Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Słownictwo czy zdania? Jak uczyć się słówek?

Znalezienie idealnej dla siebie metody nauki języka to rzeczywiście nie lada wyzwanie. Nic nie zastąpi intensywnego wyjazdu za granicę lub regularnych zajęć z doświadczonym nauczycielem. Wiele osób nie ma jednak możliwości lub czasu na takie podejście. Dlatego też poszukiwanie odpowiednich metod nauki staje się coraz bardziej powszechne. Jak zatem przyswajać język obcy tak, aby zapamiętać jak najwięcej? Jak uczyć się słówek?

Czy wkuwanie słówek to dobra metoda nauki?

Łatwo znaleźć metodę uczenia się pojedynczych wyrazów. Są strony internetowe, elektroniczne słowniki, programy komputerowe, aplikacje mobilne czy fiszki, które wspomagają uczenie się słownictwa. Można przerzucać dziesiątki tabelek ze słówkami dziennie i powtarzać je bez końca… Jednak czy wkuwanie słówek wystarczy, aby zacząć mówić w języku obcym naturalnie i poprawnie?

Załóżmy, że poznajemy około 25 słówek dziennie – to tyle słówek, ile średnio zaleca się poznawać każdego dnia. W ciągu tygodnia powinniśmy więc mieć już wyuczonych 150 słówek, około 600 w ciągu miesiąca. W jeden rok teoretycznie moglibyśmy nauczyć się ponad 7000 wyrazów. Ale czy chodzi tu o ilość, czy jakość? Czy poznanie i zapamiętanie tylu słów pozwoli Ci zacząć posługiwać się językiem?

Przede wszystkim ważne jest użycie danych słów w kontekście. Jeśli nauczymy się przykładowo, że to do oznacza robić, never – nigdy, before – przedtem, like – tak jak, czy będziemy w stanie powiedzieć np. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłem? Gratulujemy, jeśli na podstawie powyższych słów uda Ci się skonstruować zdanie podobne do I’ve never done anything like that before. Jeśli nie, nie ma się czym martwić. Chodzi o to, aby poznawać pełne zdania i uczyć się właśnie ich, a nie pojedynczych słówek wyrwanych z kontekstu. Zamiast mechanicznie uczyć się kolejnych słów, można przecież przyswoić tylko kilka przydatnych w życiu codziennym zdań. To dobra odpowiedź na to, jak uczyć się słówek.

Strategia wkuwania słówek może być skuteczna szczególnie na początkowym etapie nauki, gdy uczniowie budują podstawową bazę słownictwa. Powtarzanie słów może pomóc w ich utrwaleniu w pamięci krótkotrwałej, co pozwala na ich szybkie zapamiętanie. Jednak w dłuższej perspektywie, wkuwanie słówek bez zrozumienia ich kontekstu może prowadzić do problemów z ich skutecznym użyciem w rzeczywistych sytuacjach komunikacyjnych. Dlatego też, choć nauka słownictwa na pamięć może być pomocna jako narzędzie uzupełniające, kluczowe jest również stosowanie słówek w kontekście.

Jak uczyć się słówek i gramatyki. Nauka w kontekście

Oczywiście należy mieć na uwadze to, że nie tylko zapamiętane zdania i słowa składają się na umiejętność mówienia w języku obcym. Jest także drugi, nie mniej ważny czynnik – gramatyka. To ona pomoże jeszcze szybciej, dokładniej i efektywniej uczyć się języka. Ponadto dobra znajomość gramatyki pozwoli Ci płynnie przekształcać zdania w zależności od kontekstu. Dobrze, aby nauka słownictwa i gramatyki szła ze sobą w parze.

Przypatrzmy się, jakie elementy wiedzy gramatycznej zawiera zdanie I’ve never done anything like it before. Ze słówkami takimi jak never/before często używa się czasu Present Perfect, który wskazuje na powiązanie czynności z czasem teraźniejszym (nigdy wcześniej – czyli do tej pory tego nie robiłem); anything używane jest w zdaniach przeczących; like używa się do tworzenia porównań. Gdy odkryjemy zasady rządzące językiem obcym i zrozumiemy konstrukcje zdań, które powtarzamy, nauka stanie się przyjemnością. A przecież każda przyjemność motywuje do dalszych działań. Czy nie lepiej postawić na jakość niż na ilość?

Uczenie się słownictwa i gramatyki jednocześnie to kluczowy element skutecznego opanowania języka obcego. Oto kilka powodów, dlaczego warto poświęcać uwagę zarówno na słownictwo, jak i gramatykę:

  1. Komunikacja: Słownictwo dostarcza nam narzędzi niezbędnych do wyrażania myśli i komunikacji z innymi. Jednak bez odpowiedniej gramatyki trudno jest zbudować poprawne zdania. Może prowadzić do niezrozumienia lub pomyłek w komunikacji.
  2. Zrozumienie tekstu: Znajomość słownictwa pomaga w zrozumieniu tekstu czy dialogu. Jednak aby w pełni zrozumieć strukturę zdania czy gramatyczną konstrukcję, konieczne jest również zrozumienie gramatyki języka.
  3. Poprawność językowa: Opanowanie zarówno słownictwa, jak i gramatyki pozwala na konstruowanie poprawnych zdaniowych konstrukcji. Jest istotne zarówno w kontekście pisemnym, jak i ustnym. Dzięki temu możemy wyrażać się precyzyjnie i klarownie.
  4. Efektywność nauki: Uczenie się słownictwa i gramatyki równocześnie może być bardziej efektywne, ponieważ te dwa elementy wzajemnie się uzupełniają. Poznanie nowych słów w kontekście ich gramatycznych zastosowań ułatwia zapamiętywanie i zrozumienie ich znaczenia.

Sprawdź samodzielnie, czy to odpowiedni sposób nauki dla Ciebie. Podziel się swoją opinią w komentarzu, jak uczyć się słówek!

Podziel się z innymi