Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Język niemiecki jest jednym z najważniejszych języków w Europie i należy do dziesięciu najczęściej używanych języków na świecie. Niemcy to potęga gospodarcza, naukowa i kulturalna, a niemiecki może być Twoim kluczem do poznania świata niemieckojęzycznego od środka. Warto zastanowić się, jakie korzyści może przynieść nauka języka niemieckiego.
Znajomość języka niemieckiego w biznesie może otworzyć wiele drzwi zawodowych. Niemcy są jednym z największych światowych eksporterów, a wiele międzynarodowych firm ma swoje siedziby lub filie w Niemczech, ale także w innych niemieckojęzycznych krajach –Austrii lub Szwajcarii. Dla wielu pracodawców znajomość języka niemieckiego jest atutem, który może zdecydować o przyjęciu na dane stanowisko. Jeśli marzysz o międzynarodowej karierze, nauka niemieckiego biznesowego może być kluczem do sukcesu.
Niemcy to kraj o bogatej historii i kulturze. Znajomość języka niemieckiego pozwala lepiej zrozumieć dzieła takich mistrzów jak Goethe, Beethoven czy Bach. Możesz też zanurzyć się w fascynującej historii Niemiec, od czasów Cesarstwa Rzymskiego, przez okres Reformacji, aż po burzliwe wydarzenia XX wieku. Dzięki językowi niemieckiemu niemiecka kuchnia, literatura, muzyka i kino będą stały przed Tobą otworem.
Opanowanie języka niemieckiego, a szczególnie gramatyki niemieckiej, postrzegane jest często jako nie lada wyzwanie. Niemniej jednak język niemiecki jako język germański ma wiele cech wspólnych z językami pokrewnymi, takimi jak angielski, niderlandzki czy norweski. Jeśli nauczysz się niemieckiego, nauka tych języków pójdzie Ci jak z płatka.
Jeśli planujesz podróżować po Europie, znajomość języka niemieckiego w praktyce może okazać się nieoceniona. Niemiecki to jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej i jest powszechnie używany w krajach takich jak Austria, Szwajcaria czy Liechtenstein. Dzięki niemu będziesz mógł swobodnie porozumiewać się nie tylko w Niemczech, ale także w pozostałych krajach niemieckojęzycznych. To sprawi, że Twoje podróże staną się znacznie bardziej komfortowe i interesujące.
Podsumowując, nauka podstaw języka niemieckiego to inwestycja w siebie, zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym. To język, który otwiera wiele możliwości i pozwala lepiej zrozumieć świat. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię kariera zawodowa, podróże czy po prostu szeroko pojmowany rozwój intelektualny, nauka niemieckiego może przynieść Ci wiele korzyści.
Nie wiesz, jak opanować najważniejsze zasady niemieckiej gramatyki? Gramatyka języka niemieckiego może przysparzać na początku wiele problemów. Nie ma jednak takiego języka, którego nie dałoby się zrozumieć!
Niemiecka gramatyka, choć czasami wydaje się skomplikowana, jest logiczna i konsekwentna. Warto poznać kilka podstawowych zasad, które pozwolą na opanowanie niemieckiej gramatyki i uniknięcie często popełnianych błędów na poziomie A1-A2.
W języku niemieckim rzeczowniki dzielą się na trzy rodzaje gramatyczne: męski, żeński i nijaki. Poznanie rodzaju rzeczownika jest kluczowe, ponieważ wpływa na deklinację, a także na odmianę przymiotników i zaimków, które dany rzeczownik określają. Zrozumienie, jakie rzeczowniki należą do poszczególnych rodzajów, jest niezbędne do tworzenia poprawnych zdań w języku niemieckim.
Rzeczowniki męskie często kończą się na spółgłoskę, takie jak der Tisch (stół) lub der Lehrer (nauczyciel). Jednak nie zawsze jest to regułą. Wiele rzeczowników męskich nie ma wyraźnych wskazówek w swoich końcówkach, dlatego warto w procesie nauki od razu zapamiętać je w połączeniu z właściwymi im rodzajnikami:
Rzeczowniki żeńskie często kończą się na samogłoski, jak die Blume (kwiat) lub die Katze (kotka). Jednak tak samo jak w przypadku rodzaju męskiego, istnieje wiele wyjątków. Kilka przykładów to:
Rzeczowniki nijakie obcego pochodzenia kończą się na -ment, -um lub -in, np. das Medikament (lekarstwo). Natomiast końcówki -chen lub -lein oznaczają zdrobnienia, np. das Häuschen (domek), ale również nie są to jedyne końcówki. Przykłady rzeczowników nijakich to:
Należy pamiętać, że pojęcie rodzaju rzeczowników w języku niemieckim nie jest związane z „płcią biologiczną” desygnatu, do którego się odnoszą. Na przykład, das Mädchen (dziewczyna) jest rzeczownikiem rodzaju nijakiego.
Język niemiecki posiada cztery główne przypadki gramatyczne: mianownik (Nominativ), dopełniacz (Genitiv), celownik (Dativ) i biernik (Akkusativ). Każdy przypadek pełni określoną rolę w zdaniu i jest ściśle powiązany z funkcją rzeczownika lub zaimka.
Zrozumienie przypadków jest kluczowe w nauce niemieckiego języka, zwłaszcza na poziomie A1-A2. Poniżej znajdziesz podstawowe zasady niemieckiej deklinacji wraz z przykładami:
Mianownik jest przypadkiem, w którym rzeczownik pełni funkcję podmiotu zdania. Jest to forma, w jakiej rzeczownik występuje, gdy pełni w zdaniu funkcję podmiotu. Przykłady w mianowniku:
W mianowniku rzeczowniki, rodzajniki i zaimki nie ulegają zmianie.
Dopełniacz jest używany, aby określić przynależność, pochodzenie lub brak czegoś. Jest to przypadek, w którym rzeczowniki zmieniają się bardziej niż w innych przypadkach. Przykłady dopełniacza:
Dopełniacz jest stosunkowo rzadko używany w potocznym języku niemieckim i jest często zastępowany innymi konstrukcjami z celownikiem i przyimkiem von.
Celownik jest używany, aby wskazać kierunek, cel lub odbiorcę czynności. Przykłady w celowniku:
Biernik jest używany, aby określić bezpośredni obiekt czynności w zdaniu. Przykłady w bierniku:
Czasowniki są ważnym tematem gramatycznym, kluczowym dla zrozumienia gramatyki danego języka, a niemiecki nie jest tu wyjątkiem.
Oto główne zagadnienia dotyczące czasowników niemieckich i koniugacji, wraz z przykładami:
W języku niemieckim istnieją trzy główne czasy: teraźniejszy, przeszły i przyszły. Na poziomie A1-A2 będziesz skupiać się głównie na tych trzech czasach.
Czas teraźniejszy
W czasie teraźniejszym czasowniki zmieniają się w zależności od osoby (zaimki osobowe: ich/ihr/du/er/es/wir/ihr/sie). Przykłady:
Czas przeszły (Perfekt)
Czas przeszły Perfekt w niemieckim jest czasem złożonym, co oznacza, że czasownik główny, w formie imiesłowu czasu przeszłego, łączy się z formą czasu teraźniejszego czasowników posiłkowych haben lub sein. Przykłady czasu Perfekt czasowników:
Czas przyszły (Futur)
Czas przyszły w niemieckim jest tworzony przy użyciu formy czasu teraźniejszego czasownika werden i bezokolicznika czasownika głównego. Przykłady:
W mianowniku (Nominativ) przymiotniki towarzyszące rzeczownikowi otrzymują końcówki wskazujące na rodzaj rzeczownika. Oto przykłady przymiotników w mianowniku:
W bierniku (Akkusativ) przymiotniki towarzyszące rzeczownikom wymagają odmiany. W przypadku rodzaju męskiego przymiotniki przyjmują w bierniku końcówkę -en. Oto przykłady:
Przymiotniki w celowniku również podlegają odmianie. Oto przykłady przymiotników w celowniku:
Oto przykłady przymiotników w dopełniaczu:
Chcesz opanować podstawy języka niemieckiego oraz pewnie i swobodnie mówić po niemiecku? Szukasz odpowiedniej książki, która przeprowadzi Cię przez najważniejsze zagadnienia gramatyczne na poziomie podstawowym?
Z pomocą przychodzą Ci książki Niemiecki. Trening A1 oraz Niemiecki. Trening A2. Pomogą Ci one opanować materiał gramatyczny z niemieckiego na poziomie podstawowym oraz stosować reguły gramatyczne w praktyce, dzięki licznym przykładom oraz ciekawym ćwiczeniom językowym.
Struktura serii treningowej do nauki niemieckiego składa się z trzech części:
Pierwsza część treningu, Niemiecki. Trening. A1, zawiera takie tematy gramatyczne jak:
W drugiej części treningu utrwalisz zagadnienia gramatyki z poziomu A1, a ponadto poznasz:
Zagadnienia z serii treningowej są komplementarne z dwoma pierwszymi częściami kursu do nauki gramatyki niemieckiej metodą tłumaczenia zdań – Niemiecki w tłumaczeniach. Gramatyka 1 oraz Niemiecki w tłumaczeniach. Gramatyka 2.
Możesz korzystać z obu tych serii, możesz też wybrać tę, której metoda nauki bardziej Ci odpowiada. Niezależnie od wyboru, miej pewność, że ucząc się z podręcznikami językowymi Prestona, opanujesz gramatykę niemiecką od podstaw w prosty i przystępny sposób!