Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Iberyjskie lato w Portugalii. Nauka języka portugalskiego na wakacjach

Wakacje wciąż trwają, a to świetna okazja, by odkryć miejsca, które mogą się wydawać nieco mniej popularne od włoskiego Koloseum, francuskiej Wieży Eiffla czy hiszpańskiej Sagrada Familia. 

Portugalia i kraje luzofońskie to kierunek, który nie powinien nikomu umknąć z horyzontu podczas planowania podróży nastawionych na naukę języka obcego. Przede wszystkim malowniczy krajobraz Portugalii przyciągnie niejednego podróżnika, który pragnie odkryć bogactwo europejskiej architektury i kultury. 

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że język portugalski jest popularniejszy na świecie, niż może się to wydawać polskiemu adeptowi języków obcych. 250 milionów rodzimych użytkowników to liczby, obok których nie sposób przejść obojętnie. 

Nauka języka portugalskiego jest wymagająca, ale po opanowaniu kilku podstawowych zasad portugalskiej gramatyki, okaże się ona przygodą zarezerwowaną dla niewielu mieszkających w naszej części Europy. 

Na urlopie w Portugalii zawsze warto mieć pod językiem kilka przydatnych wyrażeń i potrafić się dogadać, zamawiając sławne już bacalhau czy przesiadując w lokalnym barze przy dźwiękach melancholijnego fado

Wypłyńmy więc na szerokie wody Portugalii. Nauka portugalskiego na wakacjach to świetny plan na spędzenie lata!

Zwiedzanie Portugalii. Miejsca warte odkrycia

Portugalia to kraina pełna nieodkrytych zakątków, którym warto poświęcić uwagę podczas wakacyjnych podróży. Oprócz już dobrze znanych atrakcji, istnieje wiele mniej uczęszczanych miejsc, które oferują wyjątkowe doświadczenia i zapierają dech w piersiach.

 • Aveiro – Wenecja Portugalii:

Choć jest to mniejsze miasto, Aveiro stanowi prawdziwą perłę Portugalii. Znane jako „portugalska Wenecja”, miejscowość ta zachwyca swoimi kolorowymi domkami stojącymi na brzegach malowniczych kanałów. Spacerując po urokliwych uliczkach, możesz zdecydować się na przejażdżkę tradycyjnymi łodziami – moliceiros. To magiczne miejsce, które pozwoli Ci oderwać się od zgiełku codzienności i zanurzyć się w spokojnej atmosferze portugalskich peryferii.

 • Sintra – Miasto marzeń:

Sintra to miasto niczym z bajki, gdzie pałace i zamki wznoszą się wśród bujnych lasów i ogrodów. Niewątpliwie wśród zabytków, jakie możemy tam podziwiać, wyróżnia się Palácio da Pena – pałac pełen kolorów i niezwykłych detali architektonicznych. Kolejnym ukrytym skarbem Sintry jest Quinta da Regaleira – tajemniczy kompleks pałacowy z podziemnymi korytarzami i tajemniczymi symbolami.

 • Coimbra – Kolebka kultury i historii:

Miasto Coimbra to dawna stolica Portugalii, w której kultura i historia wciąż są żywe. Uniwersytet w Coimbrze to jedna z najstarszych uczelni w Europie, a jego Biblioteca Joanina kryje nieprzebrany zbiór literatury portugalskiej i światowej. Warto również przejść się Mostem Pedro e Inês, który nie tylko zachwyca architekturą, ale także opowiada legendę miłosną – zakochają się w niej nie tylko zakochani!

 • Praia da Ursa – Plaża dla poszukiwaczy przygód:

Jeśli marzysz o odosobnionych plażach o dzikim kolorycie, Praia da Ursa jest miejscem dla Ciebie. To malownicza plaża, do której prowadzi niełatwa ścieżka. Widok skalnych formacji i szmaragdowego oceanu wynagradza jednak wszelki trud. To idealne miejsce, by oderwać się od tłumów turystów i cieszyć się naturą w jej najpiękniejszej formie.

 • Nazare – Miasteczko surferów:

Nazare to mekka dla miłośników sportów wodnych, zwłaszcza surfowania. To tutaj zobaczyć można jedne z najwyższych na świecie fal, co przyciąga surferów z całego świata. Oprócz tego miasteczko ma swoje urokliwe centrum z tradycyjnymi domkami i lokalnym rynkiem, gdzie można skosztować świeżych owoców morza.

Podróże uczą innych kultur. Zwyczaje i kultura Portugalii

Kultura Portugalczyków jest barwna i różna. Wyłania się z bogatej przeszłości, geograficznej różnorodności oraz długiej historii kontaktów z różnymi kulturami. Choć Portugalia jest małym krajem, to wyraźnie widać jej zróżnicowanie regionalne. Różnice te nadają portugalskim zwyczajom i tradycjom ich wyjątkowy charakter, a także pokazują, jak wiele można odkryć w tak niepozornym na pierwszy rzut oka miejscu.

·        Fado – wyznanie dusz w pieśni:

Muzyka fado, która wydobywa głębokie emocje i tęsknoty, jest sercem portugalskiej kultury muzycznej. Przepełniona melancholią i opowieściami o życiu, miłości i utracie, fado ma zdolność poruszania serca każdego słuchacza. W Lizbonie, Porto i Coimbrze, ta forma ekspresji artystycznej zyskuje nieco odmienne odcienie, nawiązujące do lokalnej historii i charakterystyki.

·        Święto Świętego Antoniego – Santos Populares:

Święto Świętego Antoniego, w Portugalii nazywane również świętem Santos Populares, obchodzone 13 czerwca, jest wyrazem żywego i wesołego ducha ludowego oraz wspólnotowego w Portugalii. To okres, kiedy miasta tętnią życiem, a ulice wypełniają się muzyką, tańcem i aromatem tradycyjnych potraw. Każde miasto, od Lizbony po Porto, ma swoje niepowtarzalne obchody tego święta, ale wszędzie charakteryzują się one radosnymi paradami, wystawami kwiatów i tradycyjnymi występami artystycznymi.

·        Festival do Atlântico – Święto sztucznych ogni:

Na Maderze, należącej do Portugalii, co roku w czerwcu i lipcu odbywa się niezwykłe wydarzenie zwane Festival do Atlântico. To czas, kiedy nocne niebo nad wyspą oświetlają spektakularne pokazy sztucznych ogni. Wydarzenie to przyciąga tłumy turystów i lokalnych mieszkańców, tworząc niesamowitą atmosferę wspólnej radości i zachwytu.

·        Alentejo – spokojne tradycje i wiejska gościnność:

Region Alentejo, słynący z pięknych krajobrazów wiejskich, jest kolebką tradycji, które odzwierciedlają ludowy, spokojny tryb życia Portugalczyków. Tamtejsze festiwale i wydarzenia to okazje do dzielenia się radością, tańca i wspólnego delektowania się wyjątkowymi potrawami, takimi jak czosnkowe zupy, oliwki czy chleb. Gościnność jest głęboko zakorzeniona w tej części kraju, a odwiedzający są często witani jak długo oczekiwani przyjaciele.

·        Codzienne zwyczaje: siesta i długi obiad:

Codzienne życie Portugalczyków jest przesiąknięte małymi rytuałami i zwyczajami, które z polskiego punktu widzenia mogą się wydawać obce. Praktyka siesty, czyli krótkiej drzemki po obiedzie, ma na celu uniknięcie najgorętszych godzin dnia i umożliwienie sobie regeneracji. Co za tym idzie, dzień pracy w Portugalii jest dłuższy niż w Polsce. Portugalczycy pracują nawet do godziny 18, w związku z tym ich kultura jest nastawiona na społeczne interakcje poza domem. Długi obiad to ważny posiłek, który pełni funkcję nie tylko gastronomiczną, ale przede wszystkim społeczną. To czas, kiedy rodzina i przyjaciele zbierają się razem, by spędzić czas w towarzystwie i podzielić się najnowszymi wiadomościami.

Sztuką jest rozmawiać! Nauka przydatnych portugalskich zwrotów podczas wakacji 

Planując wakacje w Portugalii, warto poznać kilka podstawowych portugalskich wyrażeń, które pomogą Ci komunikować się swobodnie i czerpać pełnię radości z podróży. 

Język portugalski ma swój urok i wyjątkowy charakter, a opanowanie kilku kluczowych fraz pozwoli Ci lepiej poznać luzofońską kulturę.

Podstawowe zwroty i wyrażenia:

1.      Dzień dobry – Bom dia (rano) / Boa tarde (popołudniu)
2.      Dobry wieczór – Boa noite
3.      Dziękuję – Obrigado (powie to mężczyzna) /Obrigada (powie to kobieta)
4.      Przepraszam (za coś) – Desculpa (gdy jesteśmy z kimś w bliskich stosunkach) /Desculpe (gdy jesteśmy z kimś w mniej oficjalnej relacji) /Desculpem (w odniesieniu do większej liczby osób)
5.      Przepraszam (gdy chcemy przejść) – Com licença
6.      Jak się nazywasz? – Como te chamas?

Na lotnisku:

 1. Gdzie jest bramka numer…? – Onde (é que) fica o portão número…?
 2. Czy mogę prosić o instrukcje dojazdu do hotelu? – Pode me dar indicações para chegar ao hotel?
 3. Gdzie mogę odebrać moje bagaże? – Onde (é que) posso pegar a minha bagagem?
 4. Czy można tu opłacić podatek turystyczny? – É possível pagar a taxa turística aqui?

W hotelu:

 1. Mam rezerwację na nazwisko… – Tenho uma reserva em nome de…
 2. Czy można dostać pokój z widokiem na morze? – É possível ter um quarto com vista para o mar?
 3. O której jest śniadanie? – A que horas é o pequeno-almoço?
 4. Czy macie dostęp do Wi-Fi? – Têm acesso Wi-Fi?

W restauracji:

 1. Stolik dla dwóch osób, proszę. – Uma mesa para duas pessoas, por favor.
 2. Co polecacie na obiad? – O que (é que) recomendam para o almoço?
 3. Poproszę rachunek. – A conta, por favor.
 4. Czy akceptujecie płatność kartą kredytową? – Aceitam pagamento com cartão de crédito?

Na zakupach:

 1. Ile to kosztuje? – Quanto custa?
 2. Czy może Pan/Pani mi pomóc? – Pode ajudar-me?
 3. Czy jest otwarte w niedzielę? – Está aberto ao domingo?
 4. Mam pytanie odnośnie produktu. – Tenho uma pergunta sobre o produto.

Podczas zwiedzania:

 1. Gdzie jest toaleta? – Onde (é que) fica a casa de banho?
 2. Czy można tu robić zdjęcia? – É possível tirar fotos aqui?
 3. Jaka jest godzina otwarcia? – Qual é o horário de funcionamento?
 4. Gdzie mogę kupić bilety? – Onde (é que) posso comprar bilhetes?

Książki do nauki portugalskiego. Nauka na każdym poziomie zaawansowania

Jeśli planujesz podróż do Portugalii, a wciąż zastanawiasz się jakie materiały do nauki języka portugalskiego będą najskuteczniejsze podczas Twojego wyjazdu, wydawnictwo Preston ma przygotowaną ofertę dla Ciebie. 

Książki do nauki portugalskiego Portugalski w tłumaczeniach. Gramatyka 1-3 zwiększą Twoją pewność językową oraz pozwolą na płynne porozumiewanie się z Portugalczykami na każdym poziomie zaawansowania.

Komplet Portugalski w tłumaczeniach. Gramatyka 1-3 oferuje strukturalny i stopniowy proces nauki portugalskiego. Zaczynając od poziomu początkującego, stopniowo przechodzisz przez kolejne części i poziomy, dostosowując tempo nauki do własnych potrzeb. Każda część kompletnego zestawu oferuje wszechstronne podejście do nauki:

Portugalski w tłumaczeniach. Gramatyka 1 wprowadzi Cię w świat podstawowych struktur językowych. Nauka podstawowych portugalskich zwrotów okaże się prostsza niż myśisz. Opanujesz konstrukcje zdaniowe, zasady odmiany rzeczowników, przymiotników i czasowników, a także poznasz zasady tworzenia trybu rozkazującego. Wszystkie zagadnienia przećwiczysz metodą tłumaczenia zdań, dzięki której poznaną teorię od razu przekujesz w praktykę! Nauka podstaw języka portugalskiego z tą pozycją będzie połączeniem przyjemnego z pożytecznym. 

Portugalski w tłumaczeniach. Gramatyka 2 prezentuje kontynuację nauki portugalskiej gramatyki na poziomie średnio zaawansowanym. Poznasz dzięki temu podręcznikowi takie zagadnienia jak czas przeszły dokonany i niedokonany, tryb przypuszczający, a także najważniejsze peryfrazy czasownikowe, dzięki którym Twój portugalski będzie brzmiał naturalniej.

Portugalski w tłumaczeniach. Gramatyka 3 to ostatnia część serii, dzięki której wejdziesz poziom zaawansowany języka portugalskiego. Skupisz się w niej na najbardziej złożonych konstrukcjach i niuansach językowych. Opanujesz m. in. tryb łączący conjuntivo, mowę zależną oraz poznasz najbardziej przydatne portugalskie wyrażenia frazeologiczne.

Podróżując do Portugalii, nie ma nic cenniejszego niż umiejętność komunikacji z miejscowymi w ich ojczystym języku! Nauka portugalskiej gramatyki i praktycznych zwrotów wraz z zestawem Portugalski w tłumaczeniach. Gramatyka 1-3 pomoże Ci porozumiewać się bez trudu w restauracjach, hotelach, na lotnisku i w wielu innych sytuacjach komunikacyjnych.

Dzięki dołączonym do każdej części nagraniom MP3 z natywnym lektorem, nauka mówienia po portugalskuprzyjdzie Ci o wiele łatwiej, a ponadto przećwiczysz rozumienie ze słuchu mówionego języka portugalskiego

Nieważne, czy jesteś początkujący, czy już posiadasz pewne umiejętności w języku portugalskim. Ten kompletny zestaw dostosujesz do swojego własnego tempa nauki. Wejdź na stronę Preston Publishing i zamów swój komplet już dziś, aby rozpocząć fascynującą podróż w świat języka portugalskiego i kultury Portugalii!

Podziel się z innymi