Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Wakacje w angielskim stylu. Podróże i konwersacje po angielsku

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, na straganach wzrok przykuwają soczyste truskawki, a na Twojej playliście rządzą imprezowe numery? To znak, że wakacje są już za pasem! 

Wakacyjne podróże dają możliwość eksploracji nowych miejsc, poznawania różnorodnych kultur i czerpania radości z niezapomnianych przygód. Jeśli marzysz o spędzeniu wakacji za granicą lub chcesz zanurzyć się w międzynarodowym środowisku podczas podróży, nauka języka angielskiego staje się kluczowa.

Angielski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie i pełni rolę lingua franca w wielu regionach. Swobodne porozumiewanie się w tym języku otwiera drzwi do szerokiego spektrum doświadczeń podczas podróży.

Niezależnie od tego, czy chcesz odwiedzić majestatyczne zabytki w Wielkiej Brytanii, odkryć tajemnice egzotycznych plaż w Australii czy zgłębić fascynującą historię Stanów Zjednoczonych, znajomość języka angielskiego pozwoli Ci komunikować się z lokalnymi mieszkańcami, poruszać się po nieznanych obszarach i uczestniczyć w autentycznych interakcjach kulturowych.

Potrzebujesz przewodnika? Atrakcje turystyczne w krajach anglojęzycznych 

Oto kilka miejsc, które pozwolą Ci nie tylko na podziwianie spektakularnych widoków, ale także pomogą zgłębić historię i tradycje tych regionów. 

  • Londyn, Wielka Brytania 

Stolica Wielkiej Brytanii, Londyn, jest jednym z najbardziej fascynujących miast na świecie. To miejsce, gdzie przeszłość i teraźniejszość splatają się w jedną niezwykłą całość. Symbolicznym punktem miasta jest Pałac Buckingham, miejsce zamieszkania brytyjskiej rodziny królewskiej. Codziennie o godzinie 11:00 następuje ceremonia zmiany warty, która jest prawdziwą atrakcją dla turystów. Nie możesz również przegapić zwiedzania ikonicznego Tower of London, jednego z najstarszych zamków w Europie. Możesz tam zobaczyć klejnoty koronne, a także odkryć fascynującą historię samego zamku. Niegdyś stanowił on więzienie, a przez pewien okres służył również jako zoo. Dla miłośników sztuki i kultury obowiązkowa jest wizyta w British Museum. Znajduje się tu ogromna kolekcja sztuki i artefaktów z całego świata. Nie zapomnij również o spacerze po kultowej ulicy Abbey Road, skąd pochodzi słynne zdjęcie z albumu The Beatles.

  • Sydney, Australia

Przenosimy się teraz na drugą stronę globu, do fascynującego miasta Sydney w Australii. To miejsce, gdzie połączenie imponujących budowli, pięknych plaż i energicznej atmosfery tworzy niepowtarzalny klimat. Symbol miasta, Opera w Sydney, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Możesz zwiedzić wnętrze opery podczas wycieczki i podziwiać zarówno architekturę, jak i spektakularne widoki na zatokę. Kolejną atrakcją jest Most Harbour, który łączy centrum miasta z północnymi przedmieściami. Spacer po moście i podziwianie panoramy Sydney to niezapomniane doświadczenie. A dla miłośników plażowania, słynna Bondi Beach czeka z białym piaskiem i turkusowymi wodami Oceanu Spokojnego.

  • Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Pora na przystanek w Nowym Jorku – mieście, które nigdy nie śpi i jest wulkanem energii. To metropolia, która oferuje niezliczone atrakcje dla turystów z całego świata. Manhattan jest sercem miasta, gdzie znajdują się ikoniczne wieże, takie jak Empire State Building i One World Trade Center. Wspinając się na jeden z tych budynków, możesz podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na niekończące się drapacze chmur. Times Square, nazywany „Krzyżowiskiem Świata”, to miejsce, które nigdy nie przestaje zachwycać swoją intensywną iluminacją i tłumami ludzi. Central Park, oaza zieleni w środku betonowej dżungli, oferuje możliwość odpoczynku i relaksu wśród natury. Są tu także liczne atrakcje, takie jak jezioro, zoo i ścieżki spacerowe.

  • Edynburg, Szkocja 

Z nowojorskiego zgiełku i modernistycznych wieżowców przenosimy się teraz na tajemnicze ulice Edynburga, stolicy Szkocji. To miasto pełne historii, legend i tajemnic. Na szczycie wzgórza wznosi się imponujący Zamek Edynburski, który oferuje spektakularne widoki na miasto. Zwiedzanie zamku to fascynująca podróż w przeszłość, gdzie można zobaczyć królewskie apartamenty, lochy i kolekcje szkockich klejnotów koronnych. Wędrując ulicami miasta, natkniesz się na słynną ulicę Royal Mile, która prowadzi od zamku aż do Pałacu Holyrood. Możesz tu znaleźć liczne sklepy z pamiątkami, kawiarnie i puby, które oferują autentyczny szkocki klimat.

  • Cape Town, Republika Południowej Afryki 

Na koniec naszej podróży czeka nas nieoczywiste miejsce. Jest to Cape Town w RPA. To miasto, które oferuje zarówno spektakularne krajobrazy, jak i podziwianie bogactwa kulturowego. Wspinaczka na Górę Stołową, która dominuje nad miastem, to niezapomniane doświadczenie. Z jej szczytu możesz zobaczyć panoramę miasta, Ocean Atlantycki i Półwysep Przylądkowy. Dzielnica Bo-Kaap zachwyca kolorowymi domkami i jest centrum kultury i historii Malezjan w RPA. Warto odwiedzić także Robben Island Museum. Poszerzysz tu swoją wiedzę na temat historii walki z apartheidem i przemierzysz ślady niesamowitego życia Nelsona Mandeli.

What do you mean by that? Angielskie konwersacje 

Podczas podróży, jednym z pierwszych miejsc, gdzie wykorzystasz swoje umiejętności językowe, jest lotnisko. Przydatne angielskie zwroty na lotnisku, takie jak „Could you please direct me to the check-in counter?” (Czy mógłbyś mnie skierować do stanowiska odprawy?), „I have a connecting flight to catch” (Muszę złapać kolejny lot), czy „Where can I collect my luggage?” (Gdzie mogę odebrać swoje bagaże?), pomogą Ci bezproblemowo przetransportować się do miejsca docelowego.

Podczas zakwaterowania, warto znać wyrażenia takie jak „I have a reservation under the name…” (Mam rezerwację na nazwisko…), „Is breakfast included?” (Czy śniadanie jest wliczone w cenę?), czy „Could you please provide me with a map of the area?” (Czy mógłbyś mi dostarczyć mapę okolicy?), aby upewnić się, że Twój pobyt będzie jak najbardziej komfortowy.

Zamawianie posiłków w restauracji po angielsku może być również nie lada wyzwaniem. Przydatne będą zwroty, takie jak „Could I see the menu, please?” (Czy mogę prosić o menu?), „I would like to order…” (Chciałbym zamówić…), czy „Could we have the bill, please?” (Czy moglibyśmy prosić o rachunek?). Znajomość kilku podstawowych zwrotów związanych z usługami gastronomicznymi, takich jak „vegetarian” (wegetariańskie), „gluten-free” (bezglutenowe) czy „bill” (rachunek), pozwoli Ci cieszyć się lokalną kuchnią bez niepotrzebnych trudności.

Podczas korzystania z transportu publicznego, takiego jak autobusy czy pociągi, przydatne będą zwroty, takie jak „Which bus/train goes to…?” (Który autobus/pociąg jedzie do…?), „How much is a ticket to…?” (Ile kosztuje bilet do…?), czy „Is this seat taken?” (Czy to miejsce jest zajęte?). Znajomość tych zwrotów pozwoli Ci swobodnie poruszać się po mieście i dotrzeć, gdziekolwiek zechcesz.

Podczas podróży warto również wiedzieć, jak zapytać o drogę po angielsku. Wyrażenia, takie jak „Excuse me, could you tell me how to get to…?” (Przepraszam, czy możesz mi powiedzieć, jak dojść do…?), „Is it far from here?” (Czy to daleko stąd?), czy „Can you show me on the map?” (Czy możesz mi pokazać na mapie?), pomogą Ci w nawigowaniu po nieznanym terenie.

Wreszcie, rozmawianie po angielsku z innymi podróżnikami i mieszkańcami ułatwią Ci podstawowe wyrażenia. Wśród nich znajdziesz: „Where are you from?” (Skąd pochodzisz?), „What places would you recommend visiting?” (Jakie miejsca polecasz do odwiedzenia?), czy „Can you help me take a photo, please?” (Czy możesz mi pomóc zrobić zdjęcie?). Te zwroty ułatwią Ci nawiązywanie kontaktów, dzielenie się wrażeniami i tworzenie międzynarodowych przyjaźni.

Pamiętaj, że nawet znajomość kilku podstawowych zwrotów w języku angielskim może uczynić Twoją podróż bardziej satysfakcjonującą, a komunikację łatwiejszą. Ludzie zazwyczaj doceniają wysiłek, jaki wkładasz w porozumiewanie się w ich ojczystym języku. Tak więc bądź odważny, używaj angielskiego i ciesz się niezapomnianymi momentami podczas podróży!

Podróże kształcą… językowo! Książki do nauki angielskiego na wakacje

Razem z wydawnictwem Preston Publishing możesz połączyć przyjemne z pożytecznym – odpoczynek i korzystanie z życia podczas podróży, a także ćwiczenie znajomości języka angielskiego. Pomogą Ci w tym podręczniki, dzięki którym nie będziesz się stresować, że nie potrafisz się dogadać na swoich wymarzonych wakacjach! 

Pierwsza z książek, Angielski w tłumaczeniach. Sytuacje (A2-B1+), składa się z 54 rozdziałów, które pokrywają szeroki zakres sytuacji, z jakimi możesz się spotkać podczas podróży. Każdy rozdział zawiera przykładowe zdania w języku angielskim wraz z ich tłumaczeniami. Zagadnienia poruszane w książce obejmują tematy takie jak: odprawa na lotnisku, zakwaterowanie w hotelu, zamawianie posiłków w restauracji, poruszanie się po mieście oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych. Dzięki praktycznym przykładom nauczysz się konkretnych zwrotów i wyrażeń potrzebnych do porozumienia się w tych sytuacjach.

Seria Angielski w tłumaczeniach. Słownictwo składa się z trzech książek. Każda z nich odpowiada trzem poziomom zaawansowania: podstawowemu, średnio zaawansowanemu i zaawansowanemu. Koncentrują się one na poszerzaniu słownictwa angielskiego, w tym tego związanego z podróżami i wakacjami. Każdy rozdział prezentuje zestawy słów i zwrotów angielskich związanych z określonym tematem. Przykładowe zagadnienia obejmują: środki transportu, zakwaterowanie, jedzenie i napoje, zwiedzanie miasta czy robienie zakupów. Książka zawiera różnorodne ćwiczenia, które umożliwiają praktyczne użycie nowego słownictwa w kontekście. Z łatwością nauczysz się więc stosować zdobytą wiedzę w praktyce!

Trzecia książka, Angielski w podróży. Twój paszport do świata anglojęzycznego (A2-B2), to gratka zarówno dla wytrawnych podróżników, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać świat. Składa się z 12 rozdziałów, które oferują kompleksowe wsparcie dla podróżników. Każdy rozdział skupia się na innym aspekcie podróżowania za granicę. Znajdziesz tu między innymi: planowanie podróży, rezerwację zakwaterowania, korzystanie z transportu publicznego, zamawianie posiłków, porozumiewanie się z lokalnymi mieszkańcami, zwiedzanie atrakcji turystycznych oraz rozwiązywanie problemów podczas podróży. Przykłady dialogów i wyrażeń w każdym rozdziale pomogą Ci rozwijać umiejętności językowe i poczuć się pewniej na wakacjach.

Podziel się z innymi