają się na konkretnych dziedzinach, takich jak język biznesu, medycyny czy nauki przyrodnicze.

Angielski dla najmłodszych

Pierwsze kroki w nauce języka są najważniejsze. Dobra książka do nauki angielskiego dla dzieci to podstawa! 

Możesz wybrać podręcznik do angielskiego dla dzieci, który wprowadza dzieci w świat angielskich wyrażeń poprzez proste zdania i atrakcyjne ilustracje. Przewodnikami po nauce angielskiego są w nim Cheerfy i Grumpy, których historie najmłodsi będą śledzić przez kolejne rozdziały. 

Nauka angielskich słówek będzie prostsza, jeśli zdecydujesz się na krzyżówki z angielskiego dla dzieci. Połączysz ją z zabawą, a także z przyswajaniem wiedzy o kulturze i geografii 42 krajów. Język angielski jest tutaj pretekstem do szerszego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość i pozwoli najmłodszym na jej odkrywanie, budując otwartość na innych i łącząc świat językowy z wymiarem kulturowym. 

Angielski dla ósmoklasistów

Dla uczniów szkół podstawowych, którzy przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty i wybierają się niedługo do szkoły średniej, ważne są praktyczne ćwiczenia z angielskiego oraz prosto wyłożona teoria. 

W tym przypadku warto zainwestować w podręcznik do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego, dzięki któremu gramatykę angielską i angielskie słówka przyszli licealiści będą mieć w małym palcu. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom uczniowie rozwijają swoje zdolności językowe w sposób kompleksowy, sytuując słownictwo w kontekście oraz opisując zawarte w książce kolorowe ilustracje. 

Nauka angielskiej gramatyki na poziomie podstawowym wymaga intensywnych ćwiczeń. Książki do nauki angielskiej gramatyki na poziomie podstawowym to doskonałe wsparcie w przygotowaniu do egzaminów, a także w trakcie samodzielnej nauki, także dla starszych początkujących adeptów angielskiego. 

Co ważne, zestawy zadań odpowiadających poziomowi początkującemu powinny być dostosowane do aktualnych standardów edukacyjnych. Trójdzielna kompozycja, czyli rozgrzewka z teorią popartą praktycznymi przykładami użycia, zestaw różnorodnych ćwiczeń oraz krzyżówki z angielskiego na poziomie podstawowym, pozwala na ustrukturyzowanie wiadomości niezbędnych na tym poziomie zaawansowania. 

Angielski dla maturzystów

Przygotowanie do matury z języka angielskiego to wyzwanie, ale również doskonała okazja do zdobycia cennych umiejętności językowych. Wybierz książki do matury z angielskiego, które przygotują Cię zarówno do matury podstawowej, jak i do matury rozszerzonej z angielskiego.

Dzięki przykładowym testom przećwiczysz wiadomości ze słowotwórstwa i poszerzysz swój zasób słownictwa. Sprawdzisz się też w sytuacjach komunikacyjnych dzięki minidialogom, nauczysz się tworzyć parafrazy, tłumaczyć zdania i nie tylko! Zadania z gramatyki i słownictwa do matury z angielskiego to nieoceniona pomoc w zapoznaniu się z formatem egzaminu maturalnego z angielskiego oraz w identyfikacji własnych mocnych i słabych stron.

Jeżeli zależy na samodzielnym rozwoju, a gramatyka angielska na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym wymaga powtórki do matury z angielskiego, postaw na podręcznik do matury rozszerzonej z angielskiego. Różnorodne ćwiczenia gramatyczne z angielskiego oraz krzyżówki leksykalne pomogą Ci powtórzyć najważniejsze zagadnienia do matury z angielskiego. 

Students writing lecture or essay by desk

Plan to podstawa! Jak zaplanować naukę do egzaminów z języka angielskiego?

Przed zbliżającymi się egzaminami, dobrze zaplanowana nauka języka angielskiego to klucz do osiągnięcia sukcesu. Ważne jest nie tylko regularne ćwiczenie, ale także skoncentrowanie się na odpowiednich treściach, które pojawiają się najczęściej na konkretnym egzaminie – czy to egzaminie ósmoklasisty, czy maturze z angielskiego. 

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zaplanować skuteczną naukę angielskiego i skoncentrować się na kluczowych jej obszarach.

1. Stwórz plan nauki

Przed przystąpieniem do nauki, stworzenie planu jest niezbędne. Określ czas, jaki został Ci do egzaminu i podziel go na tygodnie lub dni nauki. Ustal, ile czasu poświęcisz codziennie na naukę angielskiego, w tym różnorodne umiejętności językowe: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Upewnij się, że plan jest realistyczny i dopasowany do Twoich codziennych obowiązków.

2. Skup się na treściach egzaminacyjnych

Przegląd materiałów egzaminacyjnych to kluczowy krok. Zapoznaj się z formatem egzaminu, rodzajami zadań i ich trudnością. Na podstawie tego dostosuj swoją naukę do konkretnych wymagań egzaminacyjnych.

3. Rozbuduj słownictwo i wyrażenia

Rozbudowa słownictwa i znajomość wielu wyrażeń, związków frazeologicznych i idiomów, to istotne elementy, które na pewno pomogą Ci zdać egzaminy z języka angielskiego. Skup się na nauce nowych słów i zwrotów związanych z najczęściej poruszanymi zagadnieniami egzaminacyjnymi, takimi jak zdrowie, edukacja czy środowisko.

4. Rozumienie ze słuchu

Testy z języka angielskiego zawierają fragmenty audio, które uczniowie muszą zrozumieć i odpowiedzieć na związane z nimi pytania. Zacznij słuchać anglojęzycznych podcastów, audiobooków lub filmów, aby osłuchać się z różnymi akcentami i praktykować rozumienie żywego języka.

5. Czytanie ze zrozumieniem:

Nauka czytania w języku angielskim to kluczowa umiejętność. Czytaj artykuły, opowiadania lub książki w języku angielskim. Nie tylko rozwija to słownictwo, ale także pomaga w lawirowaniu między różnymi stylami i rejestrami.

6. Pisemne wyrażanie myśli

W przypadku egzaminów pisanie krótkich maili czy dłuższych wypowiedzi argumentacyjnych jest nieuniknione. Praktykuj tworzenie spójnych tekstów, zwracając uwagę na logiczną strukturę i gramatykę.

7. Mówienie i dialogi

Jeśli egzamin obejmuje część ustną, ćwicz mówienie i dialogi. Trenuj rozmawianie na różne tematy, nagrywając dialogi w języku angielskim. Możesz rozmawiać z kimś, ale też sam do siebie. Pomoże to wzbogacić słownictwo i poprawić płynność w mówieniu.

8. Egzaminy z poprzednich lat

Rozwiązuj arkusze z poprzednich lat. Pomoże Ci to zrozumieć specyficzną strukturę danego testu oraz opanować tempo i zdolność do rozwiązywania zadań w określonym czasie.

9. Regularność i konsekwencja

Codzienna nauka angielskiego jest kluczem do sukcesu. Regularne ćwiczenia z angielskiego pomagają w utrwaleniu zdobytych umiejętności i rozwijaniu nowych.

Podziel się z innymi