jak zapamiętać słowa w języku obcym, naukaOdpowiedź pytanie ‘jak zapamiętać słowa w języku obcym’ wydaje się oczywista: “naucz się ich dobrze”. Jednak kluczem jest metoda, którą wykorzystujemy w procesie uczenia się. Jeśli pamiętasz wszystkie słowa, których do tej pory się nauczyłeś bądź nauczyłaś, to znaczy, że opanowałeś/aś strategię, której pozazdrości Ci niemałe grono uczących się języków obcych. Jeśli jednak tak nie jest, czytaj dalej :)


Według niektórych można by słowa w języku obcym po prostu wkuć. Ale przecież nie o to chodzi, żeby uczyć się słownictwa dla samej wiedzy. Chcemy przecież słów tych używać i rozumieć, gdy je widzimy i słyszymy bez dłuższego zastanowienia.

Więc jak to zrobić, żeby pamiętać słowa w języku obcym?

Przede wszystkim bardzo ważną rolę w jakiejkolwiek nauce odgrywa motywacja. Najpierw trzeba odnaleźć swoją wewnętrzną potrzebę nauki, jeśli chcesz, aby była ona bardziej skuteczna. Masz już motywację? Świetnie! To już połowa drogi do sukcesu!

Poza motywacja istnieją dwie drogi, aby zapamiętać nowe słowa w języku obcym:
1 – Stwórz w mózgu emocjonalny związek miedzy miejscem, czasem a słowem, które chcesz znać. Zazwyczaj dzieje się to nieświadomie, gdy mamy do czynienia z silnymi bodźcami takimi jak stres, strach, miłość, albo też gdy coś sprawia dobre bądź złe wrażenie, daje różne wyobrażenia, myśli, odczucia np. słuchowe, wzrokowe… Dlatego też łatwiej jest nam zapamiętać cytaty z filmów albo teksty piosenek, ponieważ często wiążemy się z nimi emocjonalnie.

Żeby wzniecić związek słowa z emocją, po pierwsze musimy zrozumieć nowe słowo (niekoniecznie tłumacząc je). Trzeba je natychmiast przypisać czemuś, co już znamy, słyszeliśmy lub widzieliśmy (przypisać jemu kontekst). W przypadku filmów i piosenek to sprawa prosta: można zapamiętać aktora, historię, melodię, uczucia, itp. W innych przypadkach słowa można łączyć z emocjami osobistymi, wyobrażeniem miejsca, łącznie z jego zapachem, kolorem lub jakimikolwiek dodatkowymi elementami, które przyjdą Ci do głowy (technika skojarzeniowa, mnemotechnika). Można też je skojarzyć z innym słowem, łączyć rytmicznie albo rymować (el dinero es soltero (hiszp.), Engineer – German beer (cockney)), można je zaśpiewać (dla słuchowców) lub utworzyć historyjkę z nowymi słowami, którą łatwo zapamiętać (np. by zapamiętać słowo ogon i mundur: a cow without a tail was wearing a uniform – krowa bez ogona była ubrana w mundurek).

Wszystko opiera się na skojarzeniach, dodatkowych wizualizacjach i wyobrażeniach. Na pewno znasz kogoś lub wiesz z własnego doświadczenia, że czasami tylko jedno spotkanie z nowym słowem wystarczy, by je zapamiętać na długo. Osobiście zawsze mam jedno konkretne znaczenie słowa przypisane konkretnemu zdarzeniu w mojej pamięci fotograficznej. By to osiągnąć istnieje mnóstwo technik, lecz o tym w przyszłych wpisach.

2 – Jeśli nasze wyobrażenia zawiodą i nadal jest nam trudno zapamiętać dane słowo, nie pozostaje nic innego jak je powtarzać często i gęsto:) Psycholodzy udowadniają, że gdy nowe słowo zobaczymy średnio 4 razy, 4 razy je powiemy, 4 razy je usłyszymy i 4 razy przeczytamy (oczywiście w różnych kontekstach i odstępach czasu), nie będziemy musieli wkładać już żadnego wysiłku, by je zapamiętać na długo.

Metod ćwiczeń jest tysiące, od książek językowych poprzez testy, fiszki, aż po tłumaczenia. Wszystko jedno w jaki sposób je ćwiczysz, najważniejsze byś miał/a z nimi kontakt kilkanaście razy i do niego wracał/a co jakiś czas.

Reasumując:

1. Znajdź inspirację do nauki (odkryj powód lub dobrego nauczyciela, który zmotywuje Cię do regularnej nauki);

2. Doskonal sposoby dzięki którym będziesz wiązać emocje z nowymi słowami;

3. Ćwicz…i nie poddawaj się!

Dodaj komentarz