Ćwiczenie języka poprzez słuchanie piosenek zagranicznych to doskonały pomysł. Jeśli nie próbowałeś uczyć się w ten sposób, a poszukujesz prostej i przyjemnej formy nauczenia się słówek w języku obcym, koniecznie spróbuj! Jest to jeden z lepszych pomysłów na naukę języka! Pamiętaj jednak, o kilku ważnych kwestiach.

Piosenki angielskie i nie tylko

Nauka i muzyka to przyjemne z pożytecznym – lepiej być nie może! O wiele łatwiej zapamiętujemy coś, co jest łatwe, interesujące i przyjemne. Takie też powinny być słowa tekstów piosenek, jeśli chcesz zapamiętać ich najwięcej. Nauka wtedy będzie czystą przyjemnością, choć trzeba mieć przy tym pewność, że piosenkarz używa języka poprawnie. Pomimo tego, że każda treść w nowym języku docelowym jest dobra, w celach nauki powinna ona zachowywać poprawność struktur gramatycznych. W przypadku piosenek, niestety często można napotkać teksty, których autorzy uciekają od przyjętych norm po to, aby zachować rytm czy melodię. Dla nieświadomej osoby może to być nienajlepszy przykład używania języka.

Sama treść piosenek nie ma już takiego znaczenia jak gramatyka. Im częściej słuchamy, tym więcej zapamiętujemy – i o to chodzi. Czas spędzony w otoczeniu nowego języka przekłada się na umiejętność rozumienia. Najlepiej też, jeśli po jakimś czasie potrafimy tekst piosenek samodzielnie powtórzyć, nie ważne czy szybko czy wolno – ważne, że go znamy, czujemy i rozumiemy.

Jak się uczyć z piosenek?

Piosenki ćwiczą przede wszystkim rozumienie ze słuchu, ale nie zatrzymujmy się tylko na słuchaniu. Świetnym ćwiczeniem jest wsłuchanie się w słowa piosenki i zapisanie wszystkiego, co zrozumieliśmy. Następnym krokiem jest porównanie zapisanego tekstu z faktycznymi słowami piosenki, a kolejnym wypowiedzenie, a najlepiej wyśpiewanie tekstu z pamięci. Jest to świetny test na sprawdzenie umiejętności rozumienia ze słuchu.

Jakie piosenki?

Najlepiej słuchać “klasyków”, gdyż tam znajdziemy ciekawe słownictwo, sens i uczucia. Łatwiej też w takich utworach znaleźć piosenki, które można łatwiej zaśpiewać, a poprzez śpiewanie możemy wykształcić swój akcent i płynność językową. Lecz i w nowoczesnej muzyce odnajdziemy wiele treści, z których możemy korzystać (przykłady poniżej).

Na niższym poziomie zaawansowania najlepiej słuchać takiego akcentu, który jest łatwy do powtórzenia, klarowny i zrozumiały. Na wyższych poziomach warto stawiać sobie nowe wyzwania i szukać piosenek trudniejszych.

A Hip Hop?

Tak, dla wytrwałych piosenki hip-hop’owe będą genialnym wyborem – na początku może być trudno, ale jeśli lubisz ten rodzaj muzyki, w miarę czasu okaże się, że nie jest to takie straszne. Oczywiście takie piosenki mogą zawierać zbyt dużo slangu, także trzeba być ostrożnym z użyciem słownictwa. Mimo to, warto słuchać i doskonalić ucho i starać się zapamiętać jak najwięcej, bo niektóre zwroty mogą się przydać w zwykłej rozmowie.

Czego słuchać?

Język angielski jest w piosenkach wszechobecny. Oto przykład kilku artystów i ich piosenek, których warto słuchać pod względem językowym:

Lenka:

One Republic:

Artyści hiszpańscy i dobre piosenki do nauki hiszpańskiego:

Merche:

Luis Enrique:

David Bisbal

Przykład piosenki do nauki francuskiego:

Christophe Mae:

Podsumowując, słuchanie piosenek obcojęzycznych to same plusy: to studnia wiedzy jeśli chodzi o słownictwo, świetny pomysł na trenowanie słuchania, a wszystkie słowa i wyrażenia pozostaną na długo w pamięci.

6 komentarzy

  1. Jestem młoda, bo mam 13 lat i z angielskim radzę sobie najlepiej z klasy. Właściwie to myślę że to przez to że od małego słucham muzyki głównie angielskiej, bo polska mi nie przypada. Z pewnością to pomaga!

    Wiktoria
  2. Przyznaję, że metoda jest świetna. Sam doskonale pamiętam kilka piosenek Eminema, których dawno temu uczyłem się na pamięć. Problem pojawia się, jeśli ktoś słucha tylko takich grup, jak Anthrax albo Metallica, ale z tym też można sobie jakoś poradzić :)

Dodaj komentarz