gramatyka angielska, francuska, hiszpańskaBłyskawicznie, migiem, bez wysiłku, bezboleśnie!

Takie oferty-cuda wyrastają jak grzyby po deszczu. Nauka bez gramatyki, lekko, w zabawie, niemal magicznie – kup i masz! Są to cudowne oferty, które niestety oferują tyle, co firmy głoszące hasła w stylu “z nami zarobisz miliony”.

Przyjemnie byłoby, gdyby pakiety informacji z nowymi umiejętnościami można było w głowę wgrać, jak program komputerowy, z którego można byłoby natychmiast skorzystać. Niestety takie wymysły na razie jedynie spotyka się w książkach i filmach science-fiction. Pigułki z wiedzą nie zostały jeszcze wynalezione, więc aby zdobyć nowe umiejętności i mówić językiem obcym, trzeba włożyć w naukę trochę pracy, następnie ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Nie będzie łatwo, więc przygotuj się do pracy i uzbrój w cierpliwość.

Instrukcja obsługi w języku obcym

Instrukcją obsługi w języku obcym jest gramatyka. Bez tej instrukcji łatwo się zgubić i zabłądzić w zakamarkach językowych. Oczywiście gramatyka nie jest czymś naturalnym, jest ona raczej wytworem sztucznym. Słownik PWN mówi, że jest to “uporządkowany zbiór reguł opisujących system języka”. Język jest żywym tworem, który powstał bez ustalonych zasad. Dopiero później został opisany i osadzony w reguły, które nim rządzą. Gramatyka angielska, hiszpańska, niemiecka czy francuska niezbędna jest, aby szybciej przyswoić informacje i zrozumieć, jak działa język. Gdy opanujemy zasady rządzące w danym języku, na wyższych poziomach zaawansowania gramatyka spełni rolę referencji. Będziemy wiedzieć czego, kiedy i jak używać. Wtedy też szybciej opanujemy nowe struktury oraz łatwiej będzie nam używać słownictwa, zwrotów i związków frazeologicznych.

Język obcy i gramatyka

Jeden z uczniów kiedyś powiedział: “Jeśli chodzi o naukę gramatyki to mam pewne wątpliwości. Kiedyś w trakcie prywatnych lekcji opanowałem gramatykę na poziomie akademickim, a nie potrafiłem skonstruować prostych zdań w konwersacji”. Cóż, ktoś tutaj zapomniał o bardzo ważnej zasadzie, która mówi, że trzeba używać nowych struktur przy każdej nadającej się do tego okazji, zacząć od razu mówić i ćwiczyć, a nie tylko uczyć się reguł na pamięć.

Trzeba pamiętać, że samo opanowanie teorii gramatyki (np. użycie czasu Present Perfect) nie zapewni płynności w mówieniu. Jeśli chcemy dobrze pływać, nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak to zrobić. Każdy styl pływania musi być przećwiczony, najlepiej pod okiem instruktora. Tak samo trzeba przećwiczyć w mówieniu każdą nową strukturę gramatyczną. Wprawdzie podstawowe słownictwo i gramatyka daje możliwość porozumiewania się. Jeśli będziemy znać podstawy pływania, na pewno dotrzemy do celu, lecz pytanie pozostanie w jakim stylu?

Konsekwentnie do celu

W każdej nauce trzeba obrać sobie cel, który zamierzamy osiągnąć, na przykład płynne mówienie w języku obcym. Oczywiście cel może okazać się zbyt daleki i trudno dostrzegalny, więc warto podzielić drogę na mniejsze odcinki i mierzyć siły na zamiary. Jak to zrobić? Jest kilka systemów osiągania celów, lecz te najpopularniejsze są oparte na kilku prostych zasadach, a najważniejsze z nich to:

Przede wszystkim zapisuj. Zapisywanie zadań do wykonania to pierwszy i najważniejszy krok. Z zapisanych na kartce, w kalendarzu czy gdziekolwiek indziej zadań udaje się zrealizować znacznie więcej niż z tych zapisanych “w głowie”. Potwierdzają to zarówno wyniki badań, jak i relacje stosujących tę metodę. (…)

Skup się na rozpoczynaniu. Jeśli obiecasz sobie, że tylko zaczniesz, często nawet nie zauważysz jak łatwo cię to pochłonie i jak dużo uda się zrobić. (…)

Podziel się z przyjacielem. Badania wskazują również, że osoby które dzieliły się swoimi planami z bliską osobą i wysyłały cotygodniowe raporty, osiągały znacznie więcej od osób, które liczyły tylko na siebie. (…)

Zrób to. Skoro już wiesz jak, weź kartkę papieru i długopis i zapisz swoje cele.

– zaczerpnięto z psychoedukacja.edu.pl, “Najprostsza metoda ułatwiająca realizację celów”

I jaki jest Twój następny krok?

Możesz sam wymierzyć swój cel i podzielić go na takie części, aby łatwiej było Ci go osiągnąć. Już niedługo podpowiemy jak to zrobić, napiszemy o etapach i krokach, według których najskuteczniej nauczysz się języka. Śledź kolejne wpisy!

2 komentarze

  1. Nauka nowego języka to nie lada postanowienie. To decyzja wymagająca odpowiedzialności, dyscypliny i zorganizowania. Wiele osób nie bierze tego pod uwagę, wielu nie robi postanowienia i planu, a potem mówi, że języka nie da się nauczyć bo to, bo tamto. Da się, ale trzeba się do tego przygotować psychicznie.

    Nauka języka to proces długotrwały. Każdy, kto mówi, że jest inaczej kłamie, albo nie zna się na rzeczy. Zgadzam się, że naukę można umilić (zabawy itd.), ale nie zmienia to faktu, że wkład własny jest niezbędny.

Dodaj komentarz