Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Podróże po drugiej stronie Odry. Wakacje i komunikacja w języku niemieckim

Niemiecki nie kojarzy Ci się z wakacjami i wakacyjnymi podróżami? Od dziś to się zmieni! Lato to świetny moment, by odkryć tajniki języka Goethego.

Okres wakacyjny to czas, który większość z nas łączy z beztroskimi chwilami spędzanymi na plaży, wędrowaniem po egzotycznych zakątkach świata lub odkrywaniem lokalnych atrakcji. To także czas na kształcenie swoich umiejętności językowych. 

Oczywiście najbardziej przydatnym językiem obcym w podróży zdaje się być angielski, ale nie tylko! W sytuacjach, kiedy nasz interlokutor nie posługuje się dobrze językiem angielskim, nawet podstawowa znajomość lokalnego języka będzie bardzo przydatna, nie mówiąc już o sytuacjach awaryjnych. 

Oto kilka powodów, dlaczego warto zainwestować w naukę niemieckiego:

 • Komunikacja: Mimo że duża część Niemców zna angielski, znajomość niemieckiego ułatwia codzienną komunikację. Wielu miejscowych, zwłaszcza starszych generacji oraz mieszkających poza wielkimi metropoliami, takimi jak Berlin czy Monachium, może preferować rozmowę w ojczystym języku. Umiejętność porozumiewania się w niemieckim pozwoli Ci lepiej zrozumieć ich potrzeby i zwyczaje.
 • Interakcje kulturoweZnajomość języka niemieckiego umożliwia lepsze zrozumienie kultury i tradycji Niemiec. Pozwala na bardziej autentyczne interakcje z mieszkańcami, odkrywanie ich zwyczajów i nawiązywanie więzi. To również otwiera drzwi do uczestniczenia w lokalnych wydarzeniach i festiwalach, które mogą nie być tak dostępne dla osób posługujących się jedynie językiem angielskim.
 • Praca i studia: Jeśli rozważasz podjęcie pracy lub studiów w Niemczech, znajomość języka niemieckiego jest niezwykle cenna. Wielu pracodawców i uczelni oczekuje, że ich pracownicy i studenci będą komunikować się w języku niemieckim. Posiadanie umiejętności językowych zwiększa Twoje szanse na zdobycie wakacyjnej pracy lub miejsca na studiach.
 • Codzienne sytuacje: Znajomość niemieckiego ułatwia codzienne sytuacje, takie jak zakupy, zamawianie jedzenia w restauracjach czy korzystanie z usług publicznych. Poradzisz sobie w różnych sytuacjach, bez konieczności polegania na tłumaczeniach lub znajomości angielskiego przez wszystkich.
 • Szacunek i integracja: Niemcy doceniają wysiłek włożony w naukę ich języka. Nawet jeśli Twoje umiejętności są na początkowym poziomie, próba porozumienia się po niemiecku wyraża szacunek wobec kultury i ludzi. Pokazuje także Twoje zaangażowanie w integrację z lokalną społecznością.

Bogactwo w różnorodności. Atrakcje turystyczne Niemiec

Niemcy to kraj pełen różnorodnych atrakcji turystycznych; różnią się one w zależności od regionu, który odwiedzasz. Odkryj niezwykłe miejsca i ciekawostki kulturowe każdego z pięknych niemieckich regionów:


 • Północna Fryzja: W tej malowniczej części kraju możesz podziwiać rozległe plaże Morza Północnego i tradycyjne wiatraki. Charakterystycznym zwyczajem jest tutaj Friesennerz – żółty przeciwdeszczowy płaszcz, który jest symbolem regionu. Możesz także spróbować słynnej fryzyjskiej herbaty z kluskami i borówkami.
 • Bawaria: Ten południowy region słynie ze swoich alpejskich krajobrazów, zamków i pięknych jezior. Tutaj znajdziesz okazałe zamki, takie jak Neuschwanstein, które inspirowały bajki Disneya. Bawaria to również mekka piwnej kultury, z berlińskim festiwalem piwa Oktoberfest na czele.
 • Nadrenia: Ta część Niemiec jest domem dla urokliwych miast nad brzegiem Renu, takich jak Kolonia i Düsseldorf. Ciekawostką jest tradycyjne święto Karneval, kiedy to miasta ożywają w barwnych korowodach i zabawach. Nadrenia słynie także z pysznych lokalnych specjałów, takich jak kaszanka Kölsche Kaviar i piwo Alt w Düsseldorfie.
 • Saksonia: To region bogaty w historię i architekturę. W Dreźnie, stolicy Saksonii, możesz podziwiać piękno zrekonstruowanego Pałacu Zwinger i opery Sempera. Z pewnością zwrócisz uwagę na tradycyjną porcelanę miśnieńską z miasta Meissen.
 • Meklemburgia-Pomorze Przednie: Ta kraina jezior, lasów i urokliwych miasteczek oferuje raj dla miłośników natury. Tutaj znajduje się Wielki Kanał Meklemburski (niem. Müritz-Elde-Wasserstraße), który jest najdłuższym kanałem w Europie. Mieszkańcy regionu są dumni z tradycji rzemieślniczych, takich jak wyroby z bursztynu i wytwarzanie tradycyjnych ubrań ludowych.
 • Dolna Saksonia: Ten region słynie z pięknych parków, takich jak Wielki Park Narodowy Harz. Możesz również odkryć fascynujące miasta, takie jak Hanower, które co pięć lat gości Expo – międzynarodową wystawę ogrodniczą. Dolna Saksonia jest również znana ze swoich pysznych wypieków w kształcie ludzików, takich jak Stutenkerl.

Co region, to obyczaj. Zróżnicowanie Niemiec

Podróżując po różnych regionach Niemiec, warto zwrócić uwagę na różnice mentalnościowo-obyczajowe między ich mieszkańcami. Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Północ vs Południe: Północne regiony, takie jak Hamburg i Brema, charakteryzują się większą otwartością i bezpośredniością. Natomiast mieszkańcy południowej Bawarii są bardziej tradycyjni i mają głęboko zakorzenione wartości, a także skłonności do pielęgnowania lokalnych tradycji.
 • Zachód vs Wschód: Zachodnie regiony, takie jak Nadrenia i Saksonia, są uważane za bardziej liberalne i kosmopolityczne. Natomiast w regionach wschodnich, takich jak Brandenburgia i Saksonia-Anhalt, można spotkać silniejsze przywiązanie do tradycji. Niektóre społeczności mają tendencję do bycia bardziej konserwatywnymi.
 • Punktualność i dyscyplina: Niemcy znani są z punktualności i dyscypliny. Jednak te cechy mogą się nieco różnić w zależności od regionu. Na przykład mieszkańcy północnych i wschodnich regionów są często bardziej skłonni do przestrzegania ustalonych harmonogramów i reguł niż w niektórych częściach zachodnich Niemiec.
 • Odpowiedzialność społeczna: Niektóre regiony, zwłaszcza w południowych częściach Niemiec, kładą duży nacisk na odpowiedzialność społeczną i dbanie o wspólnotę. Wspólne działania, takie jak praca społeczna, wolontariat i utrzymywanie tradycji, są ważne dla mieszkańców tych regionów.
 • Religijne tradycje: Religijne tradycje w Niemczech także różnią się w zależności od regionu. Na przykład w Bawarii katolickie wpływy są silniejsze, podczas gdy w północnych regionach protestantyzm jest bardziej powszechny. To może wpływać na życie społeczne i obyczaje w poszczególnych regionach.
 • Kuchnia regionalna: Każdy region w Niemczech ma swoje unikalne specjały kulinarne i zwyczaje związane z jedzeniem. W Bawarii popularne są dania mięsne, takie jak kiełbaski i pieczeń wieprzowa. Nad Renem w Nadrenii znaleźć można pyszne przekąski, takie jak Brezn (precel bawarski) i Handkäs mit Musik (ser pleśniowy podawany z cebulą).
 • Ekologia i zrównoważony rozwój: Zachodnie i północne regiony Niemiec często wykazują większą świadomość ekologiczną i dążenie do zrównoważonego rozwoju. Mieszkańcy tych regionów często angażują się w działania proekologiczne, takie jak segregacja odpadów, korzystanie z transportu publicznego i promowanie energii odnawialnej.

Reisen bildet. Podróżowanie w języku niemieckim. Przydatne niemieckie zwroty i wyrażenia

Podczas wakacji i podróży po malowniczych zakątkach Niemiec, znajomość przydatnych niemieckich wyrażeń może sprawić, że Twoje doświadczenie stanie się jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Warto odkryć niektóre z tych przydatnych zwrotów, które pomogą Ci porozumieć się i nawiązać autentyczne kontakty podczas Twojej podróży.

 • Przywitanie

Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Dlatego warto rozpocząć swoje spotkanie z uśmiechem i grzecznym Guten Tag! (Dzień dobry!) lub Hallo! (Cześć!). Jeśli chcesz zademonstrować swoje zainteresowanie samopoczuciem drugiej osoby, możesz zapytać Wie geht es Ihnen? (Jak się Pan/Pani ma?).

 • Zapytanie o drogę

W trakcie zwiedzania nieznanego terenu łatwo się zgubić. Dlatego warto nauczyć się kilku prostych zdań, które pomogą Ci zwrócić się o pomoc. Entschuldigung, wo ist…? (Przepraszam, gdzie jest…?) to przykład pytania, które przyda się w sytuacji poszukiwania konkretnej lokalizacji. Jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących drogi, możesz zapytać Können Sie mir den Weg zum… zeigen? (Czy może mi Pan/Pani wskazać drogę do…?).

 • Zamawianie jedzenia w restauracji

Niemcy słyną z wyjątkowej kultury gastronomicznej, dlatego warto spróbować lokalnych specjałów. Aby zamówić swoje ulubione danie, wystarczy powiedzieć Ich hätte gerne… (Poproszę…). Jeśli chcesz poznać pełną ofertę, możesz zwrócić się do kelnera słowami Können Sie mir die Speisekarte geben? (Czy mogę prosić kartę dań?). I nie zapomnij zamówić filiżanki aromatycznej kawy, mówiąc Eine Tasse Kaffee, bitte. (Poproszę filiżankę kawy).

 • Zakupy

Niemieckie miasta słyną z różnorodnych sklepów i butików, gdzie można znaleźć unikalne pamiątki. Aby poradzić sobie w trakcie zakupów, warto znać kilka przydatnych zwrotów. Wie viel kostet das? (Ile to kosztuje?) to zdanie, które pomaga zapytać o cenę. Jeśli poszukujesz konkretnego rozmiaru lub koloru, możesz zadać pytanie Haben Sie das in einer anderen Größe/Farbe? (Czy macie to w innym rozmiarze/kolorze?). W przypadku płatności kartą, zapytaj Kann ich mit Karte bezahlen? (Czy mogę zapłacić kartą?).

 • Transport

Podróżując po Niemczech, warto zapoznać się z miejscowymi środkami transportu. Gdy będziesz potrzebował informacji o połączeniach, zapytaj Wo ist die nächste U-Bahn-Station? (Gdzie jest najbliższa stacja metra?) lub Wann fährt der nächste Zug/Bus ab? (Kiedy odjeżdża następny pociąg/autobus?). Jeśli chcesz kupić bilet, poproś o Ein Einzelfahrschein nach… (Bilet jednorazowy do…) i podaj nazwę miejsca, do którego się udajesz.

 • Prośby i podziękowania

Grzeczność jest nieodzownym elementem podczas podróży. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz zwrócić się do innych słowami Können Sie mir helfen? (Czy możesz mi pomóc?). Nie zapomnij podziękować za otrzymaną pomoc, mówiąc Danke schön! (Dziękuję bardzo!). Jeśli przypadkiem zderzysz się z kimś, zawsze warto przeprosić, mówiąc Entschuldigung! (Przepraszam!).

Język niemiecki w podróży i nie tylko. Podręczniki do nauki niemieckiego

Planujesz spędzić wakacje w Niemczech lub wybrać się na podróż po tym kraju? Zestaw Opanuj niemieckie słówka A1-B2 oraz książka Niemiecki w tłumaczeniach. Sytuacje (A2- B1+) będą dla Ciebie nieocenionymi przewodnikami do nauki języka niemieckiego w podróży.

Seria Opanuj niemieckie słówka oferuje kompleksowy zestaw niemieckich słów i wyrażeń, które są niezbędne podczas codziennych sytuacji podróżnych. Zaczynając od poziomu A1 i sięgając aż po poziom B2, ta seria prowadzi Cię przez różne tematy, od zakupów i jedzenia po transport i zwiedzanie. Każde zagadnienie jest opisane w sposób przejrzysty i zrozumiały, zawierając przykładowe zdania po niemiecku oraz pomocne informacje gramatyczne. Dzięki temu zyskujesz nie tylko nowe niemieckie słownictwo, ale także umiejętność poprawnego stosowania go w praktyce.

Natomiast książka Niemiecki w tłumaczeniach. Sytuacje skupia się na praktycznych sytuacjach, które możesz napotkać w trakcie podróży. Od lotniska po restaurację, od taksówki po zakupy, podręcznik ten zawiera różnorodne dialogi. Pomogą Ci one w praktycznym ćwiczeniu umiejętności komunikacyjnych. Każde zdanie niemieckie jest podane wraz z polskim tłumaczeniem, umożliwiającym zrozumienie kontekstu i naukę nowego słownictwa. Dzięki temu możesz wcielić się w różne role. Nagrania MP3 do każdego rozdziału pozwolą ćwiczyć rozumienie ze słuchu oraz doskonalić niemiecką wymowę.

Podziel się z innymi