Na wstępie pozbawimy Cię złudzeń: znajomość angielskiej gramatyki nie jest najważniejsza. Rzeczywistość nazywamy przecież poprzez określone słowa, dzięki którym jesteśmy w stanie skutecznie przekazać dany komunikat. Rozpoczęcie nauki języka od słownictwa jest również łatwiejsze, bo na początku naszej drogi prościej jest nauczyć się podstawowych wyrazów niż konstrukcji gramatycznych.

Nie oznacza to oczywiście, że naukę gramatyki powinniśmy traktować mniej poważnie – oczywiście, że nie. Natomiast gramatyka jest systemem zamkniętym, a jej reguły nie ulegają większym zmianom. Słownictwo z kolei to otwarty, stale rozwijający się zbiór, który warto systematyczne poszerzać. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy nasza angielszczyzna jest już na zadowalającym poziomie, ale potrzebujemy poznać angielskie słownictwo specjalistyczne. 

Obecnie znajomość języka angielskiego biznesowego jest pożądana, a nawet niezbędna na rynku pracy. Na określonych stanowiskach także znajomość języka medycznego czy prawniczego. Jeśli głowisz się nad tym, jak skutecznie przyswoić angielskie słownictwo specjalistyczne, sprawdź metodę nauki języka, która pomoże Ci skutecznie opanować nawet najtrudniejsze angielskie terminy branżowe.

Jak uczyć się angielskich słówek?

Istnieje wiele skutecznych metod nauki angielskiego słownictwa. Możesz uczyć się ich oglądając seriale i wypisując słówka w przeznaczonym do tego zeszycie, przygotowując własne fiszki do nauki słownictwa albo sporządzając mapę myśli z najważniejszymi słówkami dotyczącymi danego zagadnienia. Najistotniejsze jest jednak, aby przy nauce angielskich słówek ćwiczyć wszystkie umiejętności: mówienia, pisania, rozumienia ze słuchu. Co oznacza, że słówka powinny być zapisywane, powtarzane na głos, odsłuchiwane w oryginalnym brzmieniu, a przede wszystkim kojarzone z określonym kontekstem.

Metodą, która łączy te wszystkie aspekty jest metoda „w tłumaczeniach”. Polega ona na tłumaczeniu gotowych zdań z zastosowaniem określonego słownictwa. W zdaniach użyty jest autentyczny, specjalistyczny język, tym samym są to gotowe frazy do wykorzystania w codziennej komunikacji. Na początku poznajesz więc kontekst użycia danego angielskiego słówka, a potem musisz zapisać całe zdanie lub frazę, przez co już utrwalasz nową wiedzę. Następnie odsłuchujesz zdania po angielsku z kursem MP3 – nagrania są przygotowane z udziałem natywnego lektora, który pomoże Ci utrwalić prawidłową wymowę angielskich słówek. Na końcu powtarzasz na głos zdanie po lektorze, najlepiej kilka razy. Dodatkowym wsparciem w nauce angielskiego słownictwa będą dla Ciebie liczne wskazówki i podpowiedzi, m.in. dodatkowe przykłady użycia słówek czy też najczęstsze błędy.

Angielski biznesowy, czyli słówka, które warto znać

Znajomość angielskiego w biznesie jest coraz bardziej ceniona przez pracodawców. Jeśli zależy Ci na satysfakcjonującej pracy w rozwojowym środowisku, Twój angielski biznesowy musi być na zadowalającym poziomie. Niezależnie od tego, czy jesteś na poziomie początkującym z angielskiego, czy też na poziomie zaawansowanym, warto poznać angielskie słówka biznesowe, które ułatwią Ci np. komunikację z anglojęzycznym klientem czy przygotowanie raportu po angielsku. 

Seria Angielski w tłumaczeniach. Business zbiera najważniejsze angielskie słownictwo biznesowe od poziomu A1 do C2 podzielone na konkretne tematy , takie jak biuro, księgowość, reklama czy finanse. Każdy rozdział dotyczy jednego zagadnienia – zawiera słowniczek, pakiet zdań do przetłumaczenia z użyciem słówek i zwrotów biznesowych oraz wskazówki na marginesie. Do kursu zostały przygotowane nagrania MP3 z wymową zarówno angielskiego słownictwa biznesowego, jak i całych zdań. Przyjrzyjmy się przykładowi z książki Angielski w tłumaczeniach. Business 2 na poziomie średnio zaawansowanym (B1-B2).

Krok 1. Poznajmy dwa słówka:

the board – zarząd
the chairman – prezes, przewodniczący

Krok 2. Przejdźmy do tłumaczenia zdania z użyciem tych słówek w kontekście:

Prezes nie będzie mógł wziąć udziału w spotkaniu zarządu.
The chairman will not be able to take part in the board meeting.

Krok 3. Teraz zerknijmy na wskazówkę w dymku:

Słowa board używamy w następujących wyrażeniach:
board meeting – spotkanie zarządu
a member of the board – członek zarządu
to sit on the board / to have a seat on the board – zasiadać w zarządzie
board of examiners – komisja egzaminacyjna
board of inquiry – komisja dochodzeniowa

Takim sposobem w 3 prostych krokach nie tylko poznasz angielskie słownictwo biznesowe, ale także nauczysz się używać je w odpowiednim kontekście. Nie zapominaj oczywiście o ćwiczeniu wymowy.

Słownictwo medyczne i prawnicze – rozwijaj swój angielski

Istnieją też branże, które wymagają użycia specjalistycznych terminów z zakresu medycyny i prawa. Naturalnie dotyczą one osób, które wykonują zawody medyczne lub prawnicze. Nie da się ukryć, że nauka angielskiego medycznego i prawniczego różni się od nauki podstawowych angielskich słówek i zwrotów. W tym przypadku mamy do czynienia ze skomplikowanymi zwrotami medycznymi i nierzadko nieprzetłumaczalnymi terminami prawniczymi.

Angielskie słówka medyczne i prawnicze wymagają systematycznej, kompleksowej nauki. Kompleksowej, czyli obejmującej różnorodne obszary tematyczne z wyżej wymienionych dziedzin. W takim przypadku warto dążyć do wypracowania systematycznej metody nauki,  która zakłada uczenie się angielskich słówek i wyrażeń specjalistycznych w małych dawkach. Dobrze jest również powracać w kolejnych partiach materiału do wcześniej przyswojonych słówek, aby systematycznie utrwalać swoją wiedzę.

Angielski w tłumaczeniach. Medyczny i Angielski w tłumaczeniach. Dla prawników to odpowiedź na bolączki tych, którym nauka angielskiego medycznego i angielskiego prawniczego przychodzi z trudem. Każda książka zawiera tematycznie podzielone rozdziały z pakietami zdań do przetłumaczenia, gotowymi do wykorzystania przy np. komunikacji z anglojęzycznym pacjentem czy wyjaśnianiu kwestii prawniczych, które często trudno ubrać w odpowiednie słowa. Obie pozycje mają postać kompleksowego kompendium – ilość zawartych w nich zagadnień zaspokoi oczekiwania tych, którym angielski medyczny i angielski prawniczy jest potrzebny w codziennej pracy lub na studiach.

Angielskie słownictwo specjalistyczne na poziomie zaawansowanym. Mów po angielsku jak native speaker!

Nauka angielskiego słownictwa rozpoczyna się od opanowania podstawowych wyrazów z różnych obszarów otaczającej nas rzeczywistości. Wiąże się to z licznymi pytaniami, np. Jak powiedzieć po angielsku „gruszka”? Czy istnieją inne określenia na człowieka naburmuszonego niż grumpy? Przed rozpoczęciem nauki angielskiego słownictwa specjalistycznego warto opanować najpierw podstawowe słówka, dzięki którym będziemy mogli bez problemu opisywać otaczającą nas rzeczywistość. Doskonale sprawdzą się tu pozycje Angielski w tłumaczeniach. Słownictwo 1 i Angielski w tłumaczeniach. Słownictwo 2, dzięki którym przyswoisz angielskie słownictwo na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

Być może jest tak, że nie wykonujesz zawodu, który wymaga od Ciebie znajomości fachowego języka angielskiego. Nie oznacza to jednak, że takie słownictwo nigdy Ci się nie przyda. Wręcz przeciwnie – warto je znać! Jeśli chcesz poszerzyć swój zasób angielskiego słownictwa na poziomie zaawansowanym C1-C2, sięgnij po Angielski w tłumaczeniach. Słownictwo 3. Podobnie jak pozostałe pozycje z tej serii, zawiera ona ponad 50 rozdziałów ze słowniczkami dotyczącymi danego obszaru tematycznego. W odróżnieniu jednak od swoich poprzedników, ta część obejmuje również angielskie słownictwo specjalistyczne. Znajdziesz tu takie tematy jak: biologia, zdrowie, matematyka, architektura, nauka i technologia czy polityka.

Pamiętaj, że nauka angielskiego słownictwa to niekończący się proces. Każdy dzień to okazja na poznanie nowego słówka lub wyrażenia, które możesz wykorzystać w najmniej spodziewanym momencie. Zacznij od teraz!

Dodaj komentarz