Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Karnawał w Hiszpanii. Nauka hiszpańskiego i… zabawa

Co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz słowo „karnawał”? Zapewne od razu myślisz o najbardziej znanym na świecie karnawale w Rio de Janeiro. Ekspansja karnawału obejmuje tymczasem ogromną część świata, w tym jeden z najciekawszych krajów, w którym poczujesz atmosferę karnawałowej zabawy. Jest to Hiszpania! Jak wygląda karnawał w Hiszpanii?

Świętowanie karnawału w Hiszpanii to doskonała okazja do nauki hiszpańskiego w praktyce. Podczas tych barwnych i pełnych emocji obchodów, ich uczestnicy mają szansę zanurzyć się w hiszpańskiej kulturze, poznając jednocześnie język i zwyczaje tego kraju. 

Jak wygląda karnawał w Hiszpanii?

Karnawał w Hiszpanii obchodzony jest w różnych regionach kraju, a każdy z nich ma swoje unikalne tradycje i zwyczaje. Jest to niezwykła okazja, aby poznać różnorodność kulturową Hiszpanii oraz zrozumieć, jak język hiszpański może różnić się w zależności od regionalnej specyfiki.

Popularność karnawału w tym kraju jest ogromna! Odbywają się tu liczne imprezy, które przyciągają turystów z całego świata. Wśród nich warto wymienić kilka najbardziej znanych i charakterystycznych dla Hiszpanii. 

Karnawał w Cádiz (Andaluzja) i w Santa Cruz de Tenerife (Wyspy Kanaryjskie)

Karnawał w Kadyksie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego rodzaju w Hiszpanii. Charakteryzuje się satyrycznymi występami, podczas których mieszkańcy miasta wyśmiewają polityków, celebrytów i aktualne wydarzenia. W Kadyksie odbywają się również liczne konkursy, takie jak konkurs chirigotas (satyrycznych piosenek) czy konkurs murgas (komediowych grup teatralnych).

A może by tak wybrać się na karnawał na Teneryfie? Głównym punktem karnawału w Santa Cruz de Tenerife jest gala Królowej Karnawału, podczas której kandydatki prezentują się w imponujących, wielobarwnych strojach. Teneryfa słynie również z licznych parad, koncertów i imprez ulicznych.

Karnawał w Badajoz (Estremadura) i Sitges (Katalonia)

Warto również wspomnieć o karnawałach w innych hiszpańskich miastach, takich jak Badajoz czy Sitges w Katalonii. W Badajoz karnawał charakteryzuje się przede wszystkim barwnymi paradami pełnymi zabawy, podczas których uczestnicy prezentują się w oryginalnych kostiumach. Z kolei karnawał w Sitges słynie z parady La Rua de la Disbauxa, podczas której uczestnicy przebierają się za postacie z horrorów i filmów grozy. Ulice miasta podczas karnawału zamieniają się wówczas w prawdziwe pochody duchów.

Karnawał w Maladze: fiesta na Costa del Sol

Malaga, położona na słonecznym wybrzeżu Costa del Sol, staje się miejscem niezapomnianego karnawałowego świętowania. Karnawał w Maladze to wyjątkowe połączenie tradycji andaluzyjskich i eklektycznej atmosfery charakteryzującej to miasto. W te dni Malaga tętni życiem, a ulice wypełnione są muzyką, tańcem i zapierającymi dech w piersiach kostiumami. Na czele karnawałowych parad stają charakterystyczne figury, a uczestnicy przywdziewają stroje inspirowane tańcem flamenco. Plac Feria staje się areną dla spektakularnych pokazów tańca, koncertów i konkursów kostiumowych.

tancerka flamenco w pięknej kolorowej sukience nauka języka hiszpańskiego książka Preston Publishing hiszpańskie w tłumaczeniach

Tradycje i korzenie karnawału w Hiszpanii

Skąd wzięła się tradycja fiesty na Półwyspie Iberyjskim? Obchody karnawału w Hiszpanii mają długą tradycję, sięgającą czasów rzymskich. Wówczas to ludność obchodziła tzw. Saturnalia, czyli święto ku czci boga Saturna. W późniejszych wiekach, karnawał stał się okazją do świętowania przed okresem Wielkiego Postu. Współcześnie karnawał w Hiszpanii to przede wszystkim czas zabawy, tańca i radości, podczas którego uczestnicy mają okazję zapomnieć o codziennych troskach i problemach.

Peliqueiros: karnawał w Laza

Karnawał w Laza, malowniczej wiosce położonej w Galicji, to niezwykła podróż w czasie. Tu tradycja i wspólnota łączą się w niepowtarzalny sposób. Co roku Laza organizuje jedno z najbardziej autentycznych i historycznych karnawałów w Hiszpanii. Podkreśla swoje korzenie i odwołuje się do dawnych tradycji ludowych.

Centralnym punktem karnawału w Laza jest charakterystyczny dla tej miejscowości rytuał Peliqueiros. Jest to pochód zamaskowanych postaci, ubranych w długie, kolorowe płaszcze, z dzwonami na biodrach. Peliqueiros odgrywają kluczową rolę w przekazywaniu historii, kultury i tradycji ludowej Galicji. Ich obecność podczas karnawału uosabia ducha ludowego buntu i radości.

Entierro de la Sardina: Pogrzeb Sardynki

Jednym z najbardziej nietypowych i symbolicznych wydarzeń karnawałowych w Hiszpanii jest Entierro de la Sardina, czyli Pogrzeb Sardynki. Jest ono związane z końcem karnawału, symbolizuje pożegnanie z zimą i powitanie wiosny. W trakcie tego wydarzenia mają miejsce parady, podczas których ogromne, kolorowe figurki sardynek są niesione przez ulice miast. Na końcu symboliczne sardynki są spalane, co ma oznaczać zakończenie karnawałowych uczt i przygotowanie się na nadejście nowej pory roku.

Moros y Cristianos: karnawał w Águilas (Murcja)

Karnawał w Aguilas to nie tylko festiwal kolorów, ale także prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów. Przenosi uczestników w malowniczy świat tradycji i lokalnych atrakcji. Jedną z charakterystycznych cech tego karnawału są cuadros, czyli prezentacje teatralno-muzyczne, które ukazują różne aspekty kultury i historii regionu. Te barwne widowiska są przygotowywane przez różne grupy społeczne i stanowią niezwykłe spektrum kreatywności i talentu mieszkańców Aguilas.

Karnawał ten jest także miejscem dla pochodów zwanych Moros y Cristianos (Maurowie i Chrześcijanie). Są one inspirowane średniowiecznymi walkami pomiędzy tymi dwoma grupami. Te historyczne rekonstrukcje są nie tylko widowiskowe, ale również pełne emocji. Ukazują ducha walki, a zarazem jedność sprzeczności, będącą znaczącym elementem hiszpańskiej tożsamości.

Los Indianos: karnawałowy pochód w Santa Cruz de la Palma

Na Wyspie La Palma, w Santa Cruz de la Palma, odbywa się nietypowy karnawałowy pochód znany jako Los Indianos. Inspiracją dla tej tradycji była emigracja wielu mieszkańców Wysp Kanaryjskich do Ameryki Łacińskiej w poszukiwaniu lepszego życia. Uczestnicy tego karnawału przywdziewają białe ubrania, kapelusze i okulary przeciwsłoneczne, naśladując styl ubierania się emigrantów powracających z Nowego Świata. Pochód jest przepełniony muzyką, tańcem i białym proszkiem, który jest rzucany w powietrze, tworząc efekt chmur pyłu. Los Indianos to spektakl, który oddaje hołd historii emigracji w Hiszpanii. 

przebrani w stroje karnawałowe ludzie podrzucający konfetti karnawał w Hiszpanii Preston Publishing hiszpańskie słownictwo

Czas fiesty i czas nauki. Karnawał w Hiszpanii

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem hiszpańskim, karnawał w Hiszpanii to doskonały moment, aby odkryć ciekawe hiszpańskie słówka, zwroty i wyrażenia związane z tą radosną tradycją. Poniżej znajdziesz listę słów, które pozwolą Ci zagłębić się w świat karnawału. Zaczynasz przygodę z hiszpańskim? Niech język będzie z Tobą!

  1. Carnaval – to słowo samo w sobie oznacza karnawał.
  2. Disfraz – oznacza kostium. Podczas karnawałów ludzie ubierają się w kolorowe disfraces, co czyni te święta jeszcze bardziej radosnymi.
  3. Comparsa – grupa ludzi, tańczących i śpiewających razem podczas karnawałowej parady. To jedno z często używanych słów podczas opisu kolorowych występów grupowych.
  4. Máscara – czyli maska. Maski są nieodłącznym elementem wielu przebrań karnawałowych.
  5. Baile – oznacza taniec. Jeżeli chcesz uczestniczyć w tradycyjnych tańcach podczas karnawału, musisz znać to słowo. 
  6. Desfile – kolorowe parady, które przyciągają tłumy. To jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń podczas karnawałów.
  7. Alegría – słowo to oznacza „radość”, co idealnie odzwierciedla atmosferę panującą podczas hiszpańskiego karnawału.
  8. Sardina – czyli sardynka, której pogrzeb na zakończenie karnawału jest jednocześnie symbolem pożegnania z zimą. 
  9. Cuaresma – okres przedkarnawałowy, będący czasem przygotowań i oczekiwania na ekscytujące święto. Odnosi się także do Wielkiego Postu.
  10. Bebida – po hiszpańsku „napój”. W trakcie karnawału z pewnością spotkasz różnorodne bebidas, które pomogą Ci podtrzymać atmosferę radości.
Podziel się z innymi