Popularność hiszpańskiego cały czas rośnie, zatem nic dziwnego, że na rynku dostępnych jest wiele książek i innych pomocy do nauki tego języka. Nietrudno znaleźć różne materiały pozwalające opanować hiszpański od podstaw, takie jak bezpłatny kurs online czy aplikacja do nauki hiszpańskiego. Dzięki nim łatwo zapamiętasz podstawowe zwroty w języku hiszpańskim czy odmianę czasownika „być” po hiszpańsku – ser i estar.

Załóżmy więc, że potrafisz już przywitać się po hiszpańsku i złożyć podstawowe zdania na poziomie A1. Co dalej? Im dalej w las, tym więcej drzew, a parafrazując – im wyższy poziom chcesz osiągnąć, tym więcej pracy Cię czeka. Podstawą efektywnej nauki każdego języka jest plan nauki, dzięki któremu będziesz uczyć się systematycznie. Dobry plan do nauki hiszpańskiego powinien obejmować różne obszary języka, takie jak gramatyka, słownictwo, wymowa, przyimki czy odmiana czasowników. W ten sposób uczysz się kompleksowo i nie masz wrażenia przesytu, wynikającego z monotonnej nauki np. tylko zagadnień gramatycznych. Jest to szczególnie ważne na początkowych etapach nauki – przecież nie chcesz się zniechęcić do hiszpańskiego, prawda?

Misja: efektywna nauka języka hiszpańskiego od podstaw

Ucząc się języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym na pewno przydadzą Ci się fiszki. To jeden z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów na przyswojenie sobie hiszpańskiego słownictwa. Innym pomysłem, który możesz wykorzystać na samym początku, jest… czytanie hiszpańskich przepisów kulinarnych! Spróbuj przetłumaczyć listę składników na gazpacho albo paellę – część z nich na pewno będzie się powtarzać w innych potrawach. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Kolejną rzeczą jest osłuchiwanie się z hiszpańskim: słuchaj dużo hiszpańskich piosenek i oglądaj hiszpańskie seriale z polskimi napisami. Nie przejmuj się tym, że prawie nic nie rozumiesz. Chodzi o to, aby przyzwyczaić się do rytmu języka i osłuchać się z nim.

Doskonałym wsparciem dla Ciebie będzie oczywiście podręcznik do nauki języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym. Dobrze, aby nauczył Cię zarówno wykorzystywania praktycznych zwrotów w kontekście, jak i poprawnej hiszpańskiej wymowy. Polecamy Ci tłumaczenie zdań z języka polskiego na język hiszpański – ich zapisywanie oswoi Cię z pisownią i sposobami użycia w określonych sytuacjach komunikacyjnych. Koniecznie skorzystaj również z kursu audio MP3 z rodowitym hiszpańskim lektorem, który dodatkowo pomoże Ci ćwiczyć rozumienie ze słuchu.

Przy zaangażowaniu wszystkich tych technik, możesz być pewien, że szybko opanujesz język hiszpański na poziomie A1 i rozpoczniesz efektywną naukę na wyższych poziomach.

Roczny kurs języka hiszpańskiego w domu? Tak, to możliwe!

I nie chodzi nam tu o zajęcia online. One oczywiście są skuteczne, ale nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Jeśli jednak uczestniczysz w kursie hiszpańskiego online, nie kończ czytania artykułu w tym miejscu. Pamiętaj, że zajęcia raz w tygodniu to nie wszystko – materiały uzupełniające na pewno pomogą Ci zintensyfikować Twoje efekty nauki i pozwolą Ci obcować z językiem codziennie. A to właśnie jest kluczem do sukcesu.

Na początek ustalmy jedną rzecz: nie wymagaj od siebie za dużo na samym początku! Spędzanie 2 godzin dziennie na nauce hiszpańskiego to założenie trudne do zrealizowania i – wbrew pozorom – nie do końca efektywne. Nie mówimy tu o uczeniu się przy okazji: bo przecież hiszpańskich piosenek możesz słuchać tyle, ile chcesz. Chodzi nam o rozwiązywanie ćwiczeń i przyswajanie zbyt wielu informacji naraz. Lepszy efekt osiągniesz, jeśli będziesz uczyć się codziennie, ale w małych dawkach. W ten sposób nie tylko dokładniej skupisz się na danym zagadnieniu, lecz także – przede wszystkim – nie stracisz motywacji. W końcu łatwiej jest poświęcić 20 minut niż 120 minut dziennie na hiszpański.

Nie jest prosto samodzielnie zorganizować sobie naukę języka. Co powiesz jednak na gotowy, roczny plan do nauki hiszpańskiego A2-B1+ w jednej książce? Brzmi dobrze.

Oto książka do nauki hiszpańskiego, która pomoże Ci uczyć się systematycznie i skutecznie każdego dnia. Jej metoda polega na przyswajaniu zasad języka codziennie, w małych dawkach. Hiszpański 365 na każdy dzień, bo to o nim mowa, to pozycja, która zawiera lekcje hiszpańskiego na każdy z 365 dni roku. Formuła 365 zakłada rozwiązywanie ćwiczeń zgodnie z ustalonym planem nauki:

LUNES – Uczysz się gramatyki.   
MARTES – Przyswajasz nowe słówka.
MIÉRCOLES – Pracujesz nad wymową i pisownią oraz poznajesz wyrażenia przyimkowe.
JUEVES – Ćwiczysz odmianę czasowników.
VIERNES – Czytasz krótki tekst związany z kulturą Hiszpanii.
SÁBADO – Powtarzasz zdobyte wiadomości: tłumaczysz zdania… 
DOMINGO – …i rozwiązujesz krzyżówkę.

Tak rozplanowana nauka hiszpańskiego znacznie ułatwi Ci zachowanie regularności i systematyczności, a w efekcie opanujesz hiszpański na poziomie średnio zaawansowanym.

Odmiana czasownika „być” po hiszpańsku – ser i estar

Zerknij z nami na przykładową, poniedziałkową lekcję hiszpańskiego:

Czasowniki ser i estar najczęściej tłumaczymy za pomocą polskiego „być”, jednak każdego z nich używamy w nieco innych kontekstach. Te podstawowe znajdziesz w poniższym zestawieniu:

Używamy ser:

  • gdy mówimy, kim albo czym jest dana osoba lub rzecz (soy Marisolsomos amigoses una casa antigua) albo jaki jest jej zawód lub zajęcie (soy estudiantesoy médico);
  • gdy mówimy o cechach stałych przy opisie charakteru (soy trabajadorsoy responsable), wyglądu (soy altoes una habitación grande), pochodzenia (soy polaca);
  • gdy mówimy o materiale, z którego coś jest wykonane (el mantel es de algodón – „obrus jest z bawełny”);
  • przy podawaniu dat i godzin (hoy es 14 de abrilmañana es juevesson las ocho).

Używamy estar:

  • gdy mówimy o miejscu i położeniu (estamos en Colombiami casa está lejos de aquí);
  • gdy mówimy o stanie zmiennym, przejściowym, tymczasowym (está contento*/triste/cerrado/aparcado/vestido – „jest zadowolony/smutny/zamknięty/zaparkowany/ubrany”).

* Z przymiotnikiem feliz („szczęśliwy”) używamy czasownika ser.

Niektóre przymiotniki mogą określać stałe cechy (np. charakteru) lub zmienne stany (np. samopoczucie) w zależności od tego, czy używamy ich z ser czy z estar. Na przykład:

estoy nervioso – jestem zdenerwowany

estoy listo – jestem gotowy
estoy seguro (de) – jestem pewny (że)
estoy aburrido – jestem znudzony
soy nervioso – jestem nerwowy
soy listo – jestem mądry
es un lugar seguro – to bezpieczne miejsce
soy aburrido – jestem nudny

Po przypomnieniu teorii dotyczącej czasowników ser i estar, czas na ćwiczenie! Odpowiedzi podajemy pod poniższą grafiką:

a) está, están b) es, Es, es c) Estoy d) está, está e) están, está f) son g) es, Estoy h) es i) es, está j) es, está

Jeśli podoba Ci się taka metoda nauki, sprawdź również roczny kurs angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Ucz się języka obcego z gotowym planem nauki – krok po kroku, w 365 dni, osiągnij poziom średnio zaawansowany. Zacznij w dowolny poniedziałek! 

Dodaj komentarz