Ten rok akademicki będzie inny niż dotychczasowe. Ze względu na obowiązujące obostrzenia, większość uczelni zdecydowała się prowadzić zajęcia w trybie zdalnym lub częściowo zdalnym. To samo tyczy się pracy; jeśli nie musimy jej wykonywać na miejscu, bezpieczniej jest zostać w domu. Nie znaczy to jednak, że koronawirus pozbawi nas wielu możliwości samorozwoju. A gdyby tak zacząć lektorat z języka włoskiego w domowym zaciszu?

Jesteś studentem, któremu nie udało się zapisać na wymarzony lektorat z włoskiego, albo studentem, który uwielbia języki obce i nie mógł wybrać kolejnego języka, bo wyczerpał już limit żetonów? A może pracujesz, masz rodzinę, ale zawsze chciałaś zrobić coś rozwijającego dla siebie, nie tracąc czasu na wychodzenie z domu (i chciałabyś skosztować włoskiego nie tylko wtedy, kiedy jesz spaghetti na obiad)? W dzisiejszym artykule pokażemy Ci, jak zorganizować sobie lektorat razem z naszym zestawem Włoski dla początkujących!

Przeanalizuj, jak wygląda Twój typowy tydzień. Jeżeli masz ściśle ułożony harmonogram, zajrzyj do niego teraz. Pomyśl, kiedy najlepiej byłoby poświęcić czas na naukę. Mogą to być dwie godziny w sobotę, albo nawet godzina od poniedziałku do piątku. Oceń swoje możliwości i trzymaj się ustalonych zasad. To pomaga w systematycznej nauce!

Zastanów się nad tym, jak najlepiej zorganizować swoje miejsce do nauki. Lubisz się uczyć przy muzyce? Włącz w tle swoje ulubione utwory, które pomagają Ci się skupić! Potrzebujesz zupełnej ciszy i gorącego kubka z herbatą? Zakop się pod kocem w swoim pokoju, zapal małą lampkę i otwórz książkę. Postaraj się stworzyć sobie jak najlepszy klimat.

Włoski dla początkujących składa się z 3 pozycji wchodzących w skład bestsellerowej serii „w tłumaczeniach”. Oznacza to, że będziesz uczyć się języka poprzez tłumaczenie zdań z języka polskiego na język obcy – w tym przypadku włoski. Pomogą Ci w tym wskazówki w dymkach oraz kurs audio mp3, który możesz pobrać z tej strony. Taka metoda jest wprost stworzona do samodzielnej nauki!

Zacznij od książki Włoski w tłumaczeniach. Gramatyka 1, dzięki której nauczysz się podstaw włoskiego, od zera. Co znajdziesz na jej pierwszych stronach?

Na początek ściągę poświęconą wymowie spółgłosek i samogłosek oraz akcentowi. Spójrz na jej fragment:

Samogłoski
Włoskie samogłoski wymawiamy podobnie jak polskie. Brak wśród nich samogłosek nosowych oraz polskiego /y/ – Włoch wymówi je jak nasze /i/.

Spółgłoski
c wymawiamy jak polskie /k/, o ile nie stoi po nim samogłoska /e/ ani /i/ 

Petrarca

c + e / c + i wymawiamy jak dźwięk między polskim /cz/ a /ć/ 

Da Vinci Botticelli

ch wymawiamy jak /k/, cch wymówimy jak /kk/

Machiavelli, macchiato

Akcent
W języku włoskim akcent jest swobodny. Oznacza to, że nie jest tak regularny jak w polszczyźnie i padać może na różne sylaby w wyrazie. To między innymi dzięki niemu język ten wydaje nam się tak melodyjny.

Akcent graficzny – oznaczany kreseczką nad samogłoską – pojawia się tylko w wyrazach akcentowanych na ostatnią sylabę, np. caffè ‘kawa’, felicità ‘szczęście’, tiramisù, oraz w niektórych wyrazach jednosylabowych, np. è ‘jest’, lì ‘tam’. Nad a, i, o, u będzie on zawsze skierowany w lewo: città ‘miasto’, sì ‘tak’, metro ‘metro’, più ‘więcej’; nad e może mieć różny kierunek: tè ‘herbata’, perché ‘dlaczego’.

Książka zawiera 36 rozdziałów ułożonych tematycznie według stopnia trudności. Pierwsze trzy zostały poświęcone przydatnym wyrażeniom, czasownikowi ,,być” oraz rzeczownikom i rodzajnikom określonym.

Dzień dobry!
Buongiorno!

Jak się masz?
Come stai?

Do zobaczenia!
Ci vediamo!

Czasownik essere ‘być’ odmienia się następująco:

io sono – ja jestem
tu sei – ty jesteś
lui/lei è – on/ona jest
Lei è – pan/pani jest

Lei pisane od wielkiej litery to forma grzecznościowa. Tłumaczymy ją jako ‘pan’ lub ‘pani’. We współczesnym języku włoskim coraz rzadziej zapisywana jest od wielkiej litery. Taki zapis ogranicza się do bardzo formalnych kontekstów (oficjalnej korespondencji, dokumentów). 

noi siamo – my jesteśmy 
voi siete – wy jesteście
loro sono – oni/one są
Loro sono – państwo są

Loro to forma bardzo oficjalna, zwykle zastępowana przez voi.

Przesłuchaj zdania czytane przez natywnego lektora i powtarzaj razem z nim. Poznaj melodię włoskiego języka!

Gdy uda Ci się dotrzeć do ostatniego rozdziału, czyli powtórzenia, otwórz się na Włoski w tłumaczeniach. Gramatyka 2. Tu czeka na Ciebie jeszcze więcej zagadnień gramatycznych, już na poziomie A2/B1. Książka jest zbudowana tak samo jak pierwsza część serii. Zawiera zagadnienia dotyczące czasowników nieregularnych, zaimków, przyimków oraz czasów. Nie obawiaj się, że będzie to zbyt duży przeskok z poziomu na poziom – na początku umieściliśmy rozdział „Rozgrzewka” oraz powtórzenie czasu teraźniejszego.

Podczas pracy z drugą częścią gramatyki, zajrzyj też do książki Włoski w tłumaczeniach. Sytuacje. Obejmuje ona poziom A2-B1+. Umieściliśmy w niej najprzydatniejsze wyrażenia, zwroty oraz słownictwo, dzięki którym odnajdziesz się w każdej językowej sytuacji – na poczcie, u lekarza czy w sklepie spożywczym. Ta pozycja zawiera również wiele ciekawostek dotyczących włoskiej kultury, co na pewno umili Ci naukę i uczyni ją jeszcze przyjemniejszą i bardziej owocną. 

Mamy nadzieję, że nasz plan na zorganizowanie włoskiego lektoratu przypadł Ci do gustu! Jeśli chcesz zacząć przygodę z innymi językami: nic prostszego! W naszej ofercie mamy takie zestawy do nauki angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i francuskiego. Może skusisz się też na rosyjski lub portugalski

Dodaj komentarz