serial hiszpanski

Wiele z uczących się języka hiszpańskiego osób zastanawia się nad tym, które seriale oglądać, żeby ćwiczyć język

Przedstawiam Wam listę sprawdzonych seriali. Oglądałam wszystkie z nich, dlatego mogę je Wam polecić z czystym sumieniem:

1. “Extra”serial dla początkujących i nie tylko. Jest to historia dwóch współlokatorek, które odwiedza pewien Amerykanin. Bardzo prosty serial, co jest szczególnie ważne dla osób początkujących. Bohaterki mówią wolno i wyraźnie, ale zachowując przy tym intonację, wprowadzając codzienne słownictwo i dodatkowo poprawiając swojego przyjaciela, który z ich pomocą uczy się języka. Szczerze polecam wszystkim początkującym. Serial jest  dostępny na youtube – sprawdź tutaj!

2. “Cuéntame cómo pasó” to jeden z najpopularniejszych seriali w Hiszpanii. Powstało już kilkanaście sezonów, które do dziś przyciągają miliony widzów. Serial przedstawia dzieje pewnej hiszpańskiej rodziny i historię Hiszpanii od późnych lat 60. Serial jest świetny: dzięki niemu możemy nie tylko ćwiczyć język, ale także poznawać historię Hiszpanii. Jest w nim wiele zabawnych i smutnych momentów, pokazuje on prawdziwe życie Hiszpanów zarówno w latach dyktatury, jak i demokracji. Sama do tej pory oglądam ten serial i z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki. Wszystkie odcinki można obejrzeć na stronie hiszpańskiej telewizji RTVE.

3. “Aqui no hay quien viva” – serial komediowy opowiadający o mieszkańcach pewnej kamienicy w centrum Madrytu. Język i tempo są znacznie trudniejsze, ale serial jest bardzo zabawny i możemy dzięki niemu poznać język potoczny, poćwiczyć rozumienie ze słuchu i poznać wiele wyrażeń idiomatycznych. Jeśli lubicie komedie, to ta seria jest naprawdę dobra, choć czasem absurdalna. Serial można oglądać na YouTube –znajdziecie tam wiele pełnych odcinków tego serialu.

4. Jeśli ktoś chciałby poćwiczyć hiszpański rodem z krajów Ameryki Łacińskiej, łatwo można wciągnąć się w jakąś telenowelę☺ Ja swego czasu oglądałam “Zbuntowanego anioła” w polskiej telewizji i po kilku latach obejrzałam go jeszcze raz, ale już w oryginalnej wersji, i uważam, że  jest naprawdę dobry☺ Moim zdaniem warto poznać również inne akcenty i się w nie wsłuchać, a serial wciąga, zapewne głównie przedstawicielki płci pięknej, choć nie tylko. Niektórzy znani mi mężczyźni też go oglądali i chwalili. Oryginalny tytuł serialu to “Muneka brava”; można go oglądać na YouTubie –  wprawdzie z angielskimi napisami, ale z wyświetloną reklamą nie będzie ich widać, więc można się było skupić na ćwiczeniu umiejętności słuchania ☺ Osobom na niższym poziomie napisy mogą okazać się pomocne.

5. Miłośnikom audycji radiowych polecam też Radio National, którego można słuchać na stronie rtve.es przez całą dobę. Szczerze polecam świetną audycję pt. “No es un día cualquiera w każdą sobotę i niedzielę między 8 a 13.

Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe seriale, podzielcie się tą wiedzą w komentarzach. Mam nadzieję, że te, które wymieniłam, również przypadną Wam do gustu.

Miłego oglądania!

8 komentarzy

Dodaj komentarz