Zapewne każdy z nas pamięta, jak w szkole kazano mu nauczyć się na pamięć listy słówek albo wykuć regułki gramatyczne uszeregowane na kartach nudnego podręcznika, który zamiast pobudzać wyobraźnię i kreatywność, usypiał ciekawość świata i nowego języka. Jak wiadomo, najefektywniej uczymy się wtedy, gdy jesteśmy naturalnie zaciekawieni tematem, który analizujemy. Nie w każdej sytuacji kompendia gramatyczne są zatem najskuteczniejszym źródłem, z którego powinniśmy się uczyć, a w każdym razie nie jedynym. Nie kojarzą się one przeciętnemu człowiekowi z przyjemnym spędzaniem wolnego czasu. Jak wobec tego sprawić, by nauka angielskiego nie przywoływała na myśl szkolnej ławki i tablicy, ale dostarczała również zabawy i rozrywki? Jest na to kilka sposobów. Oczywiście z książkami Prestona!

Teraz twoja kolej… nauczyć się angielskiego. Gry planszowe po angielsku 

Co powiesz na wieczór z przyjaciółmi spędzony przy planszówkach? Brzmi jak idealny weekend! Czemu więc nie wykorzystać tej okazji i połączyć przyjemne z pożytecznym – rozrywkę i naukę angielskiego? Jest to możliwe dzięki wyjątkowej serii gier planszowych Bored? Games!. Każda z książek serii zawiera bogaty zbiór różnego rodzaju gier planszowych, dzięki którym będziesz trenować swoje umiejętności językowe, a przy okazji może utrzesz nosa znajomym, zdobywając pierwsze miejsce na mecie bądź chwaląc się swoją znajomością języka. Dwa poziomy – od A1-B1 oraz B1-C1 to aż 80 różnego rodzaju ilustrowanych gier planszowych po angielsku, które zapewnią ci doskonałą rozrywkę i znajomość angielskiej gramatyki. Każda gra to oddzielne zagadnienie gramatyczne – od podstawowych, takich jak znany i lubiany Present Continuous,  po zaawansowane phrasal verbs. A jeśli zamiast na gramatyce zależy ci na poszerzeniu i utrwaleniu leksyki, z pomocą przyjdzie trzecia część serii Bored? Games. Vocabulary, która poza tradycyjnym słownictwem zawiera mnogość idiomów oraz wyrażeń z „żywego” angielskiego, które przydadzą ci się w codziennych sytuacjach. Poza tym, że jest to znakomity sposób na spędzenie czasu w gronie najbliższych, to również kreatywne i oryginalne narzędzie dla nauczycieli angielskiego oraz korepetytorów szukających innowacyjnych technik nauczania dla swoich uczniów, chcąc uchronić ich przed nudą i zachęcić do aktywnej nauki. W gry można grać w dowolnej kolejności, nie jest to bowiem typowe kompendium gramatyczne prowadzące nas za rączkę po kolejnych zagadnieniach zgodnie z odgórną podstawą programową. Wolność i elastyczność są zatem nieodzownym elementem tej metody. Gry nie są również jednorazowego użytku! Można z nich korzystać wiele razy, a także tworzyć własne przykłady, co jeszcze bardziej pobudza aktywność językową! Bez wątpienia będzie to rozwiązanie idealne dla tych, którzy nie lubią książkowej monotonii i cenią sobie nowe wyzwania. So… Have you already tried it?

Once upon a time… Wieczór z historiami po angielsku

Gdy już robi się późno, za oknem świeci księżyc w pełni, a z daleka słychać wycie psów, nadchodzi czas na opowiadanie sobie historii przy ognisku. Niekoniecznie muszą to być opowieści rodem z gotyckiego horroru! Każdy z nas jednak ceni sobie słuchanie o wciągających losach bohaterów, z którymi można się utożsamić czy burzliwych romansach z tajemnicą w tle. Dobra historia jest na wagę złota. Z Prestonem możesz nauczyć się angielskiego, zgłębiając dziesiątki interesujących opowieści. Książka Angielski – historie z ćwiczeniami opowie ci aż 67 historii – każda o coraz większym poziomie trudności i z coraz bardziej frapującą fabułą. Dzięki tej pozycji zgłębisz perypetie niemieckiej studentki i Amerykanina pracującego dla wytwórni Walta Disneya, który skrywa mroczną tajemnicę; wejdziesz w życie „typowej”, amerykańskiej rodziny żyjącej na przedmieściach, której spokojny, sielankowy żywot przerwie pojawienie się pewnej znanej osobistości, a także dowiesz się, co czeka francuskiego tłumacza, który wszedł w posiadanie ściśle tajnych dokumentów. Każda czytanka okraszona jest nagraniami audio – w wersji brytyjskiej i amerykańskiej, co niewątpliwie stanowi jej wielki atut. Dzięki niej nie tylko osłuchasz się z językiem, ale także samodzielnie podszlifujesz swoją wymowę. Poza nagraniami, po każdej historii możesz zapoznać się z minisłowniczkiem, w którym znajdziesz najważniejsze angielskie słówka i wyrażenia pojawiające się w tekście, a następnie możesz przejść do „pytań kontrolnych”, które umożliwią ci  konstruowanie własnych wypowiedzi, zarówno w piśmie, jak i w mowie. Daj się więc wciągnąć w świat opowiadań po angielsku!

Jak kreatywnie wykorzystać popkulturę? Wieczorne spotkanie z angielskim 

Oczywiście wieczór z Prestonem to randka idealna, ale możesz spożytkować zachód słońca na wiele sposobów, by nauczyć się angielskiego. Żyjemy w czasach, gdzie dostęp do wszelkiego rodzaju źródeł jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Kultura anglosaska jest wszędzie – przede wszystkim w popkulturze. Czy zatem nie byłoby fajnie obejrzeć swój ulubiony serial w oryginale bądź przeczytać kolejny tom książki, na którą czekasz od dawna, zanim jeszcze ukaże się w polskim tłumaczeniu? A może przenalizować znaczenie piosenki, która chodzi ci po głowie już od dawna i nie znika z playlist od kilku tygodni?  Oglądanie filmów i seriali, szczególnie tych, które już dobrze znamy, np. z angielskimi napisami bez polskiego lektora to idealna metoda na osłuchanie się z naturalnym językiem, który, co by nie mówić, znacznie różni się od tego książkowego, podręcznikowego.

Możesz także znaleźć artykuły po angielsku dostępne za darmo w Internecie traktujące o twoich pasjach – czy to będzie polityka, sport lub gotowanie, wybór jest naprawdę spory. Dodatkowo z odsieczą słowu pisanemu przychodzą popularne i coraz bardziej profesjonalnie nagrywane angielskie podcasty, które wypełnią ci czas podczas rutynowych czynności domowych albo w tramwaju bądź autobusie podczas drogi do szkoły czy pracy. Poza tym taka forma nauki nie kosztuje cię wiele wysiłku – to właśnie dzięki tej strategii wielu uczniów, którzy w szkole nie zawsze brylują na świecznikach, summa summarum opanowują język angielski i swobodnie się w nim komunikują czy to na forach, w mediach społecznościowych, czy grając w gry. One także mogą posłużyć za wspomagacz w nauce, szczególnie te z gatunku MMORPG, gdzie mamy kontakt z realnymi ludźmi. Jak widzisz, nauka angielskiego może być naprawdę przyjemna. Zapomnij więc o stresie związanym z kartkówkami i szerokimi jak Tamiza bankami słów. Spędź letnie wieczory z angielskim, by zapamiętać to lato na długo!

Dodaj komentarz