Nauka rosyjskiego alfabetuAlfabet rosyjski nazywany jest grażdanką. Osobom, które nigdy nie miały styczności z językiem rosyjskim, wydaje się wyjątkowo trudny. Bardzo często można się spotkać z postawą: „Język rosyjski jest piękny, ale ten alfabet! Nigdy go nie opanuję, dlatego nie będę się uczyć języka rosyjskiego”. To powszechna opinia, ale czy słuszna?

 

 

Ku zaskoczeniu wielu grażdanka Rosyjski w tłumaczeniach. Gramatykanie jest trudna, a jej opanowanie nie wymaga wielu tygodni trudnej pracy. Składa się z 33 liter. Polski alfabet ma dla porównania 32 litery. Różnica jest niewielka, dodatkowo wiele liter ma taką samą postać: polskie k, a, m, o to rosyjskie к, а, м, о. Pozostaje poznać kolejnych 28 liter i ogólne zasady ich używania.

Ale jak się nauczyć alfabetu, jakie kroki podjąć? Wystarczą długopis, zeszyt w linie i odrobina chęci. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest nauka małymi krokami. Uczenie się liter alfabetu po kolei na pamięć nie przynosi pożądanego efektu
i może jedynie zrazić początkującego ucznia.

Poznajemy najpierw trzy litery:

М м [m]   ………………………………

А а [a]      ………………………………

П п [p]     ………………………………

Zapisujemy je ciągiem w zeszycie w linie, wracając wspomnieniami do najmłodszych lat szkolnych. Gdy opanujemy powyższe litery alfabetu, możemy już napisać pierwsze słowa:

Мама   …………………………………

Папа    …………………………………

И и [i] …………………………………

Ważne, by ćwicząc pisanie, wymawiać litery na głos – szybciej je wtedy przyswajamy. Znając już litery м, а, п, и, z łatwością napiszemy pierwsze wyrażenie:

Мама и папа ………………………….

Następne litery:

Б б [b] ………………………………

Р р [r]  ………………………………

Т т [t]  ………………………………

брат …………………………………

Tym sposobem, wykonując małe kroki, możemy nauczyć się cyrylicy stosunkowo szybko. Oczywiście nie wolno zapominać o systematyczności i powtarzaniu, zgodnie z zasadą, że praktyka czyni mistrza.

Ten sposób nauki grażdanki (wraz ze szczegółowym opisem i płytą) znajdziesz w 1. części serii Rosyjski w tłumaczeniachGramatyka.

Katarzyna Łukasiak

POZNAJ MATRIOSZKĘ I POKOCHAJ JĘZYK ROSYJSKI

Rosyjski w tłumaczeniach. Gramatyka

Praktyczny kurs do nauki od podstaw 
Rosyjski w tłumaczeniach. Gramatyka

Ucz się rosyjskiego z krótkimi filmami z serii Blinki.

6 komentarzy

  1. Cieszę się ,że rosyjski nie jest już obowiązkiem a przyjemnością, chcąc sobie przypomnieć coś ze szkolnych lat, skorzystałam z metody Krebsa z kursy-językowe.edu.pl, to jest taka szybka nauka mowienia w danym języku bez zasad gramatyki, no i polecam.

    pan
  2. Na początku nauka alfabetu jest ciężka, zwłaszcza dla osób które nie miały styczności z językiem. Ja jestem taką osobą i niestety samodzielnie z książkami nie dawałam się rady uczyć. Dopiero, jak zapisałam się do szkoły Katiusza, to z lektorem przebrnęliśmy przez alfabet i w sumie całkiem nieźle mi idzie :)

    Niesnaska

Dodaj komentarz